Esnaf Kredileri

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

07.07.2017
123
Ziraat Bankası Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

Her yıl olduğu gibi 2018 yılında resmi gazete yayımlanan tebligata göre çiftçilerimiz damızlık yada her türlü süt üretimi amaçlı olarak alacakları canlı koyun ve keçi için devlet destekli olarak Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi kanalları ile faizsiz denilecek kadar az oranlar ile kredi alabilirler. Şartların sağlanması durumda hiç bir şekilde il ayrımı yapılmaksızın eşit imkanlar ile sağlanan devlet destekli koyun kredisi nasıl alınır, sorusunun cevabı detayları ile sitemizde yer almaktadır.

Devlet Küçükbaş Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında

Geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi 2017 yılı dönemi içinde de çiftçilerimiz ister et ister ise süt üretimi amacı ile alacakları canlı küçükbaş hayvanlar için devletimizden düşük faiz imkanlar ile kredi alabilirler. Resmi gazetede yayımlanan tebligat ile Ziraat bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerini yetkilendiren devletimiz kredi faiz desteklerinden istifade ederek koyun yada keçi alacak olan çiftçilerimizin bazı şartları taşıması gerektiğini belirtmiştir. Küçükbaş için yapılacak olan yatırıma göre şekillenen bu şartlar daha çok alınması düşünülen hayvanlara göre belirlenmektedir. Buna göre ise, düşük faizli devletten kredi alabilmeniz için alınacak olan koyun ve keçiye göre şartlar aşağıdaki başlıkların altındaki gibi olmalıdır.

Sütçü Olarak Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Yapmak İçin Şartlar

Her ne kadarda koyun sütü, keçi sütü kadar verimli ve kar marjı yüksek olmasa da devletimiz süt üretimi yapmak için bu iki sınıftaki küçükbaş alımlarını desteklemektedir. Kulak numaralarının devletimiz tarafından küçükbaşlara takip etmek amacı ile kurulmuş olan koyun-keçi sisteminde yer alması şartı ile aşağıdaki kriterler dahilinde hayvan alımı yapabilirsiniz.

 1. Alınacak olun koyun yada keçilerin, 2 ARALIK 2011 Cuma günü Sayı: 28130 ile yayımlanmış olan resmi gazetedeki ” Keçi ve Koyun Hayvan Tanımlamasına ” uygun olması gerekmektedir.
 2. Devlet destekli koyun kredisi alına bilmesi için istenilen bir diğer şartta, hayvanlarda aranan sayı şarttır. Buna göre sıfırdan süt üretimi için koyun alacak olan çiftçilerimizin en az 50 baş keçi alacaklarından 20 baş alması. Koyunculuk ile uğraşanlarından her halükarda bu sayıyı geçmeleri gerekmektedir.
 3. Koyun yada keçilerin kulak küpelerinin sistem de yer aldığını gösteren bakanlık il yada ilçe müdürlüğünden yaz.

Etçil Olarak Keçi ve Koyun Alacak Çiftçilerimizden Aranan Şartlar

Süt üretiminin tam tersi etçil küçükbaş hayvancılığında her ne kadarda kaşımıza da çıksa da devletimiz et üretimi için hem koyun alımları hemde keçi alımları için üretici çiftçimize kredi faiz desteği sağlamaktadır. Etçil olarak besicilik yapacak olan çiftçilerimiz resmi gazetede yayımlanan karara göre;

 1. Devlettekn düşük faizli koyun kredisi alabilmesi için en az 50 baş üzerinde hayvan alması
 2. Alınacak olan koyun yada keçilerin küpe numaraları HAYBİS sistemine kayıtlı olması
 3. Küçükbaşların mutlaka erkek olması
 4. Küçükbaşların en az 3 aylık olması
 5. Son olarak da erkek küçükbaşların mutlaka yurt içinde doğmuş olaması

gerekmektedir.

Devlet Destekli Koyun Kredisi Nasıl Alınır

Devlet Destekli Koyun Kredisi Nasıl Alınır

Koyun Kredisi Almak İçin Çiftçilerimizden Talep Edilen Şatlar Nedir ?

Devletten, Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile düşük faizli koyun kredisi almak için hayvansal bazda aranan şartlara değindikten sonra çiftçilerimizde aranan özelliklere değinebiliriz.

 1. Mutlaka Çiftçimizin ÇKS belgesine sahip olması gerekir.
 2. Başvuru sahibi ÇKS belgeli çiftçimizin KKB kredi notu değerinin riskli gurup da yer almaması gerekmektedir.
 3. Kredi istihbaratına göre en az bir en fazla 2 kefil istenilebilir.
 4.  Vergi dairesinden borcu yoktur, yazısı istenilebilir.
 5. İpotek değeri olan tarla, mal veya traktör.

VERGİ DAİRESİNDEN ALINMASI GEREKEN BELGE

Sıfırdan koyun kredisi almak isteyenler için bu şartlar istenilir iken, hayvancılığı sürdürenler de ipotek için üzerindeki hayvanları göstererek başvuruda bulunabilirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.