Esnaf Kredileri

KOSGEB Nedir ? Kimler Başvuru Yapabilir ?

26.05.2017
124
KOSGEB Nedir ? Kimler Başvuru Yapabilir ?

Ülkemizde belkide herhangi bir yatırım yapacakların en çok merak ettikleri KOSGEB Nedir ? sorusunun cevabını sizlere anlaşılır bir şekilde açıklayacağız. Bugüne kadar tüm kulaktan duyma KOSGEP yada daha değişik adlandırmalar olan KOSKEP gibi kelimeler ile hayatımızda yer alan birim başvuru işlemleri nasıl yapılır bunlara da yine sizler için değineceğim. Tabi sizlerden talep edilen şartları ile birlikte…

KOSGEB Nedir Kimler Başvuru Yapabilir ?

KOSGEB nedir kimler başvuru yapabilir konusunu iki ana başlık altında açıklamam belkide en doğrusu olacaktır. Öncelik ile KOSGEB nedir ? konusuna açıklık getireceğim, ardında ise kimler başvuru yapabilir konusuna değineceğim. Tabi doğal olarak konu bir başka konuları açacağı için diğer merak edilen, özellik ile destek programlarına açıklık getirmem de icap edecektir. Şimdi sizler de hazır iseniz sırası ile tüm merak edilen ve sıklık ile tarafımıza iletilen soruların cevaplarını vermeye başlayalım.

KOSGEB Nedir ?

İlk olarak KOSGEB in ne olduğunu bir öğrenelim. Birim uzun hali ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteleme kısaltılmasına verilen isimdir. Halk tarafından çok farklı isimler takılmıştır. Bunlar KOSKEP yada daha çok KOSGEP gibi kelimelerden oluşmaktadır. Kurum Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde görev yapmaktadır. 1990 seneleri içinde kurulan birim önceleri sadece sanayi alanında kurulacak olan işletmeleri desteklemekteydi. Daha sonra ilerleyen senelerde ise tam olarak söylemek gerekir ise 2009 yılında artık kurulacak olan bir çok dükkanı da hibe olanakları sağlamaya başlamıştır. Rahmetli Turgut ÖZAL tarafından birimin ilk taşları atılmış ve zaman ile kurum kobi ve girişimcinin umut ışığı olmuştur. Kendisini süreli olarak geliştiren birim yeni iş kuracaklar için hibe olanakları sağlamak ile kalmayıp ilerleyen dönemlerde kurmuş oldukları işlemelerini geliştirmek adına ihtiyaç duydukları parayı faizsiz bir şekilde temin etmeye başlamıştır. Zor günde olan esnaflara sağlamış olduğu faizsiz krediler, kobi’ işletme sahipleri için oluşturmuş olduğu destek programları gerçekten muazzamdır. Tabi birim tüm bu olanakları iş sektöründeki kitleye sağlar iken bazı şartlarda istemektedir. İstenilen bu şartlar kesinlik ile sizden başvuru işlemeleri için ödemeniz gereken para ile alakalı değildir. Bize kalır ise gerçekten yapılması gereken vatandaşlık görevleri ile sizin ve işletmenizin geleceği için faydalı şeylerdir. Şimdi KOSGEB nedir ? konusunu tam olarak anladı isek, KOSGEB başvuru işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğini, şartlarının neler olduğunu bir ele alalım.

KOSGEB Başvuru Şartları Nedir ?

Başvuru şartları aslına bakar iseniz 3 ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar yeni iş kuracak olan girişimciler için kobi’ olarak işletme faaliyetlerinde bulunanlar ve dar durumda olan esnaflar olarak ayrılmaktadır. Doğal olarak da bu 3 ayrı alanda ticari faaliyet gösteren yada göstermek isteyenler için farklı destek programları mevcuttur. Şimdi kısaca bu 3 ayrı alanda mevcut olan vatandaşlarımız için kurulan destek programları ve bu programlar için talep edilen başvuru şartlarına değinelim.

Yeni Girişimciler İçin Başvuru Şartları Nedir ?

Yeni girişimciler yani ilk defa hayalindeki işi kurmak isteyen kadın yada erkek vatandaşlarımız. Birim sizlere özellik ile üzerinize çok titremektedir. Öyledir ki hiç bir devlet kaynağı gözetilmeksizin şartları sağlamanız durumda size hibe kredi olanağı sunmaktadır. Ne bu imkanlardan yararlanmak için ne çağrı ilanını beklemeye ihtiyacınız var nede devletimizin bütçeden kaynak ayırmasına. Sadece sizden istenilen şey, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız ve kurslar sonrasında talep edilen adımları sağlamanızdır. Ülkemizde her ilde hatta ilçede ücretsiz olan Girişimcilik Kursları başvuruları için 18 yaşını doldurmuş olmanız kafidir. Eğitimleri başarılı bir şekilde bitirmeniz durumda ise işletmenizi kendi imkanlarınız doğrultusunda kurmanız ve Yeni Girişimci Destek Programı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Konu başlıkları altında tüm detaylı anlatımları bulabilirsiniz.

Esnaflar İçin Başvuru Şartları Nelerdir ?

Birim aslına bakılır ise küçük esnaflar için herhangi bir destek programı oluşturmamıştır. Ama özellik ile kriz zamanların da zor günde yanında olmak için ekseri faizsiz kredi imkanları sunmaktadır. Faizsiz kredi olarak ise verilen para miktarı 20.000 TL den başlayıp 50.000 TL kadar çıktığı görülmektedir. Çağrı ilanları ile sadece tüm esnaflara sunulan bu imkanlar, çoğunluk ile KOSGEB ile anlaşmalı bankalar tarafından finanse edilmektedir. Bu durumda başvuru yapacak olan esnafın 2 ayrı birimin taleplerine uygun olması gerekmektedir. Devlet kanadından bakar iseniz, herhangi bir bağ-kur gibi vergi borcunuzun olması gerekir iken banka tarafından ise mutlaka KKB Kredi Notu değeriniz de bir problem olmaması aranmaktadır. Bu iki şartlara da uygun iseniz, birimin sizlere yapacağı başvuru çağrılarını takip etmeniz gerekmekte siniz. Çağrı ilanlarında genelde sizlere o yıla ait bir başvuru İnternet sitesi adresi verilecektir, ÖRNEĞİN: http://sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr/ gibi. Sizden bu yada o yıla özel tasarlanan İnternet üzerinden başvuruda bulunmanız istenilecek tir. Bu işlemi sorunsuz bir şekilde yapabilmeniz için ise iki şeye ihtiyacınız vardır. Birincisi veri tabanına kayıt olmanız ikincisi ise kobi beyannamesi doldurma işlemini sağlamanızdır. Belirtilen İnternet sitesine giriş için veri tabanı kaydı oluşturmanız yeterli olacaktır. Daha sonra hak sahibi olmanız durumunda sizden istenilen belgeler ile önce birime daha sonra ise anlaşmalı olan bankalara başvuru yapıp, hak kazandığınız faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Kobi’ler Nasıl Başvurabilir, Şartlar Nelerdir ?

Alt başlıktan da anlaşılacağı gibi birimin sizler için oluşturdurduğu KOSGEB Destekleri başvurusu yapabilmeniz için mutlak suret ile herhangi bir kobi statüsünde olmanız şarttır. Yani var olan işlemeniz de en az 10 kişiden az çalışanız olması gerekmektedir. İster mikro olun ister küçük veya orta ölçekli bir kobi olun sizin için kurum tarafından oluşturulan tüm programları şartları sağlamız durumunda istifade edebilirsiniz. Kısaca size özel oluşturulan destek programlarını sıralar isek.

  1. Fuar ve tanıtım gibi diğer tüm ihtiyaçlarınız için oluşturulan genel destek programı
  2. Bir kaç ortalık ile kurulan işletmeleri destek sağlayacak iş birliği programı
  3. Büyümeye yönelik atılacak temeller için sağlanan Kobi proje desteği
  4. Ar-ge üzerine kurulacak tesislerin desteklenmesi
  5. Teknoloji üzerine kurulan birimlere yönelik verilen destekler
  6. Laboratuvar destekleri
  7. Bankalardan kullanılacak olan kredinin faizinin desteklenmesi
  8. Borsada işlem gören işletmelere verilen destekler
  9. İhracatın arttırılması amacı ile verilen teşvik olanakları

bu programların başlıcalarıdır.

KOSGEB Nedir Kimler Başvuru Yapabilir

KOSGEB Nedir Kimler Başvuru Yapabilir

Her programın kendine has faizsiz kredi ile hibe teşvik imkanları mevcuttur. Destek programları hakkında detaylı bilgi sitemizde mevcuttur. Başvuru şartları ise kobi’ olmanın haricinde yine devlete ait herhangi bir vergi borcunuzun olmaması başta gelmektedir. Onun haricinden mutlaka kobi’nin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması ve güncel kobi beyannamesi doldurma ilkelerini yerine getirmesi gerekmektedir. Başvurular KBS sistemi üzerinden veri tabanı kaydında oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresinden yapılmaktadır.

Sizlere kobi nedir ? kimler başvuru yapabilir konusunu mümkün olduğunca açık ve anlaşılır bir şekilde izah etmeye çalıştım. Şayet buna rağmen aklınıza takılan bir soru var ise lütfen biz çekinmeden iletiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.