Esnaf Kredileri

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İnternet’ten Alma

04.05.2017
158
KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İnternet’ten Alma

KOSGEB 2021 de yeni iş yeri açacak olan erkek ve kadın girişimcilere hibe desteği vermeye devam etmektedir. Bu destekleri girişimciler için oluşturulan Geleneksel ve İleri Girişimcilik programları üzerinden vermektedir. Her iki programın başvurusu için temel adım ise Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaktan geçmektedir. Hibe alarak iş yeri açmak isteyenler dolayısıyla KOSGEB kurslarına mutlaka işyeri açmadan önce katılması gerekir. KOSGEB eğitimleri olarak da bilinen kurslara katılarak girişimcilik belgesi almak için ise artık İnternet üzerinden başvuru yapmanız gerekir. Böylece örgün eğitim alırken yaşanan kurs başlama tarih ve eğitimin verileceği adresleri sorgulama yapmak zorunda kalmazsınız. Peki, İnternet üzerinden verilen ücretsiz KOSGEB kurslarına nasıl başvuru yapabilirsiniz? Hazırsanız hemen sadece e-Devlet şifremizle birlikte eğitim videolarımızı izleyerek derslerime başlayalım.

KOSGEB Kurslarına Kimler Başvuru Yapabilir? Şartlar Nedir?

KOSGEB hibe destekli iş yeri açmak istiyorsanız mutlaka işletmenin resmi bir şekilde açılışı yapılmadan önce girişimcilik belgesi alınması gerekir. Girişimcilik belgesinin alınması da KOSGEB kurslarına başvuru yapılmaktan geçmektedir. Artık İnternet üzerinden verilen peki bu kurslara kimler başvuru yapabilir. Hadi şimdi KOSGEB kurslarına başvuru yapma işlemine geçmeden önce bu şartların neler olduğuna bir bakalım.

 1. Öncelikle olarak KOSGEB kurslarına katılmadan önce kuracağınız işin KOSGEB tarafından destek alıp almadığına bakmanızı şiddetle öneririm. Şayet iş fikriniz KOSGEB tarafından desteklenmiyorsa hali ile boş yere kurslara katılmış olursunuz. İş fikrinizin destek alıp almadığını ise KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları sayfamızda bulabilirsiniz.
 2. 18 yaşında büyük olmalısınız. Üst yaş için herhangi bir yaş sınırı yoktur.
 3. Daha önce KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmamış olmanız gerekir.
 4. Herhangi bir yasa dışı suç örgütü mensubu olmamanız gerekir.
 5. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
 6. Kuracağınız iş yeri topraklarımızın sınırları içerisinde olmalı. Ülke dışında kurulacak olan işletmelere destek verilmez.

Evet, KOSGEB’e kimler başvuru yapabilir hep birlikte maddeler halinde gördük. Hadi şimdi lafı fazla uzatmadan İnternet üzerinden eğitimlere nasıl katılabiliriz konusuna geçebiliriz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

KOSGEB e-Devlet üzerinden girişimcilik kursları nasıl alınır? sorusunun yanıtı verebilmem için öncelikle ihtiyacınız olan bir şey vardır. O da eğitimlerin e-Devlet aracılığı İnternet üzerinden verileceği için başvuru yapacak olan girişimciye ait bir e-Devlet şifresinin olmasıdır. Kendinize ait e-Devlet şifresini almak için de kimlik belgenizle birlikte herhangi bir PTT şubesine girmeniz gerekir. İnternet üzerinden e-Devlet şifresi alınır mı? alınırsa nasıl alınır? diye merak edenler E-Devlet Şifresi İnternetten Ücretsiz Alma içeriğime göz atabilirler. PTT şubesine giderek e-Devlet şifresini alanlar ise KOSGEB kurs başvurularını yapmak için aşağıda yer vermiş olduğum adımları sıralaya bilirler.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine herhangi bir İnternet bağlantısı olan cep telefonu yada bilgisayar veya tabletle giriş yapalım.
 2. Açılan sayfamızın sağ üst köşesinde ‘GİRİŞ YAP’ diyerek açılan sayfamızda e-Devlet şifremizi girelim.
 3. e-Devlet şifremizi girdikten sonra sistem bizi otomatik olarak KOSGEB eğitimlerin verildiği ana sayfaya yönlendirme yapacaktır.
 4. KOSGEB kursların verildiği ana sayfaya geldiğimiz zaman sayfanın en altına mouse ile inelim. Orada ‘Öne Çıkan Eğitim’ bölümünü göreceksiniz. Hemen altında sol tarafta ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi bölümünü göreceksiniz. Altında bulunan Eğitime Başla butonuna tıklatalım.
 5. Karşımıza şimdi Geleneksel Girişimcilik Eğitimi için verilen bütün eğitim videoları çıkacaktır. Çıkan eğitim videolarını sırasıyla izleyelim. Sonrası da ise eğitimlere ait testler çıkacak. Çıkan testleri de çözelim

Bu işlemler bittikten sonra KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitimi tamamlanmış olacaktır. Şayet, iş fikriniz İleri Girişimcilik NACE Kodları içerisinde yer alıyorsa, bu eğitimi aldıktan sonra aynı sayfada yer alan ‘İleri Girişimcilik Eğitimi’ başvurusunu da yapabilirsiniz.

Resimde de işaretle göstermiş olduğumuz gibi İleri Girişimcilik Eğitimi de tamamlayanlar her iki sertifikanın çıktısını istedikleri zaman buradan da alabilirsiniz.

Eğitim sertifikasını alarak KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programı başvurusu yapacaklara kurslarda peki neler öğretiliyor?

KOSGEB Kurslarında Neler Öğretilir?

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitimi iş yeri açacak olan yeni girişimciler için gerçekten bulunmaz bir nimettir. Çünkü kurslarda öğretilen eğitimler size yeni kuracağınız iş yeri için gerçekten çok güçlü kuracaktır. Peki, KOSGEB kurslarında neler öğretilir? Hadi şimdi eğitim videolarında verilen o içeriklerde neler öğretilir? hep birlikte görelim.

 1. Girişimcilikte temel kavramlar nelerdir?
 2. Girişim fırsatlarını görme ve fikir yaratma aynı zamanda geliştirme
 3. İşin yapılabilirlik analizi
 4. İş modelleri, müşteriler ve diğer önerilerin değerlendirilmesi
 5. Ekonomi, rekabet ve müşteri analizi
 6. Hukuki alt yapı
 7. Girişimin etik temellerinin neler olduğu
 8. Pazarlama temel ilkeleri ve yönetimin nasıl yapılacağı

Bu eğitimleri sizlerde bir çok kişi gibi altıktan sonra belki de kuracağınız iş fikrini dahi değiştirebileceksiniz. KOSGEB İş Planı Örneği de paylaşmış olduğumuz projeleri de buna göre düzenleme şansına sahip olacaksınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.