Esnaf Kredileri

Ziraat Bankası Hindi Yetiştiriciliği Kredisi

02.08.2017
129
Ziraat Bankası Hindi Yetiştiriciliği Kredisi

Kanatlı hayvancılık da tavukçuluk sektöründen sonra en rağbet gören alan hiç kuşkusuz ki hindi besiciliği olmaktadır. Yumurtasından ziyade etinden daha çok gelir sağlayan firmalar yurt dışına yaptıkları ihracatlar ile gerçekten ciddi kazançlar elde etmektedir. Özellik ile tüm dünya genelinde sene başlarında artan yüksek talepler sayesinde hindi sektörünün yüzü gülmektedir. Bu sektörde yer alan çiftçilere desteğini hiç durmadan veren devletimiz hibe olanaklarını TKDK aracılığı ile belli bölgelere sunsa da düşük faizli kredi imkanlarını Ziraat bankası ile tüm ülke geneline sağlamaktadır. Şartların sağlanması ile siz çiftçilerimize sunulan tüm olanakları tanzim ederek aşağıda yer verdik.

Hindi Yetiştiriciliği İçin İstenilen Şartlara Uygun Musunuz ?

Hindi yetiştiriciliği için talep edilen şartlar 2 kısma ayrılmaktadır. Bunlar TKDK yani Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu aracılığı ile hibe alacak olanlar ve düşük faizli krediyi Tarım Kredi Kooperatifleri yada  T.C. Ziraat bankasından düşük faizli kredi alacaklar için şekillenmektedir. Her iki kurum tarafından istenilen şartları gelin isterseniz bir inceleyelim. Sonrasında ise talep edilen şartlara uygun iseniz başvuruların nasıl yapılacakların dan bahsederiz.

Ziraat Bankası Tarafından Talep Edilen Şarlar Nedir ?

Sadece T.C. Ziraat bankası değil, tüm bankalardan tarımsal yada herhangi bir bireysel kredi başvurusunda bulunacak olur iseniz sizden bazı şartları isteyecektir. Tabi  Ziraat bankası hindi yetiştiriciliği için sunmuş olduğu desteklemeleri resmi gazetede yer alan ” işletme faiz desteklemesi ” kapsamında verdiği için bu şartlar biraz daha genişlemektedir. Talep edilen şartlar her ne kadarda olsa çiftçilerimiz için aynı olsa da alacakları oldukları hindiler içinde bazı kriterler mevcuttur. Kısacası T.C. Ziraat bankasından hindi besiciliği kredisini alabilmeniz için hem sizin hemde alacağınız canlı hindilerin bazı kriterlere haiz olması gerekir. Bunları listeler isek şayet, maddeler şu şekilde oluşur.

Çiftçilerimizden Talep Edilen Şartlar

 1. Başvuru sahibinin mutlaka Çiftçi Kayıt Sisteminde isminin yer alması gerekmektedir. ÇKS Belgesi Nasıl Alınır ?
 2. Çiftimizin yaş aralıkları 18 ile en fazla 65 yaş arasında olması gerekir.
 3. Kredi notu değerinizin durumu hangi aralıklarda. ? Şayet kredi notu sorgulamalarında riskli guruplarda iseniz çok üzgünüm ki size hindi alımları için kredi çıkmayacaktır.
 4. Rehin edebileceğiniz bir malınız var mı ? Banka mutlaka sizden ipotek talep edecektir. Bu tarla yada ev veya traktör olabilir.
 5. Devlete vergi borcunuz var mı ? Vergi dairesinden borcu yoktur yazısı almanız istenilir.
 6. Kefil olacak birilerini tanıyor musunuz ? mutlaka en az iki tane kefil isteyeceklerdir.

Hindilerde Aranan Özellikler Nedir ?

Yayımlanan resmi gazetede ister Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile başvuruda bulunun ister iseniz T.C. Ziraat bankası üzerinden doğrudan hindi besiciliği için kredi talebi oluşturun yukarıdaki şartları sağlasanız bile aşağıdaki kriter sayısına göre hindi almalısınız.

 1. Şayet hindi besiciliği için bir çiftlik kuracak iseniz en az 1000 adet yada üzerinde.
 2. Damızlık olarak hindi yetiştirecek iseniz de bu sayı en az 5000 adettir.

T.C. Ziraat Bankası Hindi Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Belirtilen şartlara uygun olan çiftçilerimiz başvuru işlemlerini yapmak için kendilerine en yakın T.C. Ziraat bankasına şahsen giderek yapmalıdırlar. Kredi faiz oranları senelik %0,4 ile %0,5 arasında yer almaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak için herhangi bir tarih yada şehir şartı aranmamaktadır. Size en yakın Ziraat bankası şubesine giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

TKDK Hibe Hindi Besiciliği Olanakları Nedir ?

Hindi Yetiştiriciliği Hibe Devlet Desteği

Hindi Yetiştiriciliği Hibe Devlet Desteği

IPARD 2 kapsamında hinde sektöründe yer alan yada yer almak isteyen ÇKS belgesi sahibi vatandaşlarımız için hibe olanakları 2020 senesine kadar TKDK tarafından sürmektedir. Kurumun sunmuş olduğu bu imkanlardan yararlanabilmeniz için ise yine bazı şartlara uygun olmanız gerekir. Bunları listeler isek şayet,

 1. Desteklerden yararlanabilmeniz için ilk şart ÇKS belgesine sahip olmanızdır.
 2. İkinci aranan özellik TKDK Tarafından Desteklenen İller içerisinde bu sektöre dahil olmalısınız.
 3. Destekler çağrı ilanları ile verilmektedir. Bu yüzden kurum tarafından yapılan IPARD-2 çağrı ilanlarının çok yakından takip etmelisiniz.
 4. Devlete hiç bir vergi borcunuzun olmaması ve işletmenizin yasal düzeneklere göre faaliyet göstermesi gerekir.
 5. Daha önce hayvancılık sektöründe hibe desteğinden istifade etmemiş olmanız gerekir.
 6. Daha önce hibe desteği almış ama taahhütnameyi uymayanlar da bu imkanlardan yararlanamaz.
 7. Tüm adımlar neticesinde başvuru işlemlerinizi istenilen şekilde projelendirilmiş olarak yapmalısınız.

BAŞVURU YOL HARİTASI VE AYRINTILI BİLGİ

 

Yorumlar
 1. Salman dedi ki:

  Ben şuanda dogalgaz kaynak işiyle ilgileniyorum işler ras gitmiyor bankalara birtakım borcumu kapatamadım ama hatvan larla aram çok iyidir HEP hayalimde bir hindi vs tavuk gaz gibi yetiştirici çıflığı kurmak ama buda nakit sıkıntısı istiyor yaklaşık 2000 vs 2500 civarı hindi vs tavuk beslemeyi hedefliyorum bukonuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz yer sıkıntımız yoktur

  1. Salman dedi ki:

   Bana yardımcı olurmusunuz kırası konusunda