Esnaf Kredileri

KOSGEB Nace Kodu Nedir ? Değiştirme, Düzeltme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

16.06.2017
149
KOSGEB Nace Kodu Nedir ? Değiştirme, Düzeltme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Daha çok KOSGEB veri tabanına kayıt olma işlemleri sırasında karşımıza çıkan NACE kodu nedir ? İşletmenizin üst yada alt ikili kodu nasıl bulunur ? Yanlış girmiş olduğunuz NACE kodu değiştirme ile düzeltme işlemleri nasıl yapılır. ? Bunlar ve NACE kodları sorgulama işlemlerinin dahil rahatlık ile yapabileceğiniz tüm olanakları sizler için yayımladık.

KOSGEB Nace Kodu Nedir ?

İlk olarak KOSGEB Nace kodu nedir ? isterseniz bunu bir öğrenelim. Daha sonra ise üst ve alt ikili nace kodlarının nasıl bulunabilecekleri konusunda sizlere yardımcı olacağım. NACE, Dünya genelinde kabullenmiş bir işletmenin altılı faaliyet kodudur. Avrupada ise yine ekonomik faaliyetler içinde bulunan işletmelerin sınıflandırılması olarak oluşturulmuş olan bir listedir. Bu liste tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de kabul edilmiştir. KOSGEB NACE kodları ise kurum tarafından devlet desteklerinin verilmesi uygun olan sektörlerin bulunduğu listedir.  NACE kodları üst ve alt olmak üzere ikiye ayrılır. Üst kodlarda genel sektörler yer alır iken alt sektörlerde ise işletmenin tam olarak niteliği mevcuttur. Yani buna şu şekilde bir örnek vermem gerekir ise. Diyelim ki bir ekmek fırınınız var, siz ilk olarak ;

üst kod olarak C İMALAT sektöründe bulunuyor ve alt ikili kodu olarak ise 10.7 Fırın ve Unlu Mamullerin İmalatı‘ kodunda yer alıyorsunuzdur. Bu konu hakkında bir çok örnek verebiliriz. Ama ilk olarak üst ve ikili NACE kodları neler olduğundan bahsetmek istiyorum.

NACE Üst Kodu Nasıl Bulunur ?

NACE Kodları iki şekilde KOSGEB Desteklenen sektörler listesinde yer almaktadır. Bunlardan ilki üst kodu ikincisi ise alt ikili kodudur. Üst kodu ana kategorimizi belirler. Ana kategoriler 14 başlık dan ibarettir. Öncelik ile mutlaka ana kategorimizi belirtmemiz gerekir. 14 maddelik bu kategoriler,

 1. B-Madencilik veya Taş Ocakçılığı, alanında faaliyet gösteren firmalardır.
 2. C- İMALAT, her türlü gıda, meyve, sebze yada giyim eşyası veya ev mobilyası ile çeşitli el aletleri dahil olmak üzere nerede ise tüm imal edilen ürünleri kapsar.
 3. D- Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Dağıtım ve Üretim Elektrik ve gaz üretimi ile dağıtım amaçlı kurulan firmaları destekler.
 4. E- Kanalizasyon, Su Temini, Atık Yönetimi İle İyileştirme, Daha çok tehlikeli atıkların geri dönüşümü için kurulan olan şirketleri desteklemektedir.
 5. F- İnşaat, Sadece bina değil, köprü, yol dahil olmak üzere her türlü inşaat alanlarını destekler.
 6. G- Toptan ve Perakende Ticaret, Motosiklet Onarımı ile Motorlu Kara Taşıtları, Her türlü motorlu kara taşıtlarının satışı dahil olmak üzere yine her türlü motorlu kara taşıtlarının bakım ve onarımı için oluşturulmuş olan bir maddedir.
 7. H- Ulaştırma ve Depolama, Deniz, Hayva, Kara ve Raylı sistemler dahil olmak üzere her türlü lojistik faaliyetlerini kapsar.
 8. I- Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetler, Tatil köyleri, uzun ve kısa konaklama imkanı sunan kamp alanları dahil olmak üzere lokanta gibi yiyecek alanında bulunan kobi ve yeni girişimcileri destekler.
 9. J- Bilgi ve İletişim, Her türlü dijital ve baskılı ürünlerin yayımlanması ile kablolu, kablosuz iletişim alanlarını destekler.
 10. K- Finansman ve Sigorta Faaliyetleri, Banka, Faktoring gibi finansmanlar ile sigorta acentelerini destekler.
 11. M- Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler, Reklamcılık, İdari hizmetleri ve mimarlık ile mühendislik alanlarına destekleme sağlar.
 12. İdare ve Destek Hizmet Faaliyetleri, Motorlu, motorsuz dahil olmak üzere her türlü eğlence ürünlerinin kiralanması ile destek faaliyetlerini kapsar.
 13. R- Kültür, Sanat, Eğlence, Spor ve Dinlence,  Kütüphane, müze ve tarihi alanlardaki faaliyetleri destekler.
 14. S- Diğer hizmetler, Daha çok onarım alanında kurulacak olan iş yerlerine destek sağlar.

Tüm bu alanlardaki başlıklar, NACE Üst kodu olarak geçmektedir. Şimdi sizlere bir kaç örnek ile hangi üst nace kodunda yer aldığınızı açıklamaya çalışacağım.

 • Şayet Bilgisayar veya elektronik bir eşya onarımı tarzında bir işletmenizin var ise siz S-Diğer hizmetler üst kodunda yer alıyorsunuz.
 • Otel yada lokanta mı mi işletiyorsunuz, o zaman sizin üst nace kodunuz, I- Konakalma ve Yiyecek Faaliyetleri
 • Ayakkabı imalatçısı mısınız ? Yada pastane sahibi misiniz, sizin üst nace kodunuz da C-İmalat olacaktır.

NACE İkili Kodu Nasıl Bulunur ?

Nasılsa NACE listesi üst kodlardan oluşmuş ise, birde listenin alt kodları bulunmaktadır. Bu alt kodların listesi ise bir hayli kalabalıktır. Onun için onları buraya tek tek yazmak yerine daha önce yazmış olduğumuz KOSGEB Desteklenen Sektörler ve Nace Kodları 2017 listesinden bulabilirsiniz. Bu listede kendi işletmenizin tam olarak ismini muhtemelen bulamayabilirsiniz. Bunun en büyük nedeni ise sonu gelmeyen bir karmaşıklığa varacak olan listenin oluşmasıdır. Ama NACE ikili alt kodunuzu şu mantığa göre belirleyebilirsiniz.

Örnek: Farz edelim ki, son yılların en gözde işletmelerinden biri olan çiğ köfte alanında bir dükkana sahip esnafsınız, KOSGEB Desteklenen sektörler listesine baktığınız vakit ” çiğ köfte ” ile hiç bir terim göremeyeceksiniz. İster üretim olsun ister ise herhangi bir satış iş yeri olsun bu terim kesinlik ile listede yoktur. Şimdi ilk olarak aklınıza acaba KOSGEB Çiğ köfte bayilik alacakları desteklemiyor mu ? 🙂 Bizce destekliyor, siz sadece doğru yere bakmıyorsunuz.

KOSGEB Nace Kodu Nedir Değiştirme ve Düzeltme

KOSGEB Nace Kodu Nedir Değiştirme ve Düzeltme

Doğru yere baktınız vakit, C- İMALAT / NACE KODU: 10. Gıda Ürünlerinin İmalatı, ibaresini göreceksiniz. Sizin ve sizin gibi gıda sektöründe olup ta ismini bulamayanlar bu NACE kodunu KOSGEB veri tabanına kayıt olma işlemi sırasında ” NACE Seçimi ” alanına girebilir. Ama, şayet diyelim ki bir fırın yada pastane sahibi bir esnaf iseniz, o zaman

Pastane NACE Kodları

Pastane NACE Kodları

Yukarıdaki görselde ki kodlardan size uygun olanlardan birini girmeniz gerekir.

Not: NACE kodlarındaki değişiklik işlemlerini http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine veri tabanı kayıt olarak aldığınız kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak ” Kobi Beyannamesi Güncelleme ” sekmesinden yapabilirsiniz. Ayrıca sektörünüze üçlü NACE kodunuzu öğrenmek için lütfen bizlere yorumlardan oluşunuz.

Örneğin: Kafeterya üçlü NACE  kodu nedir ? diye yorumlarda sormanız yeterlidir. Uzman ekibimiz en kısa sürede sektöre ati üçlü NACE kodunuz sizler ile paylaşacaktır.

 

Yorumlar
 1. Serkan Kaçar dedi ki:

  Aynı anda bu iki farklı nace kodunu Üst ve alt olarak (Güneş Enerjisi Kurulumu ile Elektirik üretimi (Büyük GES değil ev is yeri çatı sistemleri üzerine) ve Solucan Gübresi ) kosgeb desteği alarak şahış şirketi bünyesinde işyeri açarak faaliyet gösterebilir miyiz ? Kosgeb illa tek is kolu mu olacak diyor? Aslında baktığımızda iki is kolunun ortak birleştiği alanlarda var, Sulama tarımı,bağ bahçe hobi gibi

 2. Zekeriya dedi ki:

  Çocuk kafe ve oyun alanı kodu ne olmalı

  1. kobiadmin dedi ki:

   88 – Barınacak yer sağlanmaksızın verilen sosyal hizmetler
   88.9 – Barınacak yer sağlanmaksızın verilen diğer sosyal hizmetler
   88.91 – Çocuk gündüz bakım (kreş) faaliyetleri