Esnaf Kredileri

KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programı

03.05.2017
148
KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programı

KOSGEB yeni iş yeri açacak olan girişimcilere 2021 yılı itibarıyla hibe vermeye devam etmektedir. Oluşturmuş olduğu ‘Girişimcilik Destekleri’ ana programı altında böylece bu yıl iki tane destek programıyla hibe sağlamaktadır. Üretime ve perakende satışına yönelik açacağınız iş yerleri için oluşturulan bu programlar Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programı olmaktadır. NACE kodunuza göre yararlana bileceğiniz destek programların hibe miktarları da farklı olmaktadır. Açılış ve makine teçhizat almak için sağlanan bu iki girişimcilik destek programın tam olarak içeriği ise aşağıda yer aldığı şekildedir.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destekleri kapsamında sağlamış olduğu destek programlarından bir tanesi ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ olarak yer almaktadır. İş fikri daha çok perakende satışı üzerine yer alan yeni girişimcilere sağlanan bu destek programının hibe miktarı 65.000 TL kadar çıkabilmektedir. İşletmenin açılış ve çalışan pirim ödemelerine göre 2 yıllık program kapsamında sağlanan Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe miktarlarını gösteren tablo ise şu şekildedir.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı tablosunda sizlerin de görmüş olduğu gibi kuruluş desteği olarak gerçek kişi için 5.000 TL sermaye şirketi için ise 10.000 TL hibe verilmektedir. Bu hibe miktarlarına şayet girişimcimiz 30 yaş altında ise yada engelli veya kadın yada 1. derece Şehit yakını ise 5.000 TL daha ilaveten verilmektedir. Açılış desteği haricinde Geleneksel Girişimcilik Destek Programında verilen diğer hibeler ise şu şekildedir.

  • Performans Destek Programı kapsamında iş yerinin 1 ile 12 ay içinde çalışan pirim ödemesi 1080 gün olur ise 20 bin TL hibe verilir.
  • İş yerinin 12 ile 24 ay içinde çalışan pirim ödemesi 1140 puan üzerinde ise yine 20.000 TL verilmektedir.
  • İş fikriniz tehlikeli işler sınıfında yer alıyorsa ise de sertifika desteği olarak 5.000 TL verilmektedir.

Böylece iş fikri NACE kodu Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içerisinde yer alanlara toplamda 65.000 TL kadar hibe sağlanır. KOSGEB Nace Kodu Nedir? Değiştirme, Düzeltme İşlemleri Nasıl Yapılır? da iş fikrinizin hangi NACE kodunda yer aldığını bulabilirsiniz.

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı Hibe Miktarları Ne Kadar?

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında 300.000 TL kadar yapacağınız harcamalarınıza %90 varan hibe desteği sağlamaktadır. NACE kodunuza göre 3 farklı alt programla karşımıza çıkan İleri Girişimcilik Destek Programı çoğunlukla üretim konularında iş yeri kuracaklara hitap etmektedir. Üretim alanında yeni iş yeri açacaklara böylece program yerli ve yabancı makine teçhizat alımları için hibe desteği sağlamaktadır. İş fikrinizin NACE koduna göre verilen hibe destekleri tablosu ise şu şekilde yer alır.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen açılış ve pirim ödemeleri için hibe imkanlarına ilaveten programın bizlere sağladığı makine ve teçhizat alımları için hibeler şu şekildedir.

Teknoloji Düzeyi Harcama Miktarı Yurt Dışı Üretimi Olması Durumunda Geri İade Edilecek Hibe Miktarı %75 Yurt İçi Üretimi Olması Durumunda Geri İade Edilecek Hibe Miktarı %90
Düşük Orta-Düşük 100.000 TL 75.000 TL 90.000 TL
Orta-Yüksek 200.000 TL 150.000 TL 180.000 TL
Yüksek 300.000 TL 225.000 TL 270.000 TL

KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde iş fikrinizin İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında hangi teknoloji düzeyine sahip olduğunu bulabilirsiniz. Böylece alacağınız makine ve teçhizat için ne kadar harcama yaparak ne kadar hibe alabileceğini de öğrenmiş olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.