Esnaf Kredileri

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma

08.05.2017
128
KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma

2018 de tüm KOSGEB destek programlarından yararlanmak isteyen Kobi’ler ve devletimizin özellik ile ekonomik krizlerde sunduğu faizsiz kredi başvurularını yapmak isteyen esnaflarımız ilk olarak KBS yazılımı üzerinden KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma işlemini sağlamaları gerekmektedir. Bunun nasıl yapılacağını sizlere resimli olarak bu sayfamızda detaylandırdım. Buna rağmen kobi giriş işlemi için nasıl kayıt olacağım diye aklınıza takılan sorular var ise lütfen hiç çekinmeden bizlere sorunuz.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Önemi Nedir ?

KOSGEB kendi kurmuş olduğu bir çok programın başvurularını İnternet üzerinden kabul etmektedir. Bu programların yanı sıra yine devletimizin esnaflarımıza sunmuş oldukları çeşitli kredi faiz desteklerini de yine kendi İnternet sistemleri üzerinden sağlamaktadır. Bitmedi, yine her türlü başvuru işlemleri için ihtiyaç duyacağınız KOSGEB Kobi beyannamesi Doldurma ve Güncelleme 2018 işlemleri için de mutlaka Veri Tabanına Kayıt Olmanız gerekiyor.! Peki kobi be esnaflarımız için bu be derece önemli olan veri tabanına kayıt olma işlemini nasıl kolaylık ile yapabilirsiniz. ? Sizler için resimli bir şekilde bu adımları bizzat kendim yaptım ve sayfamda yer verdim.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma işlemlerine başlamadan önce sizler ile şu ayrıntıyı paylaşmam gerekir ki tüm bu işlemleri en faz 15 dakika için de yapmalısınız. Çünkü sistem güvenlik gereği 15 dakika da tamamlanmamış olan işlemleri askıya almaktadır. Şimdi sırası ile kayıt olma işlemlerine başlayalım.

 1.  İlk olarak lütfen http://destek.kosgeb.gov.tr/ adrese tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa çıkacaktır. Çıkan sayfada sizler için kırmızı ile altını çizdiğimiz linke tıklayın.

  KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Ana Ekranı Görüntüsü

  KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Ana Ekranı Görüntüsü

 2. KOSGEB e İlk Kayıt Başvurusu linkine tıkladıktan sonra yine size resmine aşağıda yer verdiğimiz ” İşletme İlk Başvurusu ” isimli bir sayfa açılacak. Ora da lütfen altını çizdiğimiz bağlantıya tıklayınız.

  KOSGEB Veri Tabanına Kayıt İşletme Başvurusu Göreseli

  KOSGEB Veri Tabanına Kayıt İşletme Başvurusu Görseli

 3. Artık karşımız da tüm işletme verilerini KOSGEB KSB sistemine girebileceğimiz ana ekran gelmiş olması gerekmektedir. Bu ekran da tüm işleme bilgilerimizi aşağıda ki şekilde olacak şekilde öncelik ile girmemiz gerekmektedir.

İşletmenin adını giriniz, örnek; DUMANKAYA A.Ş.

İşleme adının girilmesi

İşletme statüsünü belirleyiniz, örnek; Limited, ( aşağı ok tuşuna basınca tüm seçenekler çıkacaktır. )

İşletme statüsü seçilmesi

Vergi dairenizin bulunduğu ili belirleyin. Yine bunu aşağı doğru inen oku tıklayarak yapabilirsiniz.

Vergi dairenizin adını seçiniz, bağlı olduğunuz ili seçtiğiniz vakit zaten karşınıza o ile ait vergi dairesi isimleri çıkacaktır.

Vergi dairesi adı seçilmesi

Bu alanlara kendi işlemenize ait vergi numarası, sahibinin ismi ve soy ismi ile SSK işyeri Sicil Numarası girilmelidir. Şayet SSK iş yeri numaranız yok ise Bağ-kur numaranızı girmelisiniz.

İşletmenin sadece kurulduğu seneyi giriniz. Örnek; 2019

Kuruluş yılın girilmesi

İşletmenin faaliyet gösterdiği yerin seçilmesi, örneğin OSB yani Organize Sanayi Bölgesi.

Aşağıdaki alanlara ise Esnaf yada sicil numaranızı girip bağlı olduğunuz meslek odanızı seçmelisiniz.

Esnaf Sicil Numarasının Girilmesi

Şimdi sıra geldi belkide en çok zorlanacağınız NACE kodunun seçilmesine. NACE kodunu kısaca açıklamak gerekir ise KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerdeki yerinizi belirtmektir. Bu alan iki ye ayrılmaktadır.

 1. İmalatçı olarak çalışıyorum – C – İMALAT
 2. İmalat dışı çalışıyorum – DİĞERLERİ –

Bu alanda ilk olarak onu belirlemeniz gerekmekte siniz. Bunu aşağıdaki alandaki gibi ufak kutucuğu işaret koyarak yapabilirsiniz.

Daha sonra ise NACE üst kodunu belirlemeniz gerekmektedir. Yukarıda alanda İmalatçı olarak çalışıyorum diyenler için sadece tek seçenek – C İMALAT – çıkacaktır. İmalat dışı çalışıyorum diyenler için ise B den S kadar tüm ana kategoriler çıkacaktır. İlk önce ana kategorimizi belirleyelim. Daha sonra ise diğer alt alanları seçebilirsiniz. Ben aşağıda konfeksiyon işletmecisinin seçmesi gerektiği bir örneği paylaştım. Son olarak kaydet demelisiniz.!

NACE kodu seçilmesi

NACE kodu seçilmesi

Artık son doldurulması bölüm olan işletmenin bilgilerin girilmesi bölümüne geldik. Görseli aşağıdaki gibidir. Bu alandaki işletmenizin hangi ilde olduğu, ilçesi iletişim telefon ve varsa faks numaraları ile en önemli olan size ait güvenilir bir elektronik postanın girilmesi gelmektedir. Bu bilgileri doğru bir şekilde de girdikten sonra, sağ altta yer alan kaydet butonuna basınız.

Kaydet denildikten sonra sistem size en yakın olan KOSGEB birim adreslerini gösterecektir. Burada size en uygun olan birimi seçmelisiniz. Daha sonra bunu da belirledikten sonra size otomatik oluşturulmuş bir KULLANICI ADI VE ŞİFRE VERİLECEKTİR. LÜTFEN BU BİLGİLERİ KİMSE İLE PAYLAŞMAYIN VE KAYBETMEYİN!

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.