Esnaf Kredileri

Tarım sigortası ek 5 ödemesi ne kadar?

27.12.2018
164
Tarım sigortası ek 5 ödemesi ne kadar?

Emekli olmak isteyen vatandaşın isteğe bağlı sigorta ödeyerek 4a kapsamında emekli olabilmesi için ek 5 tarım sigortası yatırması gerekmektedir. 2019 da emekli olmak isteyenler, ancak bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmayanlar aylık belirlenen miktarlarda prim ödemesi yaparak emekli olabilirler. 2018 yılında 583,48 TL ödenen asgari ücret brüt miktarına göre hesaplanan ek 5 tarım sigortası 2019 da ne kadar yatırılacak, ek 5 ile emekli olma şartları, gerekli evraklar nelerdir sizler için araştırdık.

Ek 5 Tarım Sigortası İçin Gerekli Evraklar

Gelecekte emekli olma hayali kuran vatandaş için emeklilik belirli bir prim gününe ulaşıp devletin belirlediği yaşı doldurarak elde edilmektedir. 26 gün üzerinden alınan prim ödemeleri 30 gün olarak değerlendirilmekte yani daha az prim günü ödeyerek kısa zamanda emekli olunmakta. Emeklilik yaşı şuan ki yasalara göre kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak belirlenmiştir. Ancak yapılacak yeni düzenleme ile emeklilik yaşının 65 olması gündemde. Bu emeklilik şartları sizin sigorta başlangıcınıza göre de değişiklik göstermekte. Emekli olmak için bir işte çalışmanın yanında kendi priminizi kendiniz yatırarak da olabileceğiniz yöntem olan ek 5 e başvuruda bulunmak için;

  • Ek 5 tarım sigortası dilekçesi (tarım müdürlüğüne, muhtara ve Ziraat odasına onaylatacaksınız)
  • Kimlik fotokopiniz

Yukarıdaki belgeler ile bulunduğunuz bölgedeki SGK’ ya ek 5 başvuru formu ile işlemlere başlayabilirsiniz.

Ek 5 Tarım Sigortası İçin Gerekli Evraklar

2019 Tarım Sigortası Ödemesi Ne Kadar, Kimler Emekli Olabilir?

2019 Tarım Sigortası Ödemesi Ne Kadar, Kimler Emekli Olabilir

Her yıl asgari ücrete yapılan zam ile değişik miktarlarda belirlenen ek 5 sigorta ödemesi, 2019 yılı için en düşük ⇒728,18 TL, en yüksek 5.461.38 TL olarak ödenmesi gerekmektedir. Her ay düzenli olarak ödeyerek primleriniz ve yaş şartını doldurduğunuzda 4a kapsamında emeklilik hakkı elde etmiş olacaksınız. Ancak ek 5 tarım sigortası ödeyerek emekli olmanız için bazı şartlar bulunmaktadır.

  • Ek 5 tarım sigortası başvurusu için 18-65 yaş arası
  • Bir yerde sigortalı olarak çalışmamak
  • SGK dan emekli maaşı almamak,
  • Esnaf kaydı, aktif vergi kaydı veya şirket  ortağı olmamak,
  • Ziraat odası, ilçe tarım, pancar kooperatifi v.s. gibi Kuruluşlarda çiftçilik kaydınızın olmaması sizden aranan şartlardır.

Ek 5 Tarım Sigortası Nereye Yatırılacak?

Ek 5 sigortalılık kapsamında emekli olmak isteyenler SGK ya başvurularını yaptıktan sonra anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden prim ödemelerini yapabilirler. Bu ödemeleri şubeye gitmeden ATM’ lerden, internet bankacılığı, mobil bankacılık ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bu ödemeleri ⇒e-devlet sistemi üzerinden de yapabilir, hizmet dökümüne ulaşabilir, takip edebilir ve güncel bilgilendirmeleri alabilirsiniz. 2019 yılı için SGK dan çalışarak emekli olan bir vatandaş ile prim ödemesi yaparak emekli olan vatandaş arasında maaş farklılığı bulunurken, 2023 e kadar bu eşitsizlik düzelecek ve maaşlar eşitlenecektir. Maaşınızın yüksek olmasını istiyorsanız da bu prim ödemelerini yüksek kademeden yatırarak emeklilik hakkı elde ettiğinizde daha yüksek maaş alabilirsiniz. Sigortanızı istediğiniz zaman iptal edebileceğiniz gibi sigortalı bir işe başladığınızda ya da kendi işyerinizi açıp Bağ-kurlu olmaya başladığınızda iptal etmeniz gerekmektedir. Yazacağınız bir dilekçe ile SGK’ya başvurarak Ek 5 sigortasını durdurabilirsiniz.

2019 da Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar

2019 da Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?

Herhangi bir iş yerinde çalışma zorunluluğu olmadan emekli olmanı yolu ve prim ödeyen kişi, çocukları, eşinin tüm devlet hastanelerinden, özel hastanelerden normal bir sigortalı gibi faydalanmasını sağlayan bu hizmette emeklilik maaşı biraz düşük seyretmektedir. Enflasyon rakamına göre belirlenen emekli maaş zamları 3 Ocak da açıklanması beklenmekte. Yapılan açıklamalara göre emekliye %9 oranında zam yapılacak. Ocak-Temmuz döneminde yüzde 4 Temmuz- Aralık 2019 da yüzde 5 olması beklenen zam için; 2019 Ocak ayında emekli olduğu yıla göre en düşük SSK emeklisinin aylığı; 1885 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1686 liraya ve en düşük tarım emeklisinin maaşı da 1280 liraya yükselecek. Yapılan bu zam ile emeklilere verilen ek ödemelerde artacak. Açıklamanın ardından aynı ayın maaşları zamlı olarak vatandaşa verilecek. Ek 5 tarım sigortası primi yatırarak emekli olmak isteyen kişiler daha erken emekli olmak için askerlik borçlanması yapabilmektedirler. Aynı şekilde kadınlar içinde doğum borçlanması yapılarak daha erken emeklilik hakkı elde edilmektedir. Doğum parası ve emzirme yardımı ise bu sigorta kapsamına alınmamaktadır. Eğer prim ödemelerinizde bir aksaklık olursa yani 2 aylık bir borcunuz oluşursa siz ve sizin sigortanız ile sağlıktan yararlanan kişilerin sağlık hakkı kaldırılmaktadır. Gecikmiş borcunuzu kapatmanızın devamındaki aynı gün tekrar sistemde görünür ve siz sağlık hakkından yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.