Esnaf Kredileri

TKDK Hibe Hayvancılık Destekleri Başvuruları

07.10.2017
155
TKDK Hibe Hayvancılık Destekleri Başvuruları

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan kısa adı ile TKDK oluşturmuş olduğu I-PARD programları ile çiftçilerimize bir çok alanda yaptıkları yatırımlar için %70 varan hibe imkanlarını 2019 – 2020 yıllarında da vermeye devam etmektedir. IPARD – 2 kapsamından devletimiz tarafından 2020 senesine kadar çiftçilerimize verilecek olan teşviklerden bir tanesi de büyük ve küçükbaş hayvancılık ile kanatlı ( tavuk, hindi ) sektöründeki alanlarında yer alan yatırımlar içindir. Başvuru için ÇKS belgesine sahip çiftçimizin gerekli olan şartları sağlaması durumda verilecek olan bu desteklemeler için ise bazı belgeleri proje kapsamında hazırlaması yada herhangi bir danışmanlık firmasında hazır ettirmesi gerekmektedir.

TKDK Hibe Hayvancılık Destekleme Başvuru Şartları Nedir ?

Kırsal alanda yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve bu alanda yapılacak olan bir çok yatırımların desteklenerek büyütülmesi temel amacı ile kurulan TKDK çiftçilerimize hibe olanakları sağlamaya 2019 – 2020 sezonlarında da devam etmektedir. Çiftçilerimize sağlanan bu hibe imkanların bir dalı olan hayvancılık sektörü, başvuru şartların oluşması ile tüm çiftçilerimize %70 kadar yatırım desteklemeleri kurum tarafından geri ödemesiz olarak sağlanır. IPARD 2 programları adı ile verilecek olan bu teşvikler çiftçilerimize 2020 senesine kadar verilmeye devam edecektir. Size sağlanan bu imkanlar ile ister var olan süt yada et üretimi için kurmuş olduğunuz çiftliğinizi modernize eder ve ihtiyaç duyduğunuz alet ve makineleri alabilir, ister seniz de sıfırdan başlayarak yine et veya süt üzerine bir üretim hane büyükbaş veya küçükbaş olacak şekilde kurabilirsiniz. Tüm bu vaat edilen imkanlardan yararlanmanız için bazı şartlara uygun olmanız gerekir. Bu şartların en başında da kuşkusuz olarak çiftçimizin TKDK tarafından desteklenen iller içinde yada bu illere ait ilçe / köyler de yatırım faaliyetlerinde bulunması gerekir.

Kurum Tarafından Hayvancılık Desteklemeleri Verilen İller

TKDK Hibe Hayvancılık Destekleri Verilen İl Haritası

TKDK Hibe Hayvancılık Destekleri Verilen İl Haritası

Şayet yukarıda belirttiğimiz bu listesinde hayvancılık üzerine yatırım yapıyor veya yatıracaksınız istenilen şartların en başındaki olan maddeyi başarılı bir şekilde geçtiniz demektir.

TKDK Hibe Hayvancılık Desteklemeleri İçin Başvurular Nasıl Yapılır ?

TKDK tarafından desteklenen iller içinde hayvancılık alanında yatırım yapacaksanız şayet öncelik ile yapacağınız alana ait IPARD destekleme programının aktif olmasını ve tekabülü ile program çağrı ilanının açıldığına dahil ilanın yapılmasını beklemeniz gerekir. Çağrı ilanlarının ne zaman yapılacağı belli olmasa da nasıl sizlere duyurulacağı bellidir. Birim bu ilanları sizlere duyurmak için çeşitli medya kuruluşlarını kullanırken kendisine üye olanlara da elektronik posta ile haberdar etmektedir. Şayet bir mail adresiniz var ve bu çağrı ilanları için anında haberdar olmak istiyorsanız kayıt işlemlerinizi http://www.tkdk.gov.tr/UyeOl adresi kullanarak yapabilirsiniz.

Kurum tarafından yapılacak olan destek programlarına TEDBİR adı verilmektedir. TKDK tarafından destek verilen TEDBİR kodları ise bağlantıları ile şu şekilde yer almaktadır.

 1. Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlığına Yönelik Yatırımlar
 2. Balık Ürünleri İle Tarım Ve Pazarlama İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar
 3. İş Geliştirilmesi İle Çiftçi Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi

Bu TEDBİR kodlarının içinde hayvancılık alanında yatırım yapacaklar için en uygun olanı ” 2 ” numarada yer alan Balık Ürünleri İle Tarım Ve Pazarlama İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırım konuları olandır. Bu başlık altında sizlere verilecek olan destek programları şu şekildir.

 1. 103-1 Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi Ve Pazarlanması 
 2. 103-2 Kırmızı Et Ürünleri Ve İşlenip Pazarlanması
 3. 103-3 Kanatlı Et ve Yumurta

Bu programlara başvuru yapılması için ise sizden istenilenler ise 3 ana başlık altında toplanır. Buna başvuru paketinin hazırlanması da denilmektedir.

Hayvancılık Desteklemeleri Başvuru Paketinin Hazırlanması

103-1 ile 103-2 ve 103-3 TEDBİR kodları için başvuru paketinin hazırlanması için çiftçimiz 3 ana başlık altında istenilen gerekli evrakları tanzim etmelidir.

A- Başvuru Formaları Ve Ekleri

 • Başvuru Formu
 • İçerik Tablosu
 • Taahhütname
 • A-2 Resmi Belge Format
 • A-3 Harcama Tabloları
 • A-4 Seçilen Teklifler ve Ekler
 • A-5 Seçilmeyen Teklif ve Ekler
 • A-6 Maliyetlerin Gerçeklendirebilen Tablosu
 • A-7 Yasal Mali Tablo
 • A-8 Mevcut Varlıklar Listesi
 • A-9 Örnek Mahal Listesi
 • A-10 Makine Ekipman Yerleşim Planlaması
 • A-11 Yapı ruhsatı

B- İş Planının Hazırlanması

Hayvancılık alanındaki yatırımlar için hazırlanması gereken iş planı projesi yapılan yatırım miktarına göre ikiye ayrılmaktadır.

 1. 500 bin TL altında olan yatırımlar
 2. 500 bin TL üzerinden olan yatırımlar

C- Teknik Proje

Tüm bu sizden istenilenleri vakti zamanı geldiği zaman doğru bir şekilde hazırlayıp TKDK İl Koordinatörlükleri elden teslim ederseniz projenize ve sizin özelliklerine göre %70 varan hayvancılık hibe imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Konu Anlatım Videosu

 

Yorumlar
 1. mikail özdemir dedi ki:

  merhaba
  ardahan ilinde tarım yapmak istiyorum tarım destek için ne yapmalıyım

  1. kobiadmin dedi ki:

   Tel: 0478 211 35 02 numaradan bilgi alabilirsiniz.