Esnaf Kredileri

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır ? 4 Adımda Hibe!

04.06.2017
220
Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır ? 4 Adımda Hibe!

Gezen yani salma usulü tavukçuluk ile etlik veya organik yumurta üretimi yapmak isteyen üreticilerimize Ziraat bankası düşük faizli kredi imkanları sunar iken, tavuk çiftliği yada kümesi projesine sahip girişimci çiftçilerimize ise devlet TKDK tarafından 2018 senesinde %65 ile 70 oranlarında hibe kredi olanakları sağlamaktadır. Devlet destekli olarak her türlü tavukçuluk için yatırımcılarımıza sağlanan kredi imkanlarını gerekli evrakları ve şartlarının yanı sıra banka faiz oranları ile sizlere sunduk.

Tavuk Çiftliği 2018 Devlet Destekli Krediler

Halkımızın bilinçlenmesi ile birlikte gün geçtikçe organik sebze ve meyve başta olmak üzere süt ve süt ürünleri ile yumurta alanına oldukça ilgi artmaya başlamıştır. Daha çok yenilikçi yatırımcıların bu ilgiliyi fark etmesi ile birlikte tavukçuluk sektöründe bir çok projelere imza atılmıştır. Yapılan yada yapılacak olan organik etlik yada yumurta tavukçuluğu içinde devletimiz faizsiz kredi imkanları her ne kadarda sağlayamazsa da işlem giderleri kadar bir kesinti ile resmi gazetede yayımladığı bildirge ile Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden kredi imkanı sunmuştur. Ayrıca 2020 yılına kadar sürmesi planlanan Avrupa birliği uyum yasası kapsamında tavuk çiftliği projesi sahibi girişimci çiftçilerimize de %70 oranlarına kadar hibe yani geri ödemesiz kredi verilmektedir. Tabi bahsettiğimiz tüm bu imkanlardan istifade edecek olan çiftçilerimiz bazı şartlara uyması gerekmektedir. Şimdi hibe ile düşük faizli bir şekilde organik salma tavukçuluk yaparak et veya yumurta üretimi yapacak olan çiftçilerimizin devletimizden nasıl düşük faizli kredi ile hibe imkanlarından yararlanacaklarından bahsedelim.

Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredileri

Ziraat bankası; Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 8 mart 2017 tarihinde yayımlanan tebliğ ile girişimci ve yatırımcı çiftçilere her türlü tavuk çiftliği kurumları için düşük faizli kredi imkanları sağlamaya devam etmektedir. Devletimizin ister etlik ister ise yumurta üretimi üzerine tavukçuluk yapacak olanlar için faiz desteklerini sağladığı imkanlardan yararlanmak için bazı şartları girişimci ve yatırımcı çiftçilerimizin sağlaması gerekmektedir. Bakanlık tarafından istenilen bu şartlar alınması ön görülen kanatlı hayvanlar ile çiftçilerimizi kapsamaktadır. Buna göre bakanlıkça kanatlı sektörü için resmi gazete de oluşturulan destek madde 12 ile 13 de aynen aşağıda ki şekilde  Ziraat bankasına tebliğ edilmiştir.

MADDE -12- Kanatlı Sektörü

Resmi gazetede yer verilen Tarım Kredi Kooperatifleri ve T.C. Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize kanatlı sektöründe yatırım yapmaları yönündeki desteklerden ilki ” Madde 12 ile Kanatlı Sektörü ” dür. Madde isminden de anlaşılacağı gibi sadece tavukçuluğu kapsamak ile kalmayıp bir çok kanatlı hayvan yatırımlarını desteklemektedir. Resmi gazetece beyan edilen bu madde altında teşvik sağlanan kanatlı hayvancılık sektörleri ise kısaca şöyledir.

 1. Etlik olarak piliç üretimi
 2. Yumurta tavukçuluğu
 3. Kaz
 4. Ördek
 5. Bıldırcın
 6. Deve kuşu

yetiştiricilikleri tamamı ile desteklenmektedir. Sizlere belirttiğimiz bu kanatlı hayvancılık alanlarından bizi konumuz gereği ile bağlayan etlik yada organik veya normal bir şekilde yumurta üretimi yapacak olan çiftçilerimizin alması istenilen kanatlı cinsleri her ne kadarda şart koşulmamış ise de belli bir sayıda alınması ön görülmüştür. Buna göre ise, etlik olarak piliç almak isteyen çiftçilerimizin 10 bin adet alım yapması, normal yada organik yumurta tavukçuluğu yapmak isteyenlerin ise yine en az olarak 7.500 adet alım yapmayı taahhüt etmesi gerekmektedir. Civciv ve yarka alımları için bu sayıyı kabul edip başvuruda bulunan çiftçilerimize devletimiz faiz desteklerini diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile de sunmaktadır. Bunların kısaca başlıkları şunlardır.

 1. Kümes yapımları yada tadilatı için yapılacak olan harcamalar
 2. Gübre işleme makinesi alımı
 3. Yumurtanın işlenmesi ve paketlenmesi amacı ile alınacak olan makineler
 4. Kendi elektriğini üretmek isteyenler için güneş enerjisi istasyonlarının kurulması
 5. Bio güvenlik önlemelerinin alınmasına yönelik yatırımlar.

MADDE -13 Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği

Aynı şekilde devletimiz  Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine gönderdiği bildirge de yer alan MADDE 13 de damızlık kanatlı sektörüne değinmiştir. Yine bu maddeden istifade ederek bu iki kurumca nerede ise faizsiz hayvan kredisi almak isteyen çiftçilerimizin bazı sayılarda bu işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Damızlık veya etlik olarak alınacak olan piliç veya tavukların sayısının en az 10.000 adet olması gerekmektedir. Ancak Ankara Tavukçuluk ve Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından belirtilen cinslerde tavuk alacaklar için şart koşulan bu rakam 1.000 adete düşmektedir. Buda tavuk cinside günümüzde en çok rağbet gören ATAK-S cinsi tavuktur. ATAK-S’e ait görsel aşağıdaki gibidir.

Tavuk Çiftliği 2017 Devlet Destekli Krediler ATAK-S

Tavuk Çiftliği 2017 Devlet Destekli Krediler ATAK-S

Madde-13- de belirtilen damızlık kanatlı yetiştiriciliği devlet kredi faiz desteklemelerinde çiftçimize ariyetten alacakları damızlık civciv, yumurta ve yarka alımları içinde kredi faiz desteklemesi sağlanmaktadır.

Tavuk Alımı Başvuru Şartları Nedir ?

Ziraat bankası aracılığı ile düşük faizlerde yukarıda belirttiğimiz şartlar dahilinde alacağınız tavuklar ve civcivler için çiftçilerimizin de bazı şartları taşıması önem ile arz edilmektedir. Bu şartların başında çiftçimizin mutlak suret ile Çiftçi Kayıt Sistemi ( ÇKS ) belgesine sahip olması gerekmektedir. Bunun haricinde ise banka, sizler den bazı gerekli belge ve evrakları talep edebilecektir. Bunlar ise, şu şekilde başlıklardan oluşmaktadır.

 • Çiftçimize ait nüfus cüzdanı
 • Vergi dairesi tarafından verilen borcu yoktur yazısı.
 • Alınacak krediye göre taşınmaz ipotek değeri olan mal/mülk
 • En az çalışan bordro sahibi iki adet kefil. ( eşlerinin de sözleşmeye formuna imza atması şarttır )

Mutlak suret ile aranan şartlardır. Ayrıca her banka kredisinde yapılan rutin sorgulama olan Findeks KKB kredi notu sorgulaması tavuk çiftliği kredisinde de mutlaka yapılacaktır. Şayet geçmiş dönemlerde yapmış olduğunuz bankalar ile ticari münasebetleriniz de herhangi bir sorun karşı tarafa yaşatmadı iseniz, bu filtreden rahatlık ile geçeceğinizi tahmin ediyorum.

Şimdi sıra geldi kanatlı sektöründe yatırım yapacak olan proje sahibi çiftçilerimizin devletten TKDK aracı ile nasıl hibe alacaklarından bahsetmeye.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.