Esnaf Kredileri

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir ?

11.08.2017
114
Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir ?

Hepimizin cebinden her ne kadarda bir den fazla kredi kartı olsa da kimi zaman limitleri ne yazık ki yetmemektedir. Bende bugün bu durumu ilk defa yaşamış biri olarak Türkiye İş Bankasında ki Maximum kredi kartımın limitimi yükseltmek için başvuruda bulundum. Sizin kredi kartınız belki Garanti yada Akbank’ a ait olabilir inanın ki hiç fark etmez başvuru şekli ve şartları hepsinde yaptığım araştırmalarda gördüğüm kadarı aynı. Limit arttırma işlemi yapılır iken ayrıca bireysel müşteriler departmanında benim ve sizin de merak ettiği bir kaç sorununda cevabını buldum. Bu soruların en başında limit yükseltme işlemi ne kadar sürer ve yine limit arttırımı neye göre yapılıyordu ve bu sorunların cevabını ilk ağızdan öğrenerek sizler ile paylaşmak istedim.

Kredi Kartı Limit Arttırma Neye Göre Yapılıyor ?

Bugüne kadar ben dahil olmak üzere toplumuzun nerede ise tamamına yakının bilmiyor sandığı bir yanlışı şahsen yaşadım. Bu yanlış sizinde tahmin edeceğiniz gibi kredi kartı limit arttırma işlemlerinin gelir belgesin deki aylık kazancın % bilmem kaçına göre yapıldığıydı. Sizi kesinlik ile temin ederim ki kredi kartı limit arttırma işlemini kesinlik ile gelir belgeniz ile bir alakası yok. Bunu şuna göre garanti veriyorum çünkü bugün Türkiye İş Bankasına ait kredi kartımın limitini yükselttiğim vakit benden hiç bir belde istemediler. Gerçi isteseler bile işsiz biri olarak zaten benim bir gelir belgem yoktu. Sadece bireyseldeki ilgili memur arkadaş bana formaliten bir kaç soru sordu bu sorular şu şekildeydi.

  1. Çalıştığım iş yeri. ( Çalışmadığımı söyledim kendisi bana herhangi bir iş yeri ismini söylemin yeterli olacağını söyledi bende ay önce işimi bıraktığım fabrikanın adını söyledim.
  2. Son olarak da aylık gelirim söyledi. Bende kanıtla bilir bir gelirim olmadığı söyledim bana ortalama bir gelir beyan edin dedi bende gelirim 4.000 TL olarak gösterilmesini istedim.

daha sonra ise bilgisayardan bir çıktı aldı ve imzalamamı istedi işlem bitti. Bu işlemler sırasında biraz gelir belgem olmadığı için çekinmedim desem yalan olur. İlgili memura aklıma takılan soruyu sormadan edemedim. O soru ise ” Kredi Kartı Limit Arttırma Neye Göre Yapılıyor ” sorusuydu. Aldığım cevap ise beni hiç şaşırtmadı. Tahmin ettiğim cevabı almıştım. Kredi kartlarındaki limit arttırımı sizin KREDİ NOTU skoruna göre yapılıyor dedi. Bu arada yine çok merak ettiğim kredi notu değerimi de öğrendim. En son güncelleme sonrası kredi notu değerim 1732 miş. Bu değer beni gerçekten çok memnun etti. Kredi notu değerinin en fazla 1900 olduğunu göz önünde bulundurur isek 1732 puan hiçte fena bir rakam değildi.

Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Kredi kartımın limit arttırma işlemi sırasında aklımdaki sorulardan bir tanesi de gelir belgem olmadığı için bana kredi verir misiniz ? sorusuydu. İlgili memur arkadaşımız her ne kadarda kredi notu değeriniz çok yüksek olsa da ya gelir belgeniz yada esnaf iseniz ticari sicil numaramın olması gerektiği söyledi. Ama size bu konuda hazır aklıma gelmiş iken bir yardımcı olmak istiyorum. Şayet gelir belgeniz olmasa dahi kredi notu değeriniz pürüzsüz ise 20.000 TL kadar Akbak’dan ihtiyaç kredisi alabiliyorsunuz. Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Veren Bankalar isimli yazımda bunu da bizzat deneyerek nasıl yapıldığını resimli bir şekilde sizler ile paylaştım. Şimdi gelelim kredi kartı limit yükseltme işlemi nasıl yapıldığına.

Ben şahsen az önce kredi kartı limit yükseltme işlemini nasıl yaptığını az buçuk sizler için açıklamıştım. Benim uyguladığım yol direk ilgili olan bankanın bireysel müşteriler departmanına sıra almak oldu. Sıram geldiğinde ise kredi kartımın limitini yükseltmek istediğimi söyledim. Benden sadece kimlik belgemi istediler. Kimlik belgem olmadığı için sürücü belgemi taktim ettim. Tüm işlemlerin sağlanması için o belge yeterli oldu. Memur arkadaş sadece bana formaliteden yukarıda da belirttiğim gibi nerede çalıştığımı ve ne kadar gelirim olduğu sorularıydı. Onları da hiç bir belge göstermeden biraz kafadan sallayarak cevapladım.

Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemi Ne Kadar Sürüyor ?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir

Şimdi geldik son merak edilen soru olan kredi kartı limit yükseltme işlemi ne kadar sürüyor sorunu yanıtlamaya. Yukarıdaki adımları sağladıktan sonra bireysel deki memur arkadaş sistemden talep ettiğim limiti sordu. Benim daha önceki limitim 7400 TL civarlarındaydı. Ben 10.000 TL çıkarılmasını istedim. Tereddütsüz kabul ederek sisteme girdi ve bir kaç dakika beklememi belirtti. Sistemin limit yükseltme işlemini kabul edip etmeyeceği bekleyeceğiz dedi sanırım en faz tüm bu bahsettiğim işlemler hariç 60 sn kadar bana kredi kartımın limitin yükseltildiği cevabı geldi. Hatta bana sisteme kayıtlı olarak cep telefonuma gelen mesajın detaylarını da özellik ile inanmayan arkadaşlarımız için paylaşma gereği duydum.

Siz isterseniz şayet kredi kartına ait bankanın İnternet bankacılığı var ise limit yükseltme işlemini oradan yada yine kartınıza ait bankanın müşteri hizmetlerini arayarak güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Sizi temin ederim ki şayet kredi notu değeriniz ne kadar yüksek ise yapmış olduğunuz başvuruyu sistem ufak bir sorgulama sonrasında kabul edecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.