Esnaf Kredileri

KOSGEB Teşvik Bölgeleri 1.2.3. ve 4.5.6. Bölge İlleri

19.07.2017
133
KOSGEB Teşvik Bölgeleri 1.2.3. ve 4.5.6. Bölge İlleri

Daha çok yeni girişimcileri ilgilendiren KOSGEB teşvik bölgeleri 1. bölgeden başlayıp sırası ile 2. 3. ve 4. olarak sonrasında ise 5. ve son ise 6. bölge diye son bulmaktadır. Teşvik bölgeleri ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunda oldukça önem arz etmektedir. Bu yazımızda tüm bu sizlere belirttiğim bölgelerdeki illeri ve ne den bu kadar teşvik bölgelerinin önemli olduğunu bulacaksınız.

KOSGEB Teşvik Bölgeleri Neden Bu Kadar Önem Arz Etmektedir ?

Teşvik bölgelerin önemi daha çok KOSGEB den hibe olarak işyeri açma kredisi alacakları bağlamaktadır. Bunun nedeni ise kuşkusuz kurumun yeni girişimcilere sağladığı program dahilindeki imkanların bu bölgelere göre planlanmasıdır. Zira 1. ve 2. bölgelerde başvuru yapan bir yeni girişimci ile 3.4.5.6. bölgede başvuruda bulunan bir yeni girişimcinin alacakları hibe oranlarının arasından en az %10 fark bulunmaktadır. %10 luk fark dilimi de araya bin TL girince yeni girişimcinin cebinden ekstradan en az 10.000 TL çıkmasına sebep olmaktadır. Bu konuyu daha iyi pekiştirmek için ise aşağıdaki yeni girişimciler için kurulan ” Girişimcilik Destek Programını ” yakından inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Teşvik Bölgelerine Göre Destek Oran Tablosu

KOSGEB Teşvik Bölgelerine Göre Destek Oran Tablosu

Yukarıda yer alan örnek tabloda da gözüktüğü gibi hangi sınıfta yeni girişimci olur iseniz olun şayet 1. ve 2. bölgede başvuruda bulunuyor iseniz %60 3.4.5.6. bölgelerde yer alıyor iseniz de %70 oranında en az destek almaktasınız. Tabi bu oran yeni girişimcinin durumuna göre ilk bölümdekiler için %80 oranlarına ikinci bölümdekilere de %90 oranlarına kadar çıkmaktadır. Konuyu daha çok açmamız gerekir ise şu örnekler ile size daha çok yardımcı olabiliriz.

  1. Diyelim ki biraz sonra sizler ile paylaşacağım 1. ve 2. bölgeden başvuruda bulunan normal bir statüde vatandaş iseniz yapacağınız harcama 100 bin TL olur ise siz bunun 60.000 TL sini hibe olarak alabilir iken.
  2. Şayet 2.3.4.5. ve 6. bölgede iseniz 70.000 TL sini hibe olarak alabilirsiniz.

Tabi bu oran programın üst limitine göre sınırlıdır.! ( yukarıdaki tabloda üst limit 50.000 TL gözükmektedir.

KOSGEB 1. ve 2. Teşvik Bölgeleri Hangileridir ?

Yeni Girişimcilik Destek Programı kapsamında ilk kategori de yer alan teşvik bölgesi 1. ve 2. bölgelerdir. Bu her iki bölgeninde destek oranı aynı olduğundan dolayı tek bir başlık altında sizler ile paylaşmayı uygun gördüm. Kuruma göre bu teşvik bölgelerimiz ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Gökçeada ile Bozcaada ilçeleri hariç olmak üzere Çanakkale, Aydın, Bolu, Adana, Edirne, Denizli, Isparta, Kırklareli, Kayseri Konya, Tekirdağ, Sakarya, Yalova, Ankara, Muğla, Antalya, Eskişehir, Bursa, İstanbul ve Kocaeli ile İzmir illerimizdir.

Sizinde dikkatinizi çekti ise 1. ve 2. teşvik bölgelerindeki illerimiz hep sahil kesimindeki bölgelere ait illerimiz ile Anadolu bölgesindeki illerimizden oluşmaktadır. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz bu illerimizdeki sanayileşme ile esnaf oranının diğer bölgelere göre daha fazla olmasıdır.

3.4.5. ve 6. Teşvik Bölgelerimiz Hangileridir ?

Şimdi sıra geldi 3.4.5. ve 6. bölgelerimizin oluşturmuş olduğu teşvik bölgelerimizi sizlere tanıtmaya. Bu bölgeler sizinde tahmin edeceğiniz gibi daha çok ekonominin durgunluk boyutunda yer aldığı kırsal alanlardan oluşan doğu bölgelerimiz ile karedeniz illerimizden oluşmaktadır. Sırası ile bölgelere ait illerimizi belirtir isek tablomuz aşağıdaki şekildeki gibi oluşacaktır.

3. Teşvik Bölgemiz: Bilecik, Burdur, Balıkesir, Karabük, Gaziantep, Karaman, Mersin, Samsun, Manisa,Uşak, Trabzon ve Zonguldak

4. Teşvik Bölgemiz: Amasya, Afyon, Artvin, Çorum, Bartın, Düzce, Erzincan, Elazığ, Hatay, Kırıkkale, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Kütahya, Nevşehir, Sivas ve Rize

5. Teşvik Bölgesi: Aksaray, Adıyaman, Bayburt, Erzurum, Çankırı, Giresun, Kahramanmaraş, Gümüşhane, Kilis, Ordu, Niğde, Osmaniye, Tokat, Sinop, Tunceli ve son 5. bölge ilimiz ise Yozgat ilimizdir.

6. Teşvik Bölgemiz: Ardahan, Ağrı, Batman, Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Iğdır, Hakkari, Kars, Muş, Mardin, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa ve Van ile Gökçeada ve Bozcaada dır.

Tablodaki bölgelere az da olsa bir kaç tane güney bölgemizdeki illerden karışmış 🙂 Program başvurusunun nasıl yapılacağını bilmeyen girişimciler için daha önce detaylı anlatımda bulunmuştum. Yeni Girişimci Destek Programı bı makalemi okuyarak hiç bir yerde edinmediniz bilgileri tecrübelerim dahilin de edinebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.