Esnaf Kredileri

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme

07.05.2017
149
KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme

KOSGEB tarafından sağlanan destek programlarından yararlanmak yada devletin belli zamanlarda vermiş olduğu faizsiz kredi başvurularından istifade etmek için mutlaka girişimcinin be kobi’nin KOSGEB Kobi Beyannamesi Doldurma ve daha önce şayet doldurduysa Güncelleme işlemlerini 2019 senesinde de sağlaması gerekmektedir. Resimli olarak sizlere ilk defa KOBİ beyannamesinin nasıl doldurulacağını veya var olan işletmelerin sorgulama yaparak var olan beyannameleri geçmiş döneme ait ise nasıl güncelleme yapmaları gerektiğini de burada bulabilirsiniz. Son olarak ise yıllık çalışan kişi sayısı yani YİB hesaplamaları hakkında sizlere bazı bilgileri burada paylaşacağım.

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurması ve Güncellenmesi

KOSGEB üzerinden ister bir destek programına başvuru yapacak olun isterseniz de herhangi bir teşvik den istifade edecek esnaf, KOBİ yada girişimci olun mutlaka KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma işlemini yapmanız gerekmektedir. Yine aynı şekilde daha önceki yıllarda da bahsi geçen beyannameyi dolduran esnaf ve KOBİ ‘lerimiz 2019 senesine girdiğimiz ilk günlerde de bunun güncellenme işlemlerini yapmaları kendi menfaatleri için gereklidir. Bu önerimizin en büyük nedeni devletin KOSGEB destekleri programları haricinde özellik ile yıl içinde vermiş olduğu faizsiz kredilerde yaşanan aşırı yoğunluk nedeni ile geçtiğimiz yıllarda bir çok KOBİ, beyanname doldurma ve güncelleme işlemelerini yapamamıştı. Bu ve buna benzer sistemsel sorunlara takılmamak için bahsettiğimiz işlemleri vakitli bir şekilde yapmak sizin avantajınıza olacak dır. Peki KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma ve önceki zamanlarda dolduranların ise Güncelleme işlemlerini 2019 yılında nasıl yapacaklar.

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma

Kobi beyannamesi doldurma işlemlerini yapabilmeniz için ilk olarak mutlaka KOSGEB Veri Tabanına Kayıtlı bir kobi olmanız gerekmektedir. Siteme kayıtlı bir KOBİ iseniz şayet beyanname doldurma işlemlerinin başlayabilmesi için KBS sistemine daha önce oluşturdunuz kullanıcı adı ve şifre ile bu adresten http://destek.kosgeb.gov.tr/ girmeniz gerekiyor. Giriş yaptığınız zaman muhtemelen ekranın tam ortasında aşağıdaki resimdeki gibi bir uyarı ekranı göreceksiniz.

KOSGEB Kobi Beyannamesi Doldurma

KOSGEB Kobi Beyannamesi Doldurma

Bu uyarıda da belirttiği gibi ve size bizlerinde yukarıda altını çizerek söylediğim gibi KOSGEB destek programlarından istifade edebilmek için ” Güncel KOBİ beyannamenizi doldurup bağlı olduğunuz KOSGEB Müdürlüğüne teslim ettikten ve beyannamemiz onayladıktan sonra program ve destek başvurusu ekranı açılacaktır ” Bunu şayet yapmaz iseniz ana menüde hiç bir destek programını göremezsiniz. Şimdi uyarıda yer alan işlemi dikkate alarak KOBİ beyannamesi doldurma işlemlerini yapamaya başlayalım.

 1. İlk olarak Lütfen yukarıda resimde yer alan ekranınızın ortasında ki uyarı ekranına ” Tamam ” deyiniz.
 2. Aşağıda gördüğünüz resimde sizler için altını kırmızı kalem ile çizdiğimiz alanları tıklayarak ilerleyiniz.

  Kobi Beyannamesi Doldurma Ana Ekran Görüntüsü

  Kobi Beyannamesi Doldurma Ana Ekran Görüntüsü

 3. Karşınıza aşağıda yer alan alan bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada yer alan alanları işletmenize göre doldurmanız gerekmekte ve yine aşağı sağda yer alan ” ileri ” düğmesine basmalısınız. Biz sizin işleme durumunu bilmediğimiz için neleri seçmeniz gerektiği konusunda ne yazık ki bu noktada yardımcı olamayacağız.

  Kobi Beyannamesi Doldurma 2. Ekran Görüntüsü

  Kobi Beyannamesi Doldurma 2. Ekran Görüntüsü

 4. Şimdi karşınıza işletme verilerinin girilmesi ve kayıt edilmesi gereken bir ekran gelecek. Bu ekranda mutlaka en az bir tane yetkili kişi belirlemeniz gerekmekte siniz. Bu işlem çok kolaydır. Bu için aşağıda resimde altını kırmızı kalem ile çizdiğimiz ” Yetkili Ekle ” betonuna öncelik ile basmanız gerekmekte siniz. Dada sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir kutucuk açılacak ve oraya yetki verilmesi gereken personele ait bilgiler girilmesi sonrasında ise kaydet denilmelidir.

  Kobi Beyannamesine Yetkili Personel Ekleme

  Kobi Beyannamesine Yetkili Personel Ekleme

 5. Bu işlemin ardında aynı sayfada yer alan ” İşletmenin Mali ve Çalışan Bilgileri ” ve Faaliyet konusu, yani NACE kodu girmelisiniz. NACE kodunu seçip belirlemek için aşağıdaki resimde altını çizdiğimiz ” Faaliyet Kodunu Seçmek İçin Tıklayın ” ibaresini tıklamanız gerekmektedir.

  Kobi Beyannamesi Doldurma NACE Faaliyet Kodu Seçilmesi

  Kobi Beyannamesi Doldurma NACE Faaliyet Kodu Seçilmesi

 6. Son olarak ekranın altında yer alan işletmenin adres bilgilerini girilmesi gerekilmektedir. Bunu da aşağıdaki resimde sizin için kırmızı ile çizdiğimiz alanda yapabilirsiniz.

  Kobi Beyannamesi Adres Ekleme

  Kobi Beyannamesi Adres Ekleme

 7. Şimdi artık bilgilerimi, sağ altta yer alan ” Kaydet ” butonuna tıklayarak veri tabanına kayıt edebiliriz. Ardında ise yine orta aşağıda ki ” İleri ” butonuna basınız.
 8. Artık son bölüm olan ” KOBİ bilgi dokümanı ve Beyannamesi İndir ” bölümüne ulaştık. Belgelerin Word uzantılı olarak bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki resimdeki alanları tıklayınız.
Kobi bilgi dokümanı ve beyannamesi indir

Kobi bilgi dokümanı ve beyannamesi indir

Lütfen dikkat! Almış olduğunuz bu çıktıları imzalı ve kaşeli bir şekilde yanına İmza Beyannamesi Sirküleri ve Ticari sicil yada Esnaf Sicil Gazetesinin aslı ile kendi birimimize elden ulaştırmanız şarttır.

Şimdi sıra geldi,

KOSGEB KOBİ beyanname güncellenmesi 2019 işlemleri’ne

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Güncelleme 2019 işlemleri yukarıdaki gibi doldurma işlemlerinden çok daha basit bir uygulamadır. Bunun için http://destek.kosgeb.gov.tr/ adres den giriş yapıldıktan sonra aşıdaki resimdeki gibi karşınıza çıkan ekranda kırmızı ile işaretlediğimiz ” Firma Bilgi Güncelleme ” alanına tıklamanız gerekmektedir.

Kobi Beyannamesi Güncelleme

Kobi Beyannamesi Güncelleme

Bu bağlantıyı tıkladığınız da karşınıza tek bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada ise işletme iletişim bilgilerinin yanı sıra iş yerine ait kuruluş tarihleri, SSK İş yeri sicil numarası ve diğer bilgiler sorulmaktadır. Bu alanları doldurup altta yer alan ” Kaydet ” butonuna basmanız yeterlidir.

Kobi Beyannamesi Doldurma İşlemlerini Yapanlar Lütfen Unutmayın!

Siz değerli KOBİ ‘lerimize ufak bir hatırlatma yapmadan geçmek istemedim. İster devletimizin sağladığı hibe yada herhangi bir isim altında verilecek faizsiz kredi imkanlarından başvuruda bulunun. İster ise bu başvurular neticesinde hak kazanmış bir herhangi bir esnaf veya KOBİ işletme sahibi olun mutlaka alacağınız paranın teminatı kurumca anlaşmalı banka tarafından sağlanacağı için sizden bazı kriterler aranacaktır. Bunları listeler halinde sıralar isem şayet.

 1. Devlete borcunuzun olmaması gerekir. BAĞKUR ve her hangi bir vergi borcunuzun olmadığını gösteren dokümanlar vergi dairesi ve SGK dan istenilmektedir.
 2. Banka sizin mutlak suret ile kredi notu değerinizi sorgular. Riskli yada kara listede iseniz hak edilen kredinizi alamazsınız. Ancak, belki KGF  yani Kredi Garanti Fonu teminatı ile hak ettiğiniz krediyi alabilirsiniz.
 3. KOBİ beyannamemiz güncel olmalıdır.
 4. O an ki istenilen belgeleri ZAMANINDA ve EKSİKSİZ olarak temin etmelisiniz.!

lütfen bu uyarılarımı çok dikkate alınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.