Esnaf Kredileri

Okuyan Çocuğa Yetim Öksüz Çocuğa SED Başvurusu Yapma

15.09.2017
153
Okuyan Çocuğa Yetim Öksüz Çocuğa SED Başvurusu Yapma

2018 – 2019 ilk, orta ve Üniversiteler için öğretim döneminin başlamasına sadece günler kala devlet okuyan çocuğa maddi desteği vermeye devam etmektedir. SED adı altında verilen öğrenci yardım parası kimler alabilir sorularını şartları ile birlikte cevap verdik. Okul yardım parası için aylık maaş almak isteyenlerin başvurularının nasıl yapılacağı da örnek dilekçe ile sitemizde mevcuttur. Maddi destek amaçla kurulan bu sisteme belirtilen bu şartlara İstanbul, Ankara ve İzmir ile Bursa gibi nüfusun en kalabalık illeri gibi ülkemizin doğu sınırlarındaki en küçük illerimizdeki vatandaşlarımız dahi başvuruda bulunabilirler.

Okuyan Çocuğa Verilen Devlet Desteği 2018  – 2019 öğretim Döneminde’de Devam Etmektedir

Devlet aile ekonomik durumları kötü olanlara okutmak ile mükellef olduğu çocuklar için aylık veya tek seferlik olmak üzere para yardımı yapmaktadır. Bu yardım Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından SED yani Sosyal ve Ekonomik Desteği Hizmeti adı altında verilmektedir. Başvuru şartlarına uygun olan tüm ailelere verilecek olan yardım parası ile ayrımı yapılmaksızın Türkiye’nin her il / ilçesinde dar durumdaki ailelere okuttukları çocukları için verilmektedir. Aileler parçalanmasın, çocuklar yatılı okullarda okumasın diye başlatılan okuyan çocuğa yardım parası Üniversite okuyan çocuktan tutunda okul öncesi eğitim alan çocukların ailelerine kadar verilmektedir. 2017 – 2018 sezonu için memur katsayısı göz önünde bulundurularak verilmesi planlanan yardım paralarının oranları şu şekilde oluşmaktadır.

 1. Okul öncesi eğitim alan dar durumdaki çocuklar için ailelerine aylık verilen yardım parası miktarı 456 TL
 2. İlk öğretime başlayan yada halen giden zor durumda olan ailelere 2018 senesinde verilecek olan aylık destekleme parası 684 TL
 3. Çocuğu orta öğretimde okuyan geçinmekte sıkıntı çeken ailelere verilecek olan aylık 730 TL. Orta öğretim dönemi seviyesinde olup da okumayan çocuklara ise 456 TL
 4. Evladı Üniversite & Yüksek Okul okuyan dar durumdaki aile aylık yardım desteği 821 TL
 5. Bakıma muhtaç olup yaş sınırı geldiği için bakım evlerinden ayrılmış işsiz gençlere ise 365 TL

aylık yardım maaşı bağlanmaktadır.

Okuyan Çocuğa Verilen Devlet Desteği Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır ?

Şayet aşağıda belirttiğim şartları taşıyan bir aile bireyi iseniz okutmak ile mükellef olduğunuz çocuklarınız için yukarıdaki belirtilen aylık yada tek seferlik SED yardım parası için müracaatlarınızı bir dilekçe ile yapabilirsiniz. Başvuru işlemlerini ister şahsen olarak ” Aile Ve Sosyal İşler İl Müdürlüklerine ” ister iseniz de il müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren ” Sosyal Hizmet Merkezi ” departmanlarına yapabilirsiniz. Tüm il müdürlüklerinin iletişim adres bilgileri http://www.aile.gov.tr/iletisim/il-mudurlukleri-web-site-adresleri bu adreste mevcut durumdadır. Şayet belirtilen adreslere gidebilecek durumda değil iseniz o zaman yine başvurularınızı bir dilekçe ile posta yada BİMER aracılığı ile yapmanız gerekmektedir. Dilekçenize istinaden aşağıdaki belgeleri de şahsen yada posta yolu ile göndermeniz gerekir.

Başvuru İşlemleri İçin İstenilen Belgeler

Düzenlemiş olduğunuz el yazınız ile dilekçeye aşağıdaki belgeleri de mutlaka iliştirin.

 1. T.C. kimlik numaranızın üzerinde yazılı olduğu nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi
 2. Gerekli hallerde talep edilen sağlık raporu
 3. Okutmakla ile yükümlü olduğunuz çocuğunuzun öğrenim gördüğünü gösteren belge

Dilekçe Örneği Şu Şekilde Olmalıdır!

T.C. Aile Ve Sosyal İşler İl Müdürlüğüne

Ekonomik şartların bakmak ile yükümlü olduğum ilk okula giden çocuğum Ahmet ARSALAN için yeterli seviyede olmadığı için bakanlığınca düzenlenen SED yardımından istifade etmeyi arz ediyorum.

İsim Soy isim / İmza

Başvuru Yolunu Anlatan Video

Okuyan Çocuğa Verilen Devlet Desteği Hangi Ailelere Verilmektedir

SED yardımları 2019 senesinde de okul okutmak ile yükümlü geçinmekte zorlanan dar durumdaki ailelere verilmektedir. Dilekçe ile yapılan başvurular sonrasında sizlere incelemek adına müfettişler görevlendirilmektedir. İncelemeler şu şekilde ele alınır.

 • Başvuruda bulunan ailenin çevresel faktörleri
 • Başvuru sahibinin ekonomik durumlarını gösteren gelir ve giderleri
 • Başvuru yapan ailenin sağlık durumu
 • Daha önce İŞKUR kayıtı yapıp yapmadı

gibi konular titizlik ile incelenir. İnceleme sonucu olumlu ise aileye SED yardımı uygulanır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.