Toplu para yatırılarak emekli olmak için 2 şart

Toplu para yatırılarak emekli olmak için 2 şart
21 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 106 kez okundu.


Çalışanların ya da prim ödeyerek emekli olmak isteyenlerin emekli olmaları için belirlenen yaş ve prim gün sayısına ulaşmaları gerekmektedir. Ancak sigortasız işlerde çalışılmış bazı günler ve ödenmeyen primler dolayısıyla kişilerin yaşı dolsa da emekli olamamakta ve prim günlerini toplu bir şekilde ödeme yolunu araştırmaktadırlar. Bunun için tekrar çalışamayacak durumda olan kadın ve erkeklerin 2 şart ile toplu para ödeyerek prim günlerini doldurma ve emekli olma imkanı verilmektedir. Toplu para yatırarak nasıl emekli olunur, kadınlar için doğum borçlanması şartları ve erkekler için askerlik borçlanması ile erken emeklilik mümkün mü sorularınızın cevapları ayrıntılarda.

Toplu Para Yatırarak Nasıl Emekli Olunur?

Emeklilik kadın ve erkekler için yaşlandıklarında hayat güvencesi olarak gördükleri ve yıllarca çalışarak ya da para ödeyerek elde ettikleri bir haktır. Ülkemizde çalışan yada primlerini isteğe bağlı sigorta ile ödeyerek emekli olmak isteyen kadınlar 58 yaşında erkekler ise 60 yaşında emekli olabilmektedirler. Yeterli çalışma imkanı bulamayan ya da primlerini eksik yatıranlar yaş şartını tamamlasa da belirlenen prim gününü doldurmadan emekli olamamaktadırlar. Bunun için ya tekrar iş hayatına başlamak ya da prim ödemesine devam etmek gerekmektedir. Kişilerin sigorta başlangıç tarihi, kadınlar için çocuk sayısı gibi etkenlerde kişilerin emeklilik tarihini erkene çekmektedir. ⇒Sizde yaş şartını tamamlamış ancak primi eksik olan kişilerdenseniz 2 yöntemle geriye dönük ödeme yaparak emekli olabilirsiniz. Erkekler için askerlik borçlanması ve kadınlar için doğum borçlanması ile toplu para yatırarak emekli olmak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir.

          Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik Mümkün mü

Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik Mümkün mü?

Türkiye’ de yaşayan ve 20 yaşını doldurmuş erkekler için mecburi hizmet olan askerlik 18 ay, 15 ay ve şuan düşürülerek 12 ay yapılmakta. Askerlik süresince çalışma hayatında bulunamayan prim ve sigorta ödemesi yapılmayan kişiler emekli olmak için bu günleri toplu bir şekilde ödeyerek erken emeklilik fırsatı elde edebilirler. Asgari ücrete göre hesaplanan yani 2019 asgari ücretine göre günlük askerlik borçlanması 21,54 TL olarak belirlenmiştir buna göre ve sizin eksik gelen gün sayınız kadar isterseniz 10 gün ister 10 ay borçlanma yaparak çalışmadan geçirdiğiniz askerlik günlerinizi çalışmış gibi gösterebilirsiniz. Burada erken emeklilik fırsatı askerden önce sigorta girişi olmayan kişiler bu günleri ödeyerek sigorta girişlerini erkene çekebilmekte ve emeklilik tarihlerini öne alabilmektedirler. Yaşınız doldu ancak prim gününüz 5 ay eksik hemen SGK müracaat edip askerlik borçlanması yaptırmanız ve bu 5 ayı ödeyerek emekli olmanızı sağlayabilirsiniz. Askerlik yaptığınız döneme ait evraklar ile bulunduğunuz bölgedeki SGK nda işlemlerinizi başlatıp 1 ay içinde bu ödemeyi yapmanız gerekmektedir.            Doğum Borçlanması İle Kadınlara Erken Emeklilik Fırsatı

Doğum Borçlanması İle Kadınlara Erken Emeklilik Fırsatı

Doğum borçlanması hakkı daha önce sadece SGK lı çalışanlara verilirken, değişen yasa ve kanunlar diğer prim ödemelerinde de bu hakkı kadınlara vermiştir. Kadınlar doğum borçlanması yaparak çalışmadan geçirdikleri doğum sürecini hizmet akdi olarak emeklilik için kullanabilmektedirler. Kadınlar için erken emeklilik şartlarını taşımanız gerekmektedir.

  • Doğum borçlanması yapmak için doğum öncesi sigortalılık statüsü fark etmeden sigorta başlangıcınızın olması gerekmektedir.
  • Doğum borçlanması sadece 3 çocuk için yapılabilmektedir.
  • Her çocuk için 2 yıl olmak kaydıyla toplamda 6 yıl borçlanma yapabilirsiniz.
  • Çocukların doğum sonrası 2 yıl sağ olmaları,
  • Doğum sonrası 2 yıl sigorta prim ödemenizin yapılmaması,
  • İkiz olan çocuklar için tek çocukmuş gibi borçlanma yapılabilmesi belirlenen şartlar arasında.

Bulunduğunuz bölgedeki SGK na yapacağınız başvuru ile emekliliğiniz için gerekli olan gün sayısı kadar borçlanma yapabilir asgari ücrete göre hesaplanan ödemeye uyarak başvuru tarihinizin devamındaki 1 ay içinde ödemeyi yaparak erken emekli olabilirsiniz.

Yaşı Doldurmasına Rağmen Emekli Olamayana Toplu Para İadesi!..

     Yaşı Doldurmasına Rağmen Emekli Olamayana Toplu Para İadesi!..

Emekli olmak için aranan yaş, yıl, prim şartından sadece yaşı tamamlamış tüm borçlanmaları ve ödemeleri yapmış ancak emekli olamayan kişilere SGK dan toplu para ödemesi yapılmakta. Ödedikleri ya da çalıştıkları prim gün sayısı boşa gitmeden geriye dönük toplu para şeklinde alabilirsiniz. Bunun için sigortanızın ya da bağkur prim ödemelerinizin devam etmemesi gerekmektedir. Yaş ve yıl şartını tamamlayıp sadece prim günü eksik olanlar SGK na vereceği dilekçe ile ödedikleri prim günlerini toplu olarak alabilmekte. Toplu para iadesi yine vefat etmiş kişinin mirasçıları tarafından  da yapılabilmekte.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!