Esnaf Kredileri

Playstation Oyun Salonu KOSGEB Destekleri Nedir ?

04.11.2017
176
Playstation Oyun Salonu KOSGEB Destekleri Nedir ?

Günümüzde İnternet ağları üzerinden çoklu yada eşli olarak oyun oynama imkanı sağlayan Playstation uygulamaları yapılan ufak yatırımlar ile kurulan salonlar sayesinden bir sektör haline gelmiştir. İlk olarak atari salonları sonrasında ise İnternet cafe’ler derken şimdinin gençlerin en gözde mekanları haline gelen Playstation oyun salonları devlet tarafından KOSGEB aracılı ile NACE kodları ile açık bir şekilde desteklenmektedir. Hazırlayacağınız basit bir iş planı projesi ile dahil hibe alacağınız teşvik başvurularını şu şekilde başvura bilirsiniz.

Playstation Oyun Salonları NACE Kodları Nedir ?

Bir sektörün devlet aracılığı ile KOSGEB tarafından desteklendiğinin yada desteklenmediğinin anlaşılmasının en kolay yolu birim tarafından oluşturulan NACE kodlarına bakmaktan geçmektedir. Bu amaç ile girişimcileri bilinçlendirmek adına KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları oluşturmuştur. İnternet cafe başta olmak üzere açacağınız eğlence merkezleri için Playstation oyun salonları da aşağıdaki üst ve alt kodlar ile desteklenmektedir.

Playstation Oyun Salonu KOSGEB Destek NACE Kodları

Playstation Oyun Salonu KOSGEB Destek NACE Kodları

R- KÜTÜR, SANAT  EĞLENCE, DİNLENCE VE SPOR adı altında KOSGEB tarafından playstation salonlarının desteklendiğini hep beraber gördükten sonra bu desteğin nasıl alınacağına artık geçebiliriz.

Bir Girişimcilik Sertifikanız Olması Şarttır!

Açacağınız playstation salonu için ilk olarak bir girişimcilik sertifikası almanız gerekir. Bu sertifika para ile satılmamaktadır. Bu belgeyi alabilmeniz için ülkemizin her il ve ilçesinden belli zamanlarda düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 18 yaşından büyük tüm iş fikrine sahip girişimciler için KOSGEB aracılığı ile verilen bu eğitimleri yerel belediyelerden tutunda meslek odalarına hatta halk eğitim merkezlerine kadar bir çok devlet kurumları ücretsiz olarak vermektedir. Eğitimler sonrasında ise açacağınız playstation salonu için ilk ihtiyacınız olan girişimcilik sertifikasını almış olursunuz. Daha sonrasında ise yeni girişimcilere yönelik hazırlanmış olan ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu yapabilmek için şu yolu izlemeniz gerekmektedir.

Playstation Salonunun Açılması ve KOSGEB Başvurusunun Yapılması

Girişimcilik belgesini alan vatandaş, Playstation salonu açmak için gerekli yasal izinleri belediyenden alıp işletmenizin ruhsatını çıkardıktan sonra artık salonun giderleri için gerekli harcamaları yapabilirler. Yapılan harcamaların KOSGEB üzerinden geri alınabilmesi için ise bazı başvuruların KBS üzerinden sağlanması gerekmektedir. KBS yani kobi bilgi sistemi üzerinden yapılacak olan ilk adım,

  • KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu dediğimiz KOSGEB veri tabanına kayıt olma işlemidir.

Bu işlem İnternet üzerinden rahatlık ile yapılabilecek bir işlemdir. İşlemin amacı ise daha sonra KBS girişi yapılarak diğer başvuru formlarının oluşturulmasıdır. Şifre işleminin oluşturabilmesi için ise tek yapmanız gereken şey http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx bu adrese girerek önce aşağıdaki iki kutucuğu işaretleyip daha sonra ” BAŞVUR ” denildiği zaman açılan formdaki ilgili alanları doğru bir şekilde doldurmanız dan geçmektedir.

Playstation Salonunuz İçin Başvurusunu Yapınız

Sisteme giriş şifresini oluşturduktan sonra artık kurmuş olduğunuz playstation salonuzun için ” Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun başvurusunun yapılması için gerekli olan formlarda yine hiç yerinizden kalkmadan İnternet üzerinden sağlanmaktadır. Başvuru formaların oluşturulabilmesi için ise tek yapmanız gereken şey http://destek.kosgeb.gov.tr/Login.aspx adresine kullanıcı adı ve şifreniz ile girip sol menüde yer alan ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” isimli alanı tıklayıp yine ilgili alanları doğru bir şekilde doldurmanız sonrasında kayıt deyip ilgili formların çıktısının almanızdan geçmektedir.

Başvuru formaları oluşturduktan sonra ise işletmenize ait bazı belgeler ve şayet ” Gazi, Şehit yakını, Engelli ” gibi belgelere sahip iseniz bunları da iliştirip kendi KOSGEB birimimize elden teslim etmeniz gerekir. Gerekli belgeler elden teslim edildikten sonra kurum başvurunuzu ve evraklarını incelerler. Bu inceleme sonrasında şayet herhangi bir eksik yok ise açtığınız yada açılış süresinde olduğunuz Playstation salonu iş planı projesi sunmanız için size bir gün verirler. O gün geldiğinde sunumu güzel ve ikna edici bir şekilde sağlarsanız açılış giderlerinizi KOSGEB den alabilirsiniz. 🙂 Hepinize kolay gelsin, ben elimden geldiği kadar oyun salonu açacaklar için gerekli bilgileri verdim artık gerisi size kalmış…

 

Etiketler:

Yorumlar
  1. Serkan dedi ki:

    Ps cafe eğlence tanımına girdiği için kosgeb malesef destek OLMUYOR. Bizzat hocaya sordun