Esnaf Kredileri

SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

03.10.2019
105
SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışan ve anne olan kadınlarımız için doğum parası ve doğum izni yasal bir hak olarak yürürlüktedir. SGK tarafından anneye doğum izni ve bu izin sürecinde belirli bir miktarda doğum parası ödenmektedir. Doğum parası kişinin aldığı maaşa göre değişirken, izinlerinizi ücretli ve ücretsiz olarak kullanarak bebeğinizi büyütebilirsiniz. 2020 doğum parası ücretleri ne kadar olacak, doğum parası başvurusu, doğum parasına ek verilen emzirme ödeneği, doğum yardımı alabilir miyim ve doğum izinleri hakkında merak ettikleriniz yazımızın ayrıntılarında.

SSK Doğum Parası Alma Şartları Nedir?

SSK Doğum Parası Alma Şartları Nedir

SSK Doğum Parası Alma Şartları Nedir

Doğum öncesi çalışan annenin doğum sonrasında mağdur olmaması adına yapılan bu uygulama ile anne çalışmadığı zamanlarda hak ettiği yardımı alarak çocuğunun yanında olmaktadır. Öncelikle doğum parasına hak kazanmak için; doğumun gerçekleştiği tarihten önceki 90 gün prim ödemenizin yapılmış olması gerekmektedir. Alacağınız bu para size iş yeri tarafından, değil SGK tarafından verilen ve sizin çalışıp kazandığınız bir haktır. Doktorunuzun belirleyeceği tarihte ister, doğumdan önce 8 hafta sonra 8 hafta yada doğum öncesi iznini doğum sonrası kullanabilirsiniz. Doğum izni başlamadan eğer iş çıkışınız yapılırsa bu haktan yararlanamazsınız. İzne çıktığınız tarihte çalışmaya devam ederseniz ve buda tespit edilirse yine haklarınızı kaybedersiniz. Doğum parasına hak kazanmanız için bir diğer önemli şart ise; doğumun gerçekleşip bebeğin yaşıyor olmasıdır. Düşük ve ölü doğumlarda doğum parası hakkı ortadan kalkmaktadır.

Doğum Parası Ne Zaman Alınır

Doğum Parası Ne Zaman Alınır

Doğum Parası Ne Zaman Alınır?

Sigortalı olarak SSK (4A) ya da Emekli Sandığı (4C) çalışanı olan bir kadın hamile kaldığında eğer tek çocuklu bir gebelik yaşıyorsa 16 hafta, ikiz yada daha fazla bir gebelik durumu varsa 20 haftalık ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Bu sürenin devamında bir izin kullanılacaksa 6 ay olarak ücretsiz bir şekilde izin kullanılabilmektedir. Bu süreçte SGK tarafından anneye doğum parası, emzirme yardımı ve eğer yarı zamanlı çalışılacaksa da maaşına göre ücret verilmektedir. Brüt maaşınıza göre hesaplanan bu miktar 2019 yılı için en düşük miktardan hesaplanırsa devletten en az 6 bin 367 TL para alabilirsiniz.

Doğum Parası Hesaplama

Doğum Parası Hesaplama

Doğum Parası Hesaplama

Doğum yapan bir kadın çalışmıyor olsa bile devletten düşük miktarlarda olsa doğum yardımı adı altında ilk doğumunda 300, ikinci doğumda 400 ve üçüncü doğumda ise 600 tl doğum yardımı alabilmektedir. Bunun yanında çalışmayan kadının sigortalı çalışan eşi üzerinden süt yardımı yada emzirme ödeneği olarak bir kereye mahsus 149 TL alma hakkı bulunmaktadır. Çalışan ve doğum iznine hak kazanmış olanlar için  bir hesaplama yaparsak;

  • Brüt maaşı 2.588,40 yani en düşük asgari ücret maaş dan hesaplama yaparsak izin süresi boyunca 6.367,57 TL alabileceksiniz. Bunun yanında ilk çocuk için olan 300 tl ve emzirme ödeneği 149 TL yı hesaba katarsak toplamda 6.916 TL alacaksınız.
  • 3000 TL maaşı olan bir SGK lı çalışan için 6.41,1 doğum izni parası, 300 ilk çocuk ödemesi ve artı 149 TL yaparsak toplam 7.915,66 TL alacaksınız.
  • 4600 TL brüt maaştan yapacağımız hesaplamada 10.951,11 buna 300 TL ve 149 TL yi eklerse 11.897,44 TL olur alacağınız paranın toplamı.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum Parası Nereden Alınır

Doğum Parası Nereden Alınır

T.C vatandaşı olan ve SGK lı çalışan belirtilen şartları taşıyan kişilerin alabileceği doğum parasına başvuru yaparken; doğum yardımı başvuru dilekçesi anne ve çocuğa ait kimlik fotokopisi ya da geçici kimlik belgesi fotokopisi ve hastaneden aldığınız doğum raporu yanınızda olmalıdır. Bu belgeler ile bulunduğunuz bölgedeki SGK başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvurunuzun kabulünün devamında her ay paranızı PTT şubelerinden kimliğiniz ile alabilirsiniz. Emzirme yardımı ve çalışmayan anneye ödenecek olan diğer para için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yada ilçede Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurunuzu yine aynı belgelerle yapabilirsiniz.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama

SGK gerekli belgelerle başvurunuzu yaptıktan sonra bir çok işlemin kolaylıkla yapıldığı e-devlet sistemi üzerinden başvurunuzun takibini yapabilir paranın yatıp yatmadığından haberdar olabilirsiniz. E-devlete T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş ( ücretsiz şifre almak için) sağladıktan sonra doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama sekmesinden tüm ayrıntıları görebilirsiniz. 2020 yılının gelmesi ile doğum yardımlarında da artış olması beklenmektedir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.