Esnaf Kredileri

Kırtasiye Açmak İsteyenlere Devlet Destekleri Nedir!

22.06.2017
166
Kırtasiye Açmak İsteyenlere Devlet Destekleri Nedir!

Okul ve ofis ürünleri satmak amacı ile açacağınız kırtasiye dükkanları KOSGEB tarafından desteklenmektedir. İster yeni girişimci olarak sıfırdan bir kırtasiye açacak olun ister iseniz sektörde işletme sahibi bir kobi olalım birime onaylatacağınız KOSGEB kırtasiye iş planı projesi ile birlikte bir çok devlet desteklerinin yardımını rahatlık ile alabilirsiniz. Desteklenen sektörlerdeki kırtasiye NACE üst ve altılı alt kodu dahil olmak üzere tüm başvuru formlarını sizler için sitemizde yer almaktadır.

Kırtasiye Dükkanı KOSGEB NACE Kodu

Kurum, destek verdiği tüm sektörleri halk ile paylamak ve sınıflara ayırmak adına bir liste oluşturmuştur. Dünya genelinde de kabul gören bu listede yer alan tüm sektörler içinde bir NACE kodu belirlenmiştir. Dolayısı ile bu listede yer alan tüm iş kolları da KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerdir. Kırtasiye faaliyetleri de kurum tarafından kabul edilen NACE kodları listesinde yer almaktadır. Kırtasiyenin üst yani bağlı olduğu ana kategori kodu ile alt yani asıl mevcut olduğu NACE kodu aşağıdaki gibidir.

Kırtasiye KOSGEB NACE Kodu

Kırtasiye KOSGEB NACE Kodu

G- TOPTAN VE PERAKENDE TİCARETİ / 47 Perakende ticareti / 47.62.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kırtasiye ürünleri perakende ticareti.

İsmi altında gönül rahatlığı sıfırdan kuracağınız iş yeri için kuruma başvuru şartlarını sağlayarak sağlayarak hibe alabilirsiniz. Başvuruları peki nasıl olmalıdır ? Hem kırtasiye sahipleri hemde yeni bir işletme kuracak olan erkek yad kadın girişimcilerin izlemesi gerektiği adımlar nelerdir.? İşte cevabı…

Kırtasiye Dükkanı Açmanın Avantajları!

Kırtasiyecilik gerçekten kazancı yüksek meslek dallarından bir tanesidir. Doğru yerde açacağını bir dükkan ile ciddi paralar kazanmanız içten bile değildir. Hele bir de doğru toptancılar ile anlaşma sağlar da okullar ile irtibat içinde olur iseniz sömestri tatilleri de dahil olmak üzere dükkanının hiç boş kalmaz. Yaz aylarında ise gözlemlediğim kadarı ile bir çok kırtasiyeciler, oyuncak sektörüne de yönelmektedir. Daha çok bisiklet, paten yada kay kay ile scooter gibi eğlence ürünleri karne hediyeleri olarak yine çocuklar için kırtasiyelerden alınmak için tercih edilmektedir. İşin özü kırtasiyeciliği iyi bir şekilde icra eder iseniz kesinlik ile kazanırsınız. Bu sektör için ayrıca ustalık belgesi gibi sertifikanın da olmasının şart olmaması ve tüm belediyelerin ruhsat verme konusunda cimri davranmaması da sektör için yatırım yapmak için ayrı bir nedendir. Tüm bunları aslında halen sektöre girmek için karar veremeyenler için anlattım aslında. Konumuzun başından itibaren bir toparlama yapar isek, kırtasiyecilik yapmak için nedenleriniz.

  1. Öncelik ile yüksek kazanç marjı olan bir sektördür. Ürünlerin bozulması gibi bir raf ömrü sorunu yoktur.
  2. Yılın her mevsimi bu sektörden para yiyebilirsiniz. ( fotokopi çekme ve yaz dönemi ödevleri ek gelir kapısıdır. )
  3. Belediyeler dahil olmak üzere hiç bir resmi kurum size yapacağınız yatırım için engel çıkarmayacaktır.
  4. En önemlisi ise KOSGEB aracılığı devletten geri ödemesiz olarak yatırım desteklemeleri alabilirsiniz.!

Şimdi sektör hakkında yeterince açıklamalarda bulunduktan sonra konumuz gereği devletten yapacağınız bu sektör için nasıl destek alabileceğinize değineceğim.

Sıfırdan Kırtasiye Açacakların İzlemesi Gerektiği Yol

Öncelik ile açılış giderlerinizi hibe yani geri ödemesiz olarak devletten almanın tek yolunun KOSGEB den geçtiğini bilmenizi isterim. Kurum yasaklı sektörler haricinde bir çok kesimde ticari faaliyet gösteren yada gösterecek olan vatandaşlarımızı çeşitli destek programları ile desteklemektedir. Ülke genelinde bir çok faaliyet kolları için destek verdiği sektörleri de oluşturmuş olduğu uzun bir listede bizler ile paylaşmıştır. KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları olarak adlandırılan bu listede kırtasiyecilik faaliyetleri de yer almaktadır. Dolayısı ile ister sıfırdan bir kırtasiye dükkanı açın ister iseniz şuan faal olarak bu sektörde yer alın, sizler de bir çok devlet imkanlarından istifade edebilirsiniz. İlk olarak sıfırdan bu sektöre gireceklerin izlemesi gereken yol haritasından maddeler halinde bahsetmek istiyorum.

  1. Türkiye de her ilimizde belli tarihlerde ve belli resmi kurumlar tarafından verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için başvuruda bulunun. Kendi ilinize ait Girişimcilik Kursları tarih ve adresleriniz sitemizde mevcuttur.
  2. Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra ilgili formları KBS sistemi üzerinden yapabilmek için bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekmektedir. Bunun nasıl yapılacağını KOSGEB e ilk kayıt başvurusu isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.
  3. Oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile KBS sistemine http://destek.kosgeb.gov.tr/ bu adresten girin ve sol menüde yer alan ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvuru formalarının hepsini doğru bir şekilde doldurup çıktılarını alınız.
  4. Oluşturduğunuz formu bir dosyaya koyup yanına, işletmenin imza sirküleri, almış olduğunuz fiyat tekliflerini de ilave ederek kendi birimimize veriniz.
  5. Kurum tarafından yapılan tetkikler neticesinde herhangi bir olumsuzluğa başvurunuzda rastlanmaz ise ise hazırladığını KOSGEB kırtasiye iş planı projesi sunumu için bir gün ve saat vereceklerdir. Bu gün ve saat geldiği zaman hazırladığınız iş planı projesini kurum tarafından toplanan heyete sunmanız gerekmektedir.

KOSGEB KIRTASİYE İŞ PLANI PROJESİ ÖRNEĞİ İNDİR

Sizlere her adım için yardımcı olduk. Ayrıca daha önce kurum aracılığı ile kırtasiye açmış olan bir yeni girişimcinin hazırladığı ve onaylattığı iş planı projesini de sizler için paylaştık. Aruz edenler bu proje üzerinde de değişiklikler de yaparak sunum yapabilirler. 🙂

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.