Esnaf Kredileri

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

10.06.2017
132
Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Sabit bir yerde yada gezici olarak arıcılık yapacak olan çiftçilerimize Devlet faiz teşvik desteklemeleri ile başta T.C. Ziraat bankası olmak üzere bir çok kurumlarınca Arıcılık kredisi 2018 senesinde de vermektedir. Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasını, Bakanlar kurulu ile görevlendiren devletimiz, TKDK ile de Avrupa birliği kapsamında 2020 yılına kadar arıcılık hibe destekleri imkanlarını proje sahiplerine %70 varan oranlar sağlamaktadır. Tüm bu bahsettiğimiz imkanlar ile sadece canlı arı kovanları almak ile kalmayıp, sektörde ihtiyaç duyacağınız tüm donanımları alabilirsiniz. Ayrıca belirttiğimiz bu şartlara haiz olmayan çiftçilerimizde Finansbank ve Halk bankası şubeleri başta olarak bir çok özel bankalara başvurular da bulunarak arıcılık kredisi imkanlarından yararlanabilirler.

Arıcılık Kredisi ve Devlet Hibe Teşvik Desteklemeleri

Bakanlar kurulu 2018 yılında yayımladığı tarımsal üretimi destekleme kapsamındaki genelge ile arıcılık kredisi kullanmak isteyen çiftçilerimize kullanacakları kredinin faiz destekleme olanakları sağlanmasına karar verilmiştir. Başvurularının Ziraat bankasına veya TKK yani Tarım Kredi Kooperatiflerine yapılması gerektiği arıcılık kredilerinde, çiftçimizin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bahsi geçen bu iki devlet kurumu tarafından talep edilen şartlar,

 1. Alınacak olan arılarda aranan nitelikler
 2. Başvuruda bulunan çiftçilerimizden istenilen şartlar

olarak ikiye ayrılmaktadır. Belirtilen bu şartları taşıyan ve istenilen özelliklere uygun bir şekilde arı alan çiftçilerimiz diğer arıcılık alanında ihtiyaç duydukları bir çok alanda da faiz indirimli kredilerini kurumlarca kullanılmasına olanak sağlanır.

1- Alınacak Olan Arılarda Aranan Şartlar

Yayımlanan bakanlar kurulu kararı ile ister Ziraatı Bankası üzerinden başvuruda bulunur ister iseniz Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden başvuru da bulunun, faiz desteği devletten alabilmeniz için aşağıdaki şartlar kapsamında arı alımında bulunmanız gerekmektedir.

 1. Alınacak olan tüm arıları, mutlak suret ile Hayvan Bilgi Sistemi içerisinde mevcut olan Arıcılık Kayıt Sisteminde yer alması gerekmektedir.
 2. Sıfırdan arıcılığa başlayacak olup, kredi kullanacakların en az 50 yada daha çok arılı kovan alması.
 3. Şayet ellerinden 50 den daha az arılı kovanı olanlar da bu sayıyı çoğaltmak istiyorlar ise mutlaka alacakları arılı kovalar ile 50 sayısının üstüne geçmeleri gerekmektedir.
 4. Bombus aracılığı yapacak olanların Tarım ile yada İlçe Müdürlüklerinden üretim izni alması gerekmektedir.

2- Çiftçilerimizden Aranacak Olan Şartlar

Belirtilen niteliklerde arılı kovan alacak olan çiftçilerimizin de bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartların başında ise aynı sektörde daha önce devletimizden kredi faiz destek imkanlarından yararlanması gelmektedir. Onun haricinde ise, bu şartlara uygun olması icap eder.

 1. Bankalar tarafından geçmişe yönelik KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından son 5 yıla ait tutulan risk raporlarında, çiftçimizin kredi notu değerinin ” Riskli ” grupta yer almaması gerekmektedir.
 2. Başvuru sahibinin en az iki çalışan bordro sahibi kefil ile sözleşme imzalaması istenilebilir.
 3. Başvuru yapılan para miktarına göre ilk defa arıcılık yapacaklardan ipotek talep edilebilir.
 4. Halen arıcılık yapanlardan ise, üzerilerine kayıtlı arılar ipotek edilerek kredi kullandırılabilir.
 5. Başvur sahibi gerçek kişinin ÇKS belgesine sahip olması aranmaktadır.

Diğer Arıcılık Devlet Faiz Desteklemeleri

Canlı kovanlı arı alımları haricinde Ziraat bankası ile Tarım Kredi Kooperatifi arıcılık alanındaki bir çok yatırımlara da yine devlet faiz desteği sağlanarak kredi imkanı sunmaktadır. Faiz desteği sağlanarak biraz önce belirttiğimiz şartlara uygun olan çiftçilerimiz, şayet belirtilen sayı kapsamında canlı arı alımı yapmaları durumunda aşağıda belirttiğim kalemlerde ki yatırımları için de düşük faizli kredi alabilirler.

 1. 50 kovan ve onun üzerinden arı alımı yapacak olanlar; Boş polen kapanlı yeni kovanlar, polen kurutma, bal süzme ve kek hazırlama makinesi ile elektrik çit sistemlerinin kurulması veya ihtiyaç duyulan malzemeler; maskeler, ruhsatlı olarak alınacak arı ilaçları ve el demiri ile körük gibi alımlar için kredi sağlanır.
 2. Gezici olarak arıcılık yapacaklar, 200 ve üzerinde arılı kovan almaları durumunda; Kendi elektrik enerjilerini sağlamaları amacı ile güneş enerjisi sistemleri ile jeneratör alımları. Talep etmeleri halinde ise karavana yada arı barınakları alımları ile işçilik dahil olmak üzere herhangi bir bölgeye taşınma giderleri için düşük faizli banka kredileri kullandırılır.
 3. Ana arı üretimini 100 kovan yada üzerinde yapmak için başvuruda bulunanlara; en az alacakları 1000 adet çiftleştirme kutusu yada kovanı. Karavana yada arı barınakları için yapılan harcamalar. Kendi elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının karşılanması için jeneratör veya güneş enerjisi sistemleri için yaptıkları harcamalar için devlet faiz destekli kredi imkanları sağlanmaktadır.

  Bombus Arıcılık Devlet Destekli Krediler

  Bombus Arıcılık Devlet Destekli Krediler

 4. Yandaki resimde de görseli mevcut olan ” Bombus ” arıcılığı arıcılığı sektöründe yatırım yapacak olan çiftçilerimiz için de bir çok destekler sağlanmaktadır. Bunlar; Sektör için bina yapımı, yada var olan binanın tadilatı için yapılan harcamalar. Sektör için ihtiyaç duyulan alet veya edevatların alınması. Raf sistemlerinin alınması ve yine Bombus arıcılık yatırımları yapanların ihtiyaç duydukları plastik kaplar ile ambalaj malzemelerin alımları için kredi imkanları sağlanır.

Not: Ziraat bankası tüm bu arıcılık alanında sağladığı imkanları senelik %4 gibi veya en fazla vadeye göre %5 oranını geçmeyecek faiz oranları ile sağlamaktadır. Ayrıca, geri ödeme vadeleri de aylık veya talep edilmesi durumda ise sene de bir yada iki ödemeli olarak da düzenlenebilmektedir.

Arıcılık’da %70 Hibe Desteklemeleri TKDK’ Dan

Avrupa birliği uyum çerçevesi için de kurulan TKDK 2020 senesine kadar arıcılık faaliyetlerinde bulunan yada bulunacak olan çiftçilerimize %70 varan oranlarda hibe vermektedir. IPARD-2 programı ile sağlamış olduğu bu desteklemeleri ise 302 tedbir kodu ile çiftçilerimize sağlamaktadır. ” Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi veya Geliştirilmesi ” adı altında sağlanan destekleme,

 • 302-2 Arıcılık ve arı ürünlerinin işlenmesi, pazarlanması ve üretilmesi

kodu ve ismi ile arıcılık alanında yapılan her türlü yatırımı desteklemektedir. Bu belirttiğimiz tedbir kodu ile aracılık alanında

 • Üretim
 • Pazarlama
 • Ürünlerin işlenmesi

amacı ile kurulacak olan tesislerin devletten %65 ile %70 varan hibe teşviklerinden yararlana bilinmesi için mutlaka kurum tarafından belirlenen illerde kurulması gerekmektedir. Bu illerim ise;

Arıcılık TKDK Tarafından Desteklenen İl Haritası

Arıcılık TKDK Tarafından Desteklenen İl Haritası

Yukarıda belirtilen iller sınırları içinde ki kırsal alanlarda arıcılık için belirtilen alanlarda yatırım yapacaklar TKDK dan hibe kredi alabilmeleri için kurum tarafından yapılacak olan çağrı ilanlarını da beklemesi gerekmektedir. Çağrı ilanları yerel TV yada radyolar ile gazeteler aracılığı halka duyurulmaktadır. Ama bizim size tavsiyemiz kurumun İnternet sitesine https://www.tkdk.gov.tr/UyeOl adresinden giriş yaparak üye olmanızdır. Böylece kurum tarafından yapılan tüm çağrı ilanlarından anında haberdar olabilirsiniz. Şimdi konuyu toplar isek şayet, arıcılık alanında kurulacak olan işletmenin hibe alabilmesi için,

 1. Desteklenen iller içerisinde faaliyet yapılması.
 2. Faaliyet konusunun üretim, pazarlama ve ürünün işlenmesi üzerine seçilmesi
 3. Hibe verilecek sektör için çağrı ilanlarının yapılmasını beklememiz gerekmektedir.

bu şartlar sağlandıktan sonra ise ilk olarak TKDK tarafından desteklenen tüm iller de kurulu olan il koordinatörlüklerinde şahsen olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru ayrıntıları ve arıcılık alanında proje nasıl hazırlamanız gerektiği konularında teknik bilgiler sizlere il koordinatörlükleri tarafından detaylı bir şekilde verilecektir.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Özel yada devlet kamu bankaları da arıcılık alanında faaliyet gösteren çiftçilerimize kredi olanakları sağlamaktadır. Her ne kadarda  Ziraat bankasının kredi faiz oranlarına yakın değerlerde bu imkanı sunamasalar da en azından başvuru koşulları biraz daha esnektir. Finasbank ve Halk bankası başta olmak üzere arıcılık kredisi veren bu bankalar işletme yatırımlarının belli bir oranını karşılamak maksadı ile bu imkanları sağlar. Yani, siz gidip benim 20.000 TL ihtiyacım var arı alacağım derseniz bu imkanlardan istifade etmeniz biraz zor olacaktır, çünkü bu arıcılık kredilerinden daha ziyade ihtiyaç kredisine girmiş olacaktır. Bizce bu bahsettiğim şart göz önüne alınır ise QNB Finansbank bu konuda size en iyi oranı sunan banka olarak göze çarpmaktadır. QNB Finansbank 2017 senesinde arıcılık alanındaki yatırımları tam %85 oranına kadar kredi imkanı sunmaktadır.

Yani, 100.000 TL oranında bir arı üretim tesisi kurak iseniz bunun 85.000 TL harcamasını QNB Finansbank dan kredi olarak çekebilirsiniz. Vade olarak çok fazla bir uzun bir bölüme bu miktarı yayamasa da 24 ay arıcılık yatırımları için yeterli bir süre olarak düşünmekteyiz. Bankanın bu kredi sizlere sağlar iken bazı şartları da talep edeceğiniz lütfen unutmayın, bunlar.

 1. Arıcılık birliğinden alacağınız, bu sektörde olduğunu gösteren ” Arıcı Kimlik Belgesi ”
 2. Nüfus cüzdanı
 3. Almış olduğunuz ürüne ait fatura yada alacağınız ürünlere ait teklif mektupları
 4. Kullanmak istediğiniz kredi tutarına göre ipote ve kefil istenilebilir.
 5. Vergi dairesi tarafından verilen geçmiş dönemler dahil borcu yoktur yazısı.

bu şartlar sadece QNB Finansbank tarafından istenmez arkadaşlar. Diğer aklınıza gelecek olan Akbank dahil tüm bankalar tarafından özellik ile talep edilen şartlardır. QNB Finansbank kredi almaya uygun olan çiftçilerimize geri ödeme konusunda isterler ise yılda bir defa ödeme olanağı dahil sağlamaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.