Esnaf Kredileri

Yaşlılara Kredi Veren Bankaların Detaylı Listesi

13.11.2017
113
Yaşlılara Kredi Veren Bankaların Detaylı Listesi

Bankaların kredi verme alt yaşı olduğu gibi bir de üst yaş sınırının olması ne yazı ki yaşı ilerlemiş olan vatandaşları bu durumdan mağdur olmalarına neden olmaktadır. Tabi 2018 yılında bir çok banka tarafından alınan karar doğrultusunda yaşlılara da ihtiyaçların giderilmesi amacı ile belli bir vade ile limitlerde kredi imkanı sağlanması bu mağduriyeti büyük ölçülerde bertaraf etmiştir.

Yaşlılara Neden İhtiyaç Kredisi Bankalar Pek Vermek İstemezler

Bankaların kredi verme politikalarında yaş sınırlaması da ne yazık ki vardır. Bu sınırlamada alt yaş sınır olan 18 kuralına müdahale edemedikleri gibi üst yaş sınırını belirleme de tamamen kendi inisiyatiflerini kullanmaktadırlar. Belirlenen üst yaş kredi verme sınırlamaları ise bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Kimi banka üst yaş olarak 65 yaşını baz alırken kimi banka ise 85 yaşına kadar yaşlılara kredi verebilmektedir. Bankaların yaşlılara kredi vermeme nedenleri ise aslına bakılır ise şu nedenlerin arkasında yatmaktadır.

 1. Ölüm yaş sınırlarından dolayı sigorta şirketlerinin bir çoğu kendilerine ait olduğu için zarara uğramamak için.
 2. Özellik ile alzheimer gibi hastalıklara yaşlıların yakalanma ihtimalinin çok daha fazla olması nedeni ile bankalar pek kredi vermeye yanaşmazlar.

Bu iki büyük nedenden dolayı bankalar yaşlılara kredi vermek için pek sıcak davranmazlar.

Bankaların Yaşlılarda Uyguladığı Yaş Sınırlamaları

Aslına bakılırsa bankaların tamamı yaşlılara kredi vermektedir. Önemli olan sizin üst yaş sınırınızın kaç olduğudur. Yaşlıların belli bir yaş aralığı olmadığından dolayı kimi banka 65 yaşının üzerindekilere kredi vermez iken kimi bankalar ise 85 yaşına kadar olan yaşlılara dahil kredi verebilmektedir. Yalnız şunu belirtmek isterim ki bankalar tarafınca belirlenen bu üst yaş sınırları kredinin vadesi ile birlikte yaşla verilen sınırdır. Yani formül şudur arkadaşlar.

 • Yaş + Vade = Bankanın belirlemiş olduğu üst yaş sınırına tekabül etmelidir.

Bunu bir örnek ile belirtmemiz gerekir ise şayet şöylede diyebiliriz. Kredi başvurusunda bulunacak olan yaşlımız 75 yaşında banka ise en fazla 75 yaş sınırına kadar olan yaşlılara kredi veriyor ise bu yaşlımız bu bankadan ne yazık ki ihtiyaç kredisi alamaz. Ancak 71 yaşında olmalıdır ki 48 ay vadeli yani 4 sene vadeli olarak ihtiyaç kredisi alabilsin. Buna göre ise şöylede diyebiliriz. Üst yaş sınırı yine 75 olsun, vadeler ve yaşlar şu şekilde olacaktır.

 • 72 yaşında olan 36 ay vadeli ( 3 sene )
 • 73 yaşındaki yaşlımız 24 ( 2 sene )
 • 74 yaşındaki yaşlımız ise en fazla 12 ay yani 1 sene vadeli olarak ihtiyaç kredisi alabilir.

Siz büyüklerimize tavsiyem kendi maaşınızı aldığınız bankadan kredi başvurusunda bulununuz. Maaşlarınızı aldığınız kendi bankalarınız en az +10 yaş daha sizlere tolerans sağlayabilirler. 

Yaşlıların Bankalardan Kredi Çekebilmesi İçin Aranan Şartlar Nedir ?

Yaşı ilerlemiş olan vatandaşlarımız bankalardan kredi çekebilmek için üst yaş sınırına uygunlar ise istenilen diğer şartlardı taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir.

 • Yaşlımızın emekli aylığının olması gerekir. ( Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankalar )
 • Emekli maaşlarına sahip değilse de en azından bir kira gelirine sahip olması istenilir.
 • Kredi notu değerinin iyi olması bankadan kolay kredi çekmesine vesile olacaktır.
 • Nüfus beyanı için kimlik belgesi
 • Adres beyanı için ise ödenmiş fatura
 • Çekmek istediği tutara göre kefil ( belki )

isteye bilmektedirler.

Yaşlılara-kredi-veren-bankalar

Yaşlılara-kredi-veren-bankalar

Yaşlılar Başvurularını Banka Şubelerine Yapmaları Önerilir!

Teknolojinin gelişmesi bir çok yaşlımızın işini görmedi dersek yalan olmaz sanırım. Belkide bize yaşlandığımız vakit ilerleyen teknoloji karışık gelecektir. Yanlış işlemlerin yapılmaması için bizlerinde yaşlı amcalarımız için tavsiyemiz kesinlik ile ihtiyaç kredileri için başvurularını bankaların şubelerine doğrudan yapmalarıdır. Nede olsa bir çok yaşlımız herhangi bir yerde çalışmıyor. Bu neden ile oldukça da fazla boş vakte sahipler.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.