Esnaf Kredileri

TKDK Tarafından Desteklenen İller

27.07.2017
129
TKDK Tarafından Desteklenen İller

2018 ile 2019 arasından TKDK tarafından tarımsal ve hayvansal yatırımlar için hibe alacak olan çiftçilerimizin mutlaka ilk şart olarak kurum tarafından desteklenen iller içerisinde yer alması gerekmektedir. Türkiye de tüm Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu tarafından devlet teşviklerinin verileceği il listesini sizler için paylaştık.

TKDK Tarafından Desteklenen İller Nerelerdir ?

Devlet vermiş olduğu tüm hibeler desteklemeleri için mutlaka bazı kriterler belirler. Bu kriterler daha çok gerçekten ihtiyaç duyulan kesimin belirlenmesi amacı ile yapılmaktadır. TKDK da aynı şekilde sunmuş olduğu hibe desteklemeleri için ülkemizde 42 kritik ili belirlemiştir. Bu iller ülkemizin doğusu ve batısı ayrım edilmeksizin seçilmiş olup tarım ve hayvancılık için en iyi coğrafi konum üzerinden tespit edilerek seçilmiştir. TKDK tarafından desteklenen illerimiz şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Denizli, Afyonkarahisar, Çorum, Ağrı, Çankırı, Aksaray, Çanakkale, Amasya, Bursa, Ankara, Burdur, Ardahan, Balıkesir, Aydın, Malatya, Diyarbakır, Kütahya, Elazığ, Konya, Erzincan, Kastamonu, Erzurum, Konya, Giresun, Kütahya, Hayat, Malatya, Isparta, Yozgat, Manisa, Van, Mardin, Uşak, Mersin, Trabzon, Muş, Tokat, Nevşehir, Şanlıurfa, Ordu, Sivas, Samsun

olmak üzere tam 42 ilimiz TKDK tarafından Avrupa birliği uyum kapsamında IPARD 2 programların ile desteklenmektedir. Hazır sırası gelmiş iken bu desteklenen iller için sağlanan imkanlar nelerdir, isterseniz bir de onları inceleyelim.

TKDK Tarafından Desteklen Sektörler

IPARD 2 kapsamında desteklenen sektörler 3 ana tedbir altında toplanmıştır. Bu ana kategorilerin altında da destek sağlanan alt sektörler mevcuttur. Şimdi bu sektörleri sırası ile bir tanıyalım.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yapılacak Olan Yatırımlar

  • 101-1 : Süt Üreten Tarımsal İşletmeler
  • 01-2: Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler
  • 101-3: Kanatlı Et Sektöründeki Tarımsal İşletmeler
  • 101-4: Yumurta Üreten Tarımsal Alandaki İşletmeler

Balıkçılık ve Tarım Ürünlerinin Pazarlanması ve İşlenmesi

  •  103-1: Süt ile Süt Ürünlerinin Pazarlanması ve İşlenmesi
  • 103-2: Kırmızı Et Ürünlerinin İşlenip, Pazarlanması
  • 103-3: Kanatlı Et ve Kanatlı Etlerin İşlenip, Pazarlanması
  • 103-4: Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

Sebze ve Meyvelerin İşlenmesi ve Pazarlanması

  • Çiftlik Faaliyetlerin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi konularında:

302-1:  Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Çeşitlendirilmesi
302-2: Arı Ürünleri ( Bal, Polen vb. ) İşlenip Pazarlanması
302-3: Zanaatkarlık Gerektiren Kültürel Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması

302-4: Kırsal Turizm Faaliyetleri
302-5: Tatlı ve Tuzlu Su Ürünlerine Yetiştirilmesi
302-6: Makine Parkları

Güneş, Rüzgar Gibi Yenilebilir Enerji Yatırımları

TKDK tarafından desteklenen iller deki tüm vatandaşlarımız yapılan çağrı ilanları ile birlikte program başvurularını kendi illerinden koordinatörlük üzerinden şahsen yapabilirler.

Çağrı İlanları Nasıl Yapılmaktadır ?

Bilmeyen ve merak edenler için TKDK desteklenen sektörler için çağrı duyuruları bir çok yazılı ve görsel medya üzerinden halka duyurulmaktadır. Desteklenen sektörlere vatandaşlarımız istedikleri zaman başvuruda bulunamaz.! Çağrı ilanlarını en sağlık ve en hızlı şekilde öğrenmeniz için bizim sizlere tavsiyemiz TKDK resmi sitesine elektronik adresiniz ile birlikte üye olmanızdır. Üyelik işlemleri için güvenli bir şekilde http://www.tkdk.gov.tr/UyeOl adresinden yararlanabilirsiniz. Sayfa açıldığı zaman ilgili alanları doğru bir şekilde doldurmanız ve son olarak alttaki güvenlik kodunu girerek gönder butonuna basmanız halinde mail adresiniz sisteme otomatik olarak kayıt edilecek ve tüm ağrı ilanları dahil olmak üzere bilgilendirilme mesajları dahil sistemde yer alan posta adresinize anında gelecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.