Esnaf Kredileri

Market Bakkal NACE kodu ve İş Planı Projesi Örneği BURADA!

04.07.2017
148
Market Bakkal NACE kodu ve İş Planı Projesi Örneği BURADA!

Bakkal yada süper market açmak isteyen girişimciler, sizlere bir müjdemiz var.! KOSGEB; desteklenen sektörlerdeki NACE kodu ile hazırlayıp onaylatacağınız iş planı projesi ile sizlere de geri ödemesiz kredi vermektedir. Gıda sektöründe ister bakkaliye açın ister iseniz herhangi bir boyutlarda market açacak olun, tüm açılış giderlerini devlet destekleri ile KOSGEB den geri alabilirsiniz. Bu amaç ile daha önce onay almış olan iş planı projesi örneği ve kurum tarafından oluşturulan NACE listesindeki üst ile alt kodu dahil olmak üzere sizler için sayfamızda yer almaktadır.

Market, Bakkal NACE Kodu

Faaliyetlerin sınıflara ayrılması amacı ile kurulan NACE kodları üst ve alt olmak üzere iki kısıma ayrılmaktadır. Bir sektörün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini anlamanın en kolay yolu da, işletme sınıfının kurum tarafından oluşturulan bu NACE kodları içinde yer alıp almadığının sorgulanması ile belli olur. Şayet yapılan NACE kodu sorgulamasında işletme mevcut ise KOSGEB tarafından her türlü destek programlarından şartları sağlaması durumda istifade edebilir. Market yada mahalle bakkalı açacak olan yeni girişimciler ile bu tür işletme sahipleri esnaflarımız da aşağıdaki mevcut kod üzerinden desteklenmektedir.

Market, Bakkal NACE kodu ve İş Planı Projesi Örneği

Market, Bakkal NACE kodu ve İş Planı Projesi Örneği

KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları listesinde sizlerinde rahatlık ile görebileceğiniz gibi market yada bakkal türü perakende ticaret ile uğraşan ve uğraşacaklar için kurum aşağıdaki kodlarda destek sağlamaktadır.

G-Toptan ve Perakende Ticaret / Üst NACE: 47- Perakende ticaret / Alt NACE Kodu: 47.11.01 Bakkal ve Marketlerde Yapılan Perakende Ticaret

Şimdi artık sektörün kurum tarafından yeni açılacak yada var olan işletmeleri desteklediğinden emin olduğumuza göre, her iki kesim içinde başvuruları nasıl yapabileceğimize değinebiliriz.

Yeni Girişimciler Devlet Destekleri İle Market veya Bakkaliye Nasıl Açabilir ?

Mahalle aralarında ve sokak başlarında önceleri çok daha sık bir şekilde görmeye alıştığımız bakkaliyeler ile daha çok ana cadde üzerilerine konuşlanmış olan marketler artık devlet tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer almaktadır. İster market açacak olsun, ister iseniz sektörün bir alt kademesi olarak kabul edilen mahalle bakkaliyesi kuracak olun açılış giderlerinizi KOSGEB tarafından ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında devletimizden geri ödemesiz şekilde geri alabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumda, tüm bu imkanlara  program dahlinde başvuru yapmanız için ise ilk olarak size ait düzenlenmiş olan bir  ” Girişimcilik Sertifikası ” olması gerekmektedir. Daha önce süreç ile ilgili konu başlıkları için detaylı bir şekilde makaleler yazdığım için konulara detaylı bir şekilde yaklaşmak yerine, sırası ile yapmanız gereken adımları, konulara bağlantılı bir şekilde aşağıda yer verdik.

  1. Öncelikli olarak ülkemizin her ilinde hatta ilçelerinde de dahil sıklık ile düzenlenen. Belediye, halk eğitim merkezleri ile İŞ KUR tarafından genellik ile verilen KOSGEB kursları olarak da bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
  2. Daha sonra kurumun KBS ne giriş yaparak ilgili formları tanzim edip, başvura da bulunabilmeniz için KOSGEB e ilk kayıt başvurusu işlemini sağlayınız.
  3. Sisteme girmiş olduğunuz mail adresine otomatik olarak oluşturulup gelen size özel kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte yine http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girerek ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvurusunu sağlayınız.
  4. Başvuru sonrasındaki formlara ilaveten, işletmeye ait ödeme yapılmış faturalar ile birlikte teklif aldığınız fiyat bedellerini de dahil edilerek imza sirküleri ve varsa gazi, engelli yada şehit yakını belgelerinizi kendi birimimize teslim ediniz.
  5. Başvuru sonuçlarınız incelendikten sonra size KOSGEB iş planı projenizin sunumu için bir gün tayin edilecektir. O gün geldiğinde ise hazırladığınız yada hazırlattığınız Market, bakkal iş planı projesi sunum yapılarak onay alınması gerekmektedir. Şayet onay alır iseniz işletmenizi size belirtilen süre zarfında kurmanız, sonrasında ise Veri tabanına kayıt olup kobi beyannamesi doldurmanız şarttır.

BAKKALİYE & MARKET AÇMAK İSTEYENLERE PROJE

Yukarıda daha önce market açmak isteyen bir yeni girişimciye ait iş planı projesi PDF formatın da yer almaktadır. İsteyen bunu bilgisayarlarına indirip, gerekli düzenlemeleri yaparak kendilerine göre düzenleyebilirler.

Bakkal, Market Sahipleri Nasıl KOSGEB’ e Başvurabilir ?

Süper market yada herhangi bir bakkaliye sahibi iseniz kobi olmanız durumda sizlerde devlet desteklerinden istifade ederek bir çok giderleriniz için başta faizsiz krediler olmak üzere sağlayabilirsiniz. Kobi nedir ne işe yarar nasıl olunur merak eden ve bilmeyenler için daha önceleri yine sitemde yazmıştım. Şayet kobi sınıfında iseniz, KOSGEB Destek Programları istesin de yer alan tüm programlardan aşağıdaki adımları sağlayarak sizlerde yararlanabilirsiniz.

  1. Veri tabanına kayıt olun.
  2. Kobi beyannamesi doldurun
  3. Bilgi dokümanı çıktısı alını beyannamemiz ile birlikte alın.
  4. İhtiyaç duyduğunuz program başvurusunda bulunun.

Şayet devletimize vergi borcunuz yok ise, başvurunu büyük ihtimal ile onaylanacaktır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.