Esnaf Kredileri

KOSGEB Şifremi ve e-Posta Adresimi Unuttum

21.06.2017
142
KOSGEB Şifremi ve e-Posta Adresimi Unuttum

KBS sisteminde her türlük KOSGEB destekleri başvurularında buluna bilmek için mutlaka size öze bir şifre ve e-posta adresi olması gerekmektedir. Zaman ile yaşanan en büyük aksaklıklardan biride hem yeni girişimciler ile hemde kobi’lerin kendilerine özel belirlenen kullanıcı adı ve şifresi ile mail adreslerini unutmalıdır. Peki KOSGEB Şifremi ve e-posta adresimi unuttum diyenler ne yapmalıdır. ?

KOSGEB Şifremi ve e-Posta Adresimi Unuttum

Her zaman KBS sistemine giriş yapmadığınız için size özel olarak oluşturulan kullanıcı adı ve şifrenizi unutmanız gayet normaldir. Hele bir de sistem güvenliği için oluşturulan kullanıcı adı ve şifrenin karmaşık rakamlar ve karakterler den oluşması, vatandaşlarımızın bunu unutmasına daha çok mehil sağlamaktadır. Bilindiği gibi kurum da iki çeşit şifreleme vardır. Bunlar,

  1. İlk defa iş yeri kuracak olanların ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvurusu için KOSGEB’e İlk Kayıt Başvurusu üzerinden oluşturmuş olduğu kullanıcı adı ve şifre. Bir diğeri de,
  2. Esnaf ve kobi işletme sahiplerinin Veri Tabanına Kayıt Olma işlemleri neticesinde oluşan kullanıcı adı ve şifredir.

Daha önce bu her iki kesimde yer alan vatandaşlarımızın nasıl şifre oluşturabileceklerini resimli bir şekilde oldukça detaylı olarak sizlere anlatmıştım. Şimdi sizlere anlattığım şekilde şifre ve kullanıcı adı alanların, unuttukları parolasını nasıl geri alabileceklerinden bahsedeceğim.

Kobi’ler Kaybettikleri Kullanıcı Adı ve Şifresini Nasıl Alabilir ?

Veri tabanına kayıtlı olmuş olan kobi’lerin işleri yeni girişimcilere nazaran daha kolay ve garantidir. Çünkü KOSGEB oluşturduğu Kobi Bilgi Sistemi olan ( KBS ) sitesinde kullanıcı adı ve şifresini unutanlar için bir yardım sayfası oluşturmuştur. Bu sayfaya doğrudan http://destekpersonel.kosgeb.gov.tr/RePassword.aspx adresinden giriş yaparak karşınıza çıkan boş kutucuğa mail adresinizi girerek gönder demeniz yeterli olacaktır.

KOSGEB Şifremi ve e-Posta Adresimi Unuttum

KOSGEB Şifremi ve e-Posta Adresimi Unuttum

Yukarıda görselini sizler ile paylaştığım bu alan sisteme kayıtlı mail adresini örnekteki gibi girerek gönder dediğiniz vakit sistem size direk olarak kayıtlı e-mail adresine unutmuş olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi gönderecektir.

Posta adresini unutanlar için KBS sistemi üzerinden yapacak herhangi bir şey ne yazık ki yok. Ama Windows üzerinden sizlere bu konu hakkında da yardımcı olabilirim. Muhtemelen büyük olasılık ile google chrome kullanıcılarından birisinizdir. Gerçi diğer tarayıcılarda da bu özellik mevcut ama ben chrome kullanıcısı olduğum için onun üzerinden size yardımcı olacağım. Şimdi hiç sağa sola tıklamadan bir parmağınız ile bilgisayarınızın CTRL tuşuna diğer parmağınız ile de H tuşuna basınız. Karşınıza şimdiye kadar girmiş olduğunuz tüm sitelerin adresleri çıkacaktır. Bu listeden e-posta adresini bulabilirsiniz. 🙂

Yeni Girişimciler Şifre ve Kullanıcı İsimlerini Nasıl Geri Alabilir ?

Ne yazık ki KOSGEB e ilk kayıt başvurusu işlemleri neticesinde elektronik posta adresinize otomatik olarak gönderilen kullanıcı adı ve şifreniz için KBS sisteminin eli ayağı bağlıdır. Ama siz yeni girişimciler için de her ne kadarda kullanmış olduğunuz e-posta uygulamasına göre bu yöntem değişse de bir tavsiyem olacaktır. İlk olarak kullandığınız mail adresine giriş yapalım. Ben hotmail kullanıcısı olduğum için bu uygulama üzerinden size yardımcı olacağım. Hotmail girişi yaptıktan sonra ekranın sol tarafından ” Silinmiş Öğeler ” isimli bir kutucuk göreceksiniz. Şayet size mail ile gelen kullanıcı adı ve şifrenizi yanlışlık ile sildi iseniz muhtemelen burada bulabilirsiniz. Yada her posta kutusunda olduğu gibi ” ARAMA ” kısmına ” [email protected] ” yazarak arattırın. Yeni girişimciler için e-posta ile gönderilen kullanıcı adı ve şifre bu adres üzerinden geldiği için şayet bir yerlerde halen duruyor ise karşınıza mutlaka çıkacaktır. 🙂 Umarın sizlere de yardımcı olabilmişimdir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.