Esnaf Kredileri

Yasal takipte olanlara kredi 5 dakikada

14.01.2019
125
Yasal takipte olanlara kredi 5 dakikada

Kredi kartı ya da kredi borcu yüzünden yasal takibe düşen kişiler ne yazık ki bankaların gözünde sorunlu müşteri kategorisinde yer almaktadır. Bu listedeki kişiler ise bankalardan kredi talep ettiğinde genelde olumsuz sonuçla karşılaşmaktadırlar. Peki kara listeye girmiş, yasal takibe düşmüş kişiler 2019 yılında kredi çekebilirler mi, bankalardan kredi almak için yasal takipten kurtulmanın yolları ve kredi notunu hızlı bir şekilde yükseltmek ve sizler için bankalardan icralık olanlara 5 dakikada kredi kullanımına ilişkin araştırmamız yazımızda.

Yasal Takipte Olanlara Kredi 2019

Kişilerin acil nakit ihtiyaçlarına çözüm için başvurdukları yöntemlerin başında gelen bankalardan kredi kullanımı çoğu zaman ödenemeyen borçlar yüzünden kişileri zor duruma düşürmektedir. 2018 yılının ilk 5 ayında yapılan araştırmalara göre bir önceki yıla göre yasal takibe düşmüş kişi sayısı yılın ilk dokuz ayında yüzde 18 artarak 660 bine yükseldi. ⇒Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi tarafından hazırlanan bu rapor gösteriyor ki insanlar kredi çekmiş ancak geri ödemelerde sorun yaşayarak kara listeye girmiştir. Bankaların kara listesine girmiş kişiler ekonomik durumlarını toparlamak için tekrar kredi talebinde bulunmak isteyeceklerdir, bunu bankaya atacağınız bir sms ile 5 dakikada krediye uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün. Ülkemizde yasal takibe düşmüş kişilere bazı şartlar ile kredi veren bankalarda bulunmaktadır. Burada bankalar size kredi verirken borcunuz olan meblağa, gecikmenin süresi ve sizin o anki iş durumunuz etkili olacaktır. Eski borcunuzu kapatmayı belirttiğinizde ve yapacağınız bir kaç işlemle kara listede olsanız da bankalara kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankaların size kredi verirken yüksek faiz ve onların belirleyeceği vade sayıları uygulayacağını da maalesef unutmayalım. Yapmanız gerekenlerin başında;

Yasal Takipte Olanlara Kredi 2019

 • İpotek edebileceğiniz bir taşınmaz varsa kredi almanız daha kolaylaşacaktır. Üstünüze kayıtlı ev, arsa, dükkan, araba gibi taşınmazınızı bankaya ipotek vererek, ekspertiz ile değerini ölçtürerek karşılık gelen kredi miktarını bankadan alabilirsiniz.
 • Kefil göstererek bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Etrafınızda memur ya da geliri iyi bir işte çalışan ve kredi notu yüksek bir kişiyi kefil yaparak bankalardan kredi alabilirsiniz. Kefil sayısı 2 ve ya daha fazla olabilmektedir bu sizin talep ettiğiniz kredi miktarına göre değişmektedir.  Bankalar sizin kredi geçmişinize çok takılmadan bu şekilde size kredi verebilirler.
 • Mevduat karşılığı yani elinizdeki paranızı bankanın mevduat hesabına yatırarak bu miktarı rehin bırakarak bankanın belirlediği miktarda krediyi alabilirsiniz.

Yasal Takipteki Borçlu Sayısı Arttı

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Önceleri bankalardan kredi almak bu kadar zor olmazken artan borçlu sayısı bankaları da kredi verirken daha hassas davranmaya yönlendirmiştir. Kişilerde zaten yükselen kredi faizleri nedeniyle kredi çekmekte iki kere düşünmektedirler. Ancak acil ihtiyaçları için başka çözümü olmayanlar yine bankaların kapısını çalmak zorunda kalmaktadırlar. Eğer bide bankalara borçlu bir müşteriyseniz size kredi vermeleri tamamen onların insiyatifine kalmış bir durumdur. Bu tamamen sizin ne kadar borcunuz olduğuna, kaç kere yasal takibe düşüp ne kadar gecikmeli ödediğinize ve gelir durumunuza bağlıdır. Öncelikle kara listedeyseniz bu konuda esnek davranan bankaları araştırmalısınız. Bu bankalar genelde özel bankalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Maaş müşterisi olduğunuz bankada size muhakkak kredi kolaylığı sağlayacaktır. Bankaların borç yapılandırma kampanyalarını takibe alıp borcunuzun olduğu banka ile iletişime geçmelisiniz. Yasal takibe düşmüş kişilere bazı şartlar ile kredi veren bankalara baktığımızda;

 • Denizbank
 • Finansbank
 • TEB
 • Burgan Bank
 • Aktif Bank
 • Vakıfbank
 • İNGbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası

Yasal Takipten Nasıl Kurtulabilirim?

Bir borcun yasal takibe düşmesi için 3 aylık bir gecikme yeterli olmaktadır. Yasal takibe düşen borcunuz bütün bankalar tarafından görüntülenir ve kredi talebinde bulunduğunuz her yerde bu borç karşınıza çıkmaktadır. Elinizde bu borcu kapatmak için paranız yoksa da bankaların zaman zaman yaptığı yapılandırma, borç kapatma gibi kampanyaları size yararlı olacaktır. Bankalar size kredi vererek bu borcu da bu krediden düşerek hem sizin borcunuzu kapatmış hem de müşteri kaybetmemiş olmaktadırlar. 2019 yılında da çıkması beklenen sicil affı ile hem borcunuzu yapılandırma hem de bozuk sicilden kurtulabileceksiniz. Bu borçlardan kurtulduktan sonrada maaş müşteri olduğunuz bankadan düşük limitli bir kredi kartı talep ederek otomatik ödeme talimatı ve her ay düzenli ödemeler ile kısa zamanda kredi notunuzu yükselterek bankalardan kredi kullanabilirsiniz.

Bankalar ve güncel kredi faiz oranları

[table id=1 /]

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.