Esnaf Kredileri

Mahalle Bekçisi Başvurusu Tarihleri Ne Zaman?

29.06.2018
120
Mahalle Bekçisi Başvurusu Tarihleri Ne Zaman?

2018 yılında Bekçilik başvurusu yapmak isteyen adaylar için süreç başladı. 73 ilimize yapılacak 7000 erkek Bekçi için, Polis Akademisi Başkanlığı’ndan başvuru hakkında açıklama yapıldı. Yıllar önce daha yaygın olan bu mesleğin yeniden gündeme gelmesi ile sokakların güvenliğinden sorumlu olacak bekçi alımlarının tüm Türkiye’ de yaygınlaşması planlananlar arasında. Bekçilik başvurusu için duyurunun detayları ve alım şartlarına bir göz atalım.

Bekçilik Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

8 Haziran’ da başlayan bekçilik başvurusu Polis Akademisi internet sitesi üzerinden yapılacak, başvurular için adayların bazı şartları taşıması gerekmektedir. Yıllar önce her sokak da bulunan ve mahallelerin güvenliği ve düzeninden sorumlu bu kişiler yeni yapılan düzenleme ile tekrar gündeme gelmiş ve geçtiğimiz yıl pilot bölge olarak İstanbul’da uygulanmaya başlamıştır. İnsanların evlerinde ve sokaklarda güvenle, gönül rahatlığı ile yaşayabileceği bir ortam oluşturmayı hedefleyen bu proje ile güvenliği sağlayan bu kişilerin ataması Valilik ve Kaymakamlıklardan alınarak Polis Akademisi bünyesine dahil edildi. Kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak bu kişilerin; 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı ile göreve alınmasına karar verildi. En az Lise ve dengi okul mezunu olacak bu kişiler için yapılacak alım, bir çok kişiyi ilgilendirmekte ve 7000 erkek bekçi olarak belirlenmiştir. Yapılacak sınav biraz ayrıntılı olsa da üç aşamalı bir sınav ile hem zeka hem yetenek bakımından başarılı olan kişiler bekçi olmaya hak kazanacaklardır. Adaylar başvurularını https://bit.ly/2TgtlXJ adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

                Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Adayların başvuru sürecinde ödeme yapmadan önce şartları okumaları ve buna göre başvuru yapmaları gerekmektedir. Sokakların emanet edileceği ve polise takviye olarak getirilen gece bekçileri için yapılacak ayrıntılı bir araştırma süreci olacaktır. Başvuru yapacak adayda; Türk vatandaşı olmak, boy için belirlenen sınır da 167 dir. Çeviklik için gerekli olan beden kitle endeksi de 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmalıdır. Kişi genel sağlık durumunu olumsuz etkileyecek alkol kullanımı ya da uyuşturucu kullanımı nedeniyle tedavi görmüş olmamalıdır. Öğrenim durumu lise ve dengi okul olması ve her nereden başvuru yapıyorsa o ilde bir yıldır ikamet ediyor olması bu arada da askerlik görevini tamamlamış adayların başvurusu kabul edilmektedir. Bunun içinde bedelli askerlik yapmış olanlarda dahil edilmektedir. Başvuru için belirlenmiş yaş 30 yaşını aşmamış olmaktır. Devlet memurluğunda önem taşıyan bir diğer şart yani; 6 aydan fazla, ağır hapis ya da affa uğramış bir cezası olsa bile bu yüz kızartıcı suçlar arasında olan hırsızlık, rüşvet, sahtecilik gibi suçlardan olmamalıdır. Başvuran kişinin yanı sıra evli ise; eşinin de ahlak kurallarının dışında olan bir mekanda çalışması, yasa dışı madde kullanımı yada satışı yapması ve bunlardan suç almamış olmaması gerekmektedir. Bir diğer önem verilen ayrıntı ise; kişinin başvuru tarihinden itibaren herhangi bir siyasi kuruma ya da kuruluşa üyeliğinin olmaması, terör örgütleri ile bir bağlantısının olmaması gerekmektedir. Silah taşınan bir meslek olacağı için silah taşımaya engel teşkil edecek bir durum olmamalıdır. Kişi daha önce polislik ile ilgili bir okula girmiş ve okuldan sağlık sorunları dışında atılması durumu da size engel teşkil edecektir. Hakkınızda yapılacak ayrıntılı güvenlik soruşturmasında olumsuzluklar çıkmamalıdır.

Bekçilik Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bekçilik Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için Şehit ve vazife malulü olanların eş veya çocuklarından sınav ücreti alınmayacaktır. Başvuru sürecinde bir çok noktada dikkat etmeniz ve titizlikle başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Eğer ki ücretini yatırdığı halde internet üzerinden başvurusunu tamamlayamazsanız başvurunuzu geçersiz sayacaklardır. Sınavda başarılı olamayan, ön başvurusunu yapıp sınava girmeyen otomatikman elenirken, ücreti yatırırken aynı işlem için birden fazla ücret yatırmışsanız ya da başkasının adına ücret yatırdıysanız bu ücreti geri alma imkanınız bulunmamaktadır. Adaylar hangi tarihte ve nerede başvuru ve sınava katılacaklarını https://bit.ly/2TgtlXJ internet adresinden öğrenebilecekler. Sadece internet üzerinden takip yapılacak, posta yolu ya da başka bir iletişim yolu ile tebligat yapılmayacaktır. Her sınavda olduğu gibi Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınavına girecek adayların sınava gelirken cep telefonu ses yada görüntü kaydetme özelliği olan bir cihaz veya benzeri bir alet bulundurmaları kesinlikle yasaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.