Esnaf Kredileri

Kredi Garanti Fonu Nedir, KGF Başvuru Nasıl Yapılır ?

29.11.2017
135
Kredi Garanti Fonu Nedir, KGF Başvuru Nasıl Yapılır ?

Daha sık olarak bankalardan kredi çekemeyen esnaflar için yönlendirilen KGF yani Kredi Garanti Fonu nedir ? Hazine destekli olarak bu fona başvuru nasıl yapılır ? Kobi’ler için devletin dahil KOSGEB aracılı ile sağladığı faiz oranları ile anlaşmalı bankalardan kredi çekmekte zorlananların imdadına yetişen KGF başvurularında istenilen evraklar ve şartlar nelerdir ?

Kredi Garanti Fonu ( KGF ) Nedir ?

İşini büyüterek daha çok üretip çok daha fazla kazanmak mı istiyorsunuz ? Yada rakipleriniz ile rekabet gücünüzü arttırmak amacı ile teknolojik iş makineleri alacak bir kobi misiniz ? Veya bunların hiç birinde yer almayan esnaflığa sıfırdan girecek bir girişimci misiniz ? Şayet bu saydığım ve daha sayamadığım bir çok alanda işletme sahibi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz ve bu hayallerinizi gerçekleştirmek için bankalardan kredi kullanmak isteyip de sizden kefalet istiyorlar ise ve sizde de bu kefaleti sağlayacak güç yok ise üzülmeyin. KGF yani kredi garanti fonu sizin yanınızda olacaktır. Kısacası KGF tüm kobilerin finansmana erişmeleri amacı ile kurulmuş olan bankalardan çeşitli nedenler ile kredi çekemeyenlerin kefaleti ( kefili ) tir.

KGF Nedir Video

KGF Neden Kobi’lere Kefalet Sağlamaktadır ?

Hatırlarsanız KOSGEB tarafından faizsiz kredi kobi’lere sağlandığı zaman bile bir çok esnafımız hak sahibi olmaları durumunda dahi bu imkanlardan istifade etmek için bankalara gittikleri vakit özellik ile kredi notu değerlerinin düşük olması yada başka bankalarda devam eden ödemeleri olması gibi nedenlerden ötürü kredi kullanamamıştı. Devlet büyük bir çoğunluktaki esnafın bu mağduriyetini gidermek içinde KGF’yi devreye sokmuş bu durumda olan esnaflara kefalet sağlaması amacı ile kredi garanti fonunu görevlendirmişti.

Ülke ekonomisinde ciddi yere sahip olan kobi’ler, Türkiye’de yer alan işletmelerin %99,8 oranına sahip, toplam istihdamın %77.8 sağlayan ayrıca yapılan yatırımların %35.7 tek başına karşılamaktadır. Ülkedeki üretimin %54.2 sini karşılayıp ve KDV’nin %%55 kobi’lerin sağladığını düşünürsek devletin KGF 1993 yılında neden kurduğunu tahmin etmemiz çok da zor olmasa gerek..

Kredi Garanti Fonun Sağladığı Kefaletler Nelerdir ?

Kredi Garanti Fonu ( KGF ) kobi’ler için 3 tür hizmet sağlamaktadır. Daha doğrusu biz buna sağladığı kefalet de diyebiliriz. Bu kefaletler ise;

 1. Bankta talepli kefaletler
 2. Portföy garantisi sistemi kapsamındaki kefaletler içeren risk paylaşımını dayalı olan kefaletler
 3. Doğrudan ödemeli kefaletler

Doğrudan ödemeli kefaletlere ise şunlar girmektedir;

 1. KOSGEB ( Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi ) Geri Ödemeli Destekler
 2. TUBİTAK ( Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ) Transfer Ödemeleri
 3. TTGV ( Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ) tarafından sağlanan destekler
 4. EXİBANK tarafından alınan krediler

KGF Tarafından Sağlan Kefalet Komisyon Oranları Ne kadardır ?

Şimdi gelelim KGF tarafından siz kobi’lere sağlanacak olan kefaletin miktarına ve sağlamış olduğu bu kefaletin komisyon oranının ne kadar olduğundan bahsedilmesine. Kurum biraz önce bahsetmiş olduğum kefalet sağladığı tiplerine göre belli miktarlarda kefalet oranı belirlemiştir. Buna göre taban miktarları ise şu şekildedir.

 1. Kurum öz kaynaklarından sağlanan kefalet miktarı 1.000.000 TL
 2. Eximbank ihracat kredileri için 2.000.000 TL
 3. TUBİTAK & KOSGEB & TTGV destekleri için sağlanan kefalet 1.000.000 TL
 4. Hazine müsteşarlığı tarafından fon kapsamında verilen kefaletler de ise kobi başına 1.500.000 TL

Bu oranlar sağlanan KGF tarafından kefalet üst miktarlardır. Birde bu kefalet hizmetleri için kurum tarafından alınan komisyon oranları vardır. Bu oranlarda risk ve kredi türüne göre değişse de senelik en az %0,5 en fazla ise %2 oranında yer almaktadır. Bu oranlar yine kadın ve erkek girişimcilere göre de değişiklik göstermektedir. Buna göre hem girişimci türüne göre alınan komisyon oranları şu şekildedir.

 1. Hazine desteğinde sağlanan kefaletlerde, erkek girişimcilerde %1 komisyon, kadın girişimcilerde ise %0,3

Komisyon Oranları ve Kefalet Miktarlarını Gösteren Video

KGF Kredi Garanti Fonuna Kimler Başvurabilir ?

Kredi Garanti Fonuna başvuru yapabilmeniz için öncelikle şu şartlara haiz olmanız gerekmektedir.

 1. Vadesi geçmiş SGK ve devletimize herhangi bir vergi borcu olmayan
 2. Fesih, İflas ve İflas erteleme konkordato sürecinde bulunmayan
 3. Banklar tarafından icra mahkemelerine düşmemiş olan
 4. Başvuru yapıldığı tarih itibarı ile erkek girişimcilerin en az 1 kadınların ise 2 yıl süre ile faaliyet göstermiş olması

gerekmektedir. Bu şartları taşına tüm esnaflar, kadın ve erkek girişimciler, çiftçiler ve serbest meslek çalışanları KGF tarafından iş birliği içinde bulunan bankalardan yapacakları kredi başvuruları için başvuruda bulunabilirler.

KGF Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kredi Garanti Fonu başvurusu yapılması alına bakılırsa oldukça basittir. Başvuru sahibi belirtmiş olduğu şartlar içinde yer alıyor ise tek yapması gereken Kredi Garanti Fonu KGF anlaşmalı bankaların birine kredi müracaatında bulunmasıdır. Banka görevlisi başvuru sahibin KGF kefalet için müracaatının uygun olup olmadığını ilk olarak inceler. Şayet bizimde belirtmiş olduğumuz durumda yer alıyorsanız banka sizin adınıza KGF ye gönderilmek üzere bir dosya hazırlar ve gönderir. KFG de yapılan bu başvuruyu inceler ve kefalet sağlamaya sizi uygun görür ise kredi alabilmeniz için kefil olur..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.