Esnaf Kredileri

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Nasıl Alınır ?

15.07.2017
125
Ziraat Bankası Keçi Kredisi Nasıl Alınır ?

Keçi yetiştiriciliği projesi sahibi olan çiftçilerimiz bu düşüncelerini şartları sağlayıp 2018 yılında faaliyete geçirmeleri durumunda Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince kendilerine sağlanan nerede ise sıfır faizli kredi imkanlarından yararlanabilirler.

Örnek keçi çiftçiliği projesi ile birlikte devletin sizlere sağladığı bu teşvik olanakların dan nasıl istifade edebileceğinizi ve faizsiz keçi kredisi alabilmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini sizler ile bu sayfamda paylaştım.

( Daha önceden ön görülerek tarım danışmanı Nihal hanım tarafından hazırlanmış olan keçi çiftliği fizibilite raporu da sayfamız içermektedir. )

Devletin Keçi Çiftliği Kuracak Olan Girişimcilere Sağladığı Kredi İmkanları

Artık devletimizin hayvancılığı desteklediğini bilmeyenimiz sanırım yoktur. Canlı alımlar için büyük yada küçük veya kanatlı ayrımı gözetmeksizin sağladığı kredi olanakları bunlar ile sınırlı olmak ile kalmayıp, sektör de ihtiyaç duyulan bir çok alet ve edevat alımları ile birlikte ahır yada diğer bir adı ile barınak yapımlarını da kapsamaktadır. Bakanlar kurulu kararı ile resmi gazetede yayımladığı bildirge ile bunu bizler ile paylaşan hükumetimiz tüm olanakların yatırımcı veya girişimci çiftçilerimize sağlaması amacı ile iki kuruma vazife vermiştir. Bu kurumların ikisi de kamu kuruluşu olup, çiftçilerimin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile hizmet veren birimlerdir. Resmi gazetede adı geçen bu iki kamu kurumlarımız.

 1. Ziraat Bankası A.Ş
 2. Tarım Kredi Kooperatifleri

Bu iki resmi kurumumuz hem sıfırdan keçi besiciliği yapacakları hemde şuan faal olarak besicilik ile meşgul olanları desteklememektedir. Tabi devletin sizlere sağladığı her teşvik de olduğu gibi bu olanaklarda da sizlerden bazı talepleri olacaktır. Aslına bakılır ise sizlerden talep edilen bu şartlarda tamamen sizin menfaatleriniz düşünülerek istenilmektedir. Hem bankanın hemde devletimizin keçi desteklerinden istifade edecek olan çiftçilerimizden istediği şartlara gelir isek, konuyu şu şekilde aydınlata biliriz.

Türkiye Damızlık Keçi ve Koyun Yetiştiriciliği tarafından hazırlanan ve bizler ile paylaşılan keçi çiftliği projesi indirmek için lütfen tıklayınız.

Devletimizin Keçi Besiciliği Şartları Nedir ?

Daha çok süt üretimi için tercih edilen keçi besiciliği sektöründe yatırım yapacak olan çiftçilerimizin yukarıda da belirttiğimiz bu iki kurum üzerinden faizsiz denilebilecek kadar düşük faiz oranlarında kredi alabilmeleri için alacakları hayvanlarda bazı şartları gözetlemesi gerekmektedir. Resmi gazetede yayımlanan bu şartlar harfiyen aşağıdaki gibi olmaktadır.

Süt Üretimi İçin Önerdiğimiz Saanen Cinsi Keçi

Süt Üretimi İçin Önerdiğimiz Saanen Cinsi Keçi

 1. Sıfırdan keçi besiciliği yapacak olan çiftçilerimizin en az 25 adet canlı hayvan alımı yapmak için müracaatta bulunması gerekir.
 2. Faal olarak keçi besiciliği ile meşgul olanların devletin sağladığı faiz desteği imkanlarından yararlanabilmesi için de şayet 25 baş altında mevcut keçileri var ise bu sayıyı 25 sayısının üzerine çıkarmaları gerekmektedir. İster 40 olur ister ise 100 baş olur bu tamamen size kamış bir seçenektir.
 3. Kredi kapsamında alınacak olan keçilerin mutlaka ülkemizin sınırları içinde doğması gerekmektedir.
 4. Yene kredi kapsamında alınacak olan keçilerin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan HAYBİS yani Hayvan Bilgi Sisteminde kulak küpe numaralarının gözükmesi gerekir.
 5. Almaya karar verdiğiniz keçilerin yaşlarının en az 6 aylık en fazla ise 24 aylık olması gerekir.
 6. T.C. Ziraat bankasına kredi başvurusu sırasında ihtiyacınız olacak olan keçi kulak küpe numaralarını mutlaka il yada ilçe müdürlüklerinden almanız gerekir.

Bu şartlar devletimizin keçilerden aradığı şartlardır. Alınan karar kapsamında almak istediğiniz keçi cinsleri sizlere et ve süt üretimi açısından en uygun olarak görülen kara keçi, kilis, saanem, damascus veya kıl ile Ankara keçileri olabilmektedir.

Yukarıda sizlere süt üretimi için keçi alacak olan çiftçilerimiz için saanen cinsinin bir resmini paylaştım. İçi süt ile dolu olan şu memelerin bir büyüklüğüne bakar mısınız 🙂

https://www.kobikredi.net/wp-content/uploads/2017/07/Keçi-Fizibilete-Çalışması-Raporu.pdf

Ziraat Bankası Çiftçilerimizden İstediği Şartlar Nedir ?

Resmi gazetede de yer alan yukarıdaki almak istediğiniz keçilerden aranan şartlar belirttikten sonra şimdi hiç bir yerde yer almayan Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimizden istenilen şartları belirtebiliriz.

Ziraat Bankası her türlü kredi başvurularında aradığı şartları canlı hayvan kredisi alacak olan çiftçilerimizden de talep etmektedir. Bu şartlar hem bankanın vermiş olduğu paranın teminatını sağlamak hemde çiftçimizin ileri dönemlerde ekonomik zorluklar yaşamaması için istenilmektedir. Senede 1 defa ödemeli olarak dahi vadeler ile verilen keçi kredisi için istenilen şartlar şu şekildedir.

 1. Çiftimizin mutlaka ÇKS belgesi olması gerekmektedir.
 2. Başvuru sahibinin T.C. kimlik belgesi ile gelmesi şarttır.
 3. İlk defa keçi alacaklardan ipotek istenilir. Küpe numaraları ile kayıtlı olarak keçi besiciliği yapanlardan ise ipotek olarak keçileri rehin edilebilir.
 4. Bankanın kefil isteme hakkı vardır. Çalışan yada çalışmayan en az 2 kefil istenilebilir.
 5. KKB kredi notu değeri çiftçinin çok önemlidir. Geçmiş dönemlere dönük yapılan istihbarat sorgulamaları temiz olması aranmaktadır.

Bu şartları sağlayanlar en fazla senelik %4 ile %5 arasında faizler ile keçi kredisi alabilirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.