Esnaf Kredileri

Kuruyemiş KOSGEB İş Planı Projesi Örneği ve NACE Kodu Nedir ?

27.06.2017
174
Kuruyemiş KOSGEB İş Planı Projesi Örneği ve NACE Kodu Nedir ?

Devlet destekleri ile herhangi bir muhitte aktar yada kuruyemiş üzerine düşündüğünüz iş fikrinize hayat verebilirsiniz. Hazırlayacağınız kuruyemiş KOSGEB iş planı projesini tüm sıraladığımız adımları sağlayarak birime onaylatmamız durumunda desteklenen sektörlerdeki kuruyemiş sektörüne ait NACE kodu ile sizde geri ödemesiz olarak kredi alabilirsiniz.

Kuruyemiş NACE kodları Nedir ?

Kurum destek vermiş olduğu sektörleri belirtmek amacı ile oluşturduğu NACE listesinde, perakende ticari altında kuruyemiş üzerine ticari faaliyet içinde bulunanları yada bulunacak olan yeni girişimcileri desteklediğini aşağıdaki kodlarla bizler ile paylaşmıştır.

G- TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET

47: Perakende ticaret
47.21: Belirli bir mala tahsis edilmiş olan, mağazadaki sebze ve meyvelerin toptan ticareti
47.21.05: Belirli bir mala tahsis edilmiş olan mağazalardaki kuruyemiş perakende ticareti
Yukarıda sizlerinde gördüğü gibi kuruyemiş sektörü için tekli, ikili ve altılı NACE kodları sırası ile bulunmaktadır. Bu kodlar dahilinde şayet şuan kuruyemiş faaliyetleri içerisinde yer alıyor iseniz,

 1. KOSGEB veri tabanına kayıt olup
 2. Kobi beyannamesi doldurma işlemini sağlayarak,

KOSGEB DESTEK PROGRAMLARI LİSTESİ

Yukarıdaki programlardan yararlanabilirsiniz. Tabi kobi ve devlete herhangi bir vergi borcunuz yok ise. kobi nedir ? ne işe yarar nasıl olunur sorularının cevaplarını daha önce sizler ile paylaşmıştım. Ya çiçeği burnunda yeni bir girişimci iseniz devlet teşvik olanakları ile nasıl kuruyemiş açabilirsiniz ? İşte cevabı…

Devlet Destekleri İle Kuruyemiş Dükkanı Açmak

Kuruyemiş KOSGEB İş Planı Projesi Örneği ve NACE KODU

Kuruyemiş KOSGEB İş Planı Projesi Örneği ve NACE KODU

Kuruyemiş sektörü dayanıklı raf ömrünün olması ve %40 oranlarına kadar varan kar marjı sayesinde yeni girişimcilerin gözde yatırımları içerisinde yer almaktadır. Üstelik sektör için yatırım yapmak için herhangi bir kalfalık, ustalık gibi bir mesleki sertifikasının da belediyeler tarafından talep edilmemesi işin ayrı bir güzel yanı olarak gözükmektedir. Şimdi günümüzde kuruyemiş dükkanı olarak gözüken ama içeriğinde çikolata, lokumlar hatta şerbetli ve kuru tatlılar dahil çiğ köfteler bile bir çok işletme de bulunmaktadır. Zengin seçenekler ile müşterileri hitap eden bu sektör ciddi kazançlar sağlamak isteyen yeni girişimciler için bizce yatırım yapılması için çok müsaittir. Hele bir de devletin bu sektöre yönelik yapılacak olan yatırımlar için alacağınız kuruyemiş dolabı, çekirdek ve tuzlu fıstık kavurmak amacı için alınan fırın yada açılış masrafları ile ihtiyaç duyulan raflar gibi masrafları karşıladığını bilmek bizce iş hayatına atılmak isteyenler için çok büyük avantajdır. Kuruyemiş üzerine kurulacak olan işletmeler toptan ve perakende ticareti olarak KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları listesinde yukarıdaki kodlar ile gözükmektedir. Dolayısı ile sektöre ait iyi bir iş planı projesi ile aşağıdaki adımları sırası ile sağlamanız durumda sizlere ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” imkanlarından çok rahat bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Uygulamanı Gereken Adımlar Nedir ?

Biraz önce sektörde yer alan KOBİ’ lerin desteklerden nasıl yararlanabileceklerini kaba bir şekilde tarif etmiştik. Şimdi çok fazla detaya girmesek de ayrıntıları daha önce yazdığım için yeni girişimcilerin sektöre yapacakları yatırımları için nasıl destek alacaklarına değinmek istiyorum.

 1. İlk defa devlet destekleri ile kuruyemiş üzerine bir işletme kuracak olan yeni girişimcinin mutlaka elinde bir ” Girişimcilik Sertifikası ” olması gerekmektedir. Bu sertifikayı almanın tek yolu da Uygulamalı Girişimcilik Eğitim katılımını sağlayarak, başarılı bir şekilde tamamlanmasından geçmektedir.
 2. Sertifika sahibi girişimci bazı başvuru formalarını tanzim etmelidir. Bunun yapmak içinde KBS yani Kobi Bilgi Sitemini kullanması gerekecektir. KBS ismi verilen sistem de ilgili formları oluşturabilmeniz için mutlaka sisteme kayıt olarak kullanıcı adı ve şifre oluşturmalısınız. Bu işlemi KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu denilen adım ile sağlayabilirsiniz.
 3. Oluşturduğunuz bu kullanıcı adı ve şifre otomatik belirlenin ve sisteme girdiğiniz mail adresine anında düşer. Bu kul adı ve şifre ile http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girip, sol menüde yer alan ” Yeni Girişimci Destek Programı ” linkini tıklayıp ilgili formaları sırası ile doldurup, çıktısını almalısınız.
 4. Oluşturduğunuz başvuru formuna, almış olduğunu fiyat teklifleri ile işletme imza sirkülerini iliştirip, KOSGEB müdürlük yada temsilciliğine teslim etmelisiniz.
 5. Başvurunuz incelendikten sonra size kuruyemiş KOSGEB iş planı projesini sunmanız için bir gün verilir, o gün geldiği zaman projenizi anlatır ve onaylatır sanız, artık hedefinize ulaşmak için sadece bir adım kalmış olacaktır. O adımda veri tabanına kayıt olma ve kobi bilgi dökümü ile beyannamesini doldurmanız dır.

KURUYEMİŞ KOSGEB İŞ PLANI PROJE ÖRNEĞİ

Sizlere nasıl kuruyemiş açmak için devlet desteği başvurusunun yapılacağının yanı sıra örnek bir de KOSGEB kuruyemiş iş planı projesini yukarıda paylaşma gereği duydum, umarım gerekli düzenlemeleri üzerinde yaptıktan sonra işinizi görür.

 

Yorumlar
 1. Toptan Kuruyemiş dedi ki:

  Merhabalar Sayın Admin.
  Öncelikle konu için teşekkür ederim. Özellikle (tüketim alanında) ithalat ticaret işlerinde devletin pek destek vermediğini öğrendim ve sağlık veya kimya alanında destekleri vardır ancak kuruyemiş ithalatında destek var mıdır bilgisini göremedim henüz ve bununla ilgili olarak destek bilgisini nereden alabiliriz veya devletin bu sektöre desteği var mıdır daha doğrusu.
  Cevap için teşekkür ederim şimdiden.
  İyi çalışmalar diliyorum.

  1. kobiadmin dedi ki:

   Elbette vardır. Destek kodları ise şöyledir:

   G – TOPTAN VE PER. TİC.; MOTORLU TAŞITLARIN VE MOTOSİKLETLERİN ONARIMI
   46 – Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)
   46.3 – Gıda, içecek ve tütün toptan ticareti
   46.32 – Et ve et ürünlerinin toptan ticareti