Simit ekmek fırını açacaklar bu belgeleri tanzim etmelisiniz

Simit ekmek fırını açacaklar bu belgeleri tanzim etmelisiniz
26 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 45 kez okundu.


2018 yılı için karlı iş fikri arayan girişimcilere arz ve talebi yüksek olan bir sektör olarak gösterebileceğimiz simit ve ekmek fırını açmak, gıda sektörüne girdiği için uyulması gereken yönetmelikler bulunmaktadır. Ülkemizdeki gıda sektörü kanunlarına baktığımızda, öncelikle bu işe girerken sıkı denetim ve takiplere hazırlıklı olmanız gerekecektir. Ekmek ve simit imalatı yapacağınız, aynı zamanda da satışını yapacağınız yeni iş yeriniz için yerine getirmeniz gereken prosedürler ve devlet kurumlarından alacağınız izinlerin ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ekmek Simit Fırını Açmak İstiyorum

      Simit Ekmek Fırını

Gıda üzerine bir imalathane açmak için ülkemizdeki bazı izin ve kurallara uymanız gerekmektedir. Bir simit ekmek fırını açmaya karar verdiğinizde öncelikle açılacak dükkan belirlenen kriterlere uymak zorundadır; yani ekmek fırını yapı kullanım izni alınmak zorundadır. Yasalar da fırın açılacak binanın imar ve iskan sorunu olmamalıdır. Resmi Gazete de açıkça belirtilen yönetmeliğe göre; günlük üretim kapasitesi 1000 kg ekmek olan fırınlar en az 250 m2 olmak zorundadır. Bu oran yerleşim yerlerinde yaşayan kişi sayısına göre azalıp, büyükşehir olmayan yerlerde 200m2, köy ve beldelerde ise 100 m2 olmalıdır. Sıhhi müessese kapsamına gire bu tür gıda işletmeleri amacına uygun şekilde dizayn edilip temiz ve aydınlık olmalıdır. Havalandırma ve ısınma tertibatı en uygun şekilde yapılarak, yiyecekler pişerken oluşacak duman ve koku için tahliye bacaları olmalıdır. Ekmek ve simitlerin hazırlanacağı bölüm seramik veya mermer gibi temizliği kolay hijyenik tezgah olma şartı vardır. Yerlerde yine ahşap parke, mermer yada seramik gibi yıkanabilir, kolay temizlenebilir bir malzemeden kaplanmalıdır. İş yerinin üretim kapasitesine göre ustalık belgesi olan çalışan, bu çalışanların kullanacağı lavabo, soyunma odası vs. gibi gereklilikler bulunmaktadır. Sürekli denetim altında olacak işyeriniz temizlik ve hijyen kurallarına uygun üretim yapmadığı tespit edildiğinde bazı cezai yaptırımlar getirilmektedir.

                    İstenilen Belgeler

Simit Ekmek Fırını Açmak İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Fırınlara iş yeri açma izni; sanayi, küçük sanayi, organize sanayi, konut dışı çalışma alanları ile ticaret bölgelerinde ve zemin katı ticaret olarak belirlenen yerlerde ve zemin katları ticaret olarak teşekkül etmiş konut bölgelerinde verilmektedir. Katkılı pide, kebap, simit fırınları ve geleneksel tandır ocakları için ise; zemin katı işyeri olarak kullanılabilir ibaresi olan yerlerde açılabilmektedir. Böyle bir iş yeri için tercih edeceğiniz bina ne kadar yeni ve bakımlı olursa başvurunuzun devamında izin daha kolay çıkacaktır. Duvarlarında ısı ve ses yalıtımının iyi olması, binanın taşıyıcı sisteminin dayanıklı, yüksek ısıdan etkilenmeyecek şekilde bir yapı olması gerekmektedir. Yeni bina tercih etmeniz tesisat, kanalizasyon ve haşere kontrolü için önemlidir. İşletmenizi açmanız için gerekli belgeler ise; • Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah (muhtarlık tasdikli)
 • 2 adet fotoğraf
 • Tapu fotokopisi
 • Yapı kullanım izni (Fırın olarak)
 • Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi
 • Ustalık belgesi meslek dalına göre
 • Sigorta veya bağ-kur belgesi yada emeklilik cüzdanı fotokopisi
 • Çöp konteynır alınacak ve faturası
 • Kartlı sayaç su aboneliği
 • Daha önce aynı işletmede faaliyet gösteren işyerinin ruhsatının belediyeye iadesi
 • İtfaiyeden yangın raporu
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi
 • İmza sirküleri, Ticari Sicil gazetesi fotokopisi
 • Detaylı yerleşim krokisi
 • Savcılıktan sabıka kaydı

Simit Ekmek Fırınında Hijyen Ve Temizlik Kuralları

         Hijyen Kuralları

Sürekli imalat halinde olan bu tür iş yerleri için temizlik ve hijyen kuralları çok önemlidir. Hem işyeri hem de çalışanların bu kurallara uygun olması yaşanacak sağlık sorunlarının önüne geçecektir. İmalathanenizin mevcut pencerelerine takılacak sineklik, lavabo ve tuvalet giderlerine takılacak kapaklar haşere önlemi için gereklidir. Paslanmaz çelik tercih edeceğiniz un tekneleri ve ekipmanlar bakteri oluşumunu engelleyecektir. Su ihtiyacı için 24 saat su kapasiteli depo bulundurulacaktır. Ağzı kapalı çöp konteynırı, fırın girişine koyulacak dezenfekte paspaslar mikrop girişini aza indirecektir. Çalışanlar için, ayrı iş kıyafeti, bone, eldiven giyme şartı bulunmaktadır. Gıda işletmelerinde; saç, sakal traşı, bakımlı el ve tırnaklar çok önemlidir. Belirli aralıklarla işletmeye ilaçlama ve dezenfekte yapılacak ve bu belgelenecektir. İş yerinizin giriş, çıkış ve çevresindeki temizliği de dikkat etmeniz gereken ve sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!