Esnaf Kredileri

KOSGEB Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

11.05.2017
131
KOSGEB Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Ev hanımları artık kendi iş yerinizi açma vakti gelmedi mi? Ticarete atılma cesareti olan tüm bayanlar KOSGEB Kadın Girişimcilere Destek Kredisi ile kuracağınız işletme için hibe alabilirsiniz. Üstelik devlet teşviklerini sizlere sağlayan kurumun erkeklere nazaran çok daha avantajlı imkanları ile bunu yapabilirsiniz. Nasıl mı ? işte tüm kadın girişimciler için KOSGEB başvuru şartları ve gerekli evrakları ile izlemeniz gereken yol haritası.

KOSGEB Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Kadın girişimcileri birinci derece şehit yakınları ile vatani görevlerini yapar iken gazi olan tüm emniyet mensupları ile bir tutan KOSGEB erkek girişimcilere nazaran en az %20 avantajlı bir şekilde desteklemektedir. Devletin kadınlarımızı iş hayatına kazandırmak amacı ile sağladığı bu imtiyazlı haktan yararlanmak için 18 yaşını doldurmanız ve biraz da ticarete atılacak cesarete sahip olmanız yeterlidir. Hele bir de semtiniz de kuracağınız iş fikri yok ve üretime dayalı ise kesinlik ile KOSGEB Kadın Girişimcilere Destek Kredisi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bu imkanlar dan istifade ederek nasıl bir her hangi dükkan kurabileceğinize ve kurumun size sağlamış olduğu ayrıcalıklara sizlere için değindik. Yine konu hakkında sormak istediklerinizi bizler ile bu yazımızın altına yer alan yorumlar alanında paylaşabilirsiniz.

Kadın Girişimciler KOSGEB Desteklerine Nasıl Başvurabilir ?

Her ne kadarda erkek girişimcilere hitaben ayrıcalıklı olsanız bile Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız sizlerinde şarttır. Tabi Üniversite hayatınız da görmüş olduğunuz derslerde ” Girişimcilik Eğitimi ” almamış veya iş fikrinizi hayata geçirmek için İŞGEM tarafından belirlenen alanlarda kurmayacak iseniz. Bunun haricinde kalan tüm kadın girişimciler mutlaka ilk olarak KOSGEB kursları olarak da bilinen bu eğitimlere başvurmak zorundadır. Girişimcilik sertifikasının alınması için başvuru yapılması gerekilen eğitimler her ilde belli tarihlerde kurumun iş ortakları başta İŞ-KUR sonrasında ise belediyeler ve meslek odaları ile halk eğitim merkezleri tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Başvuruları mutlaka şahsen olarak ilgili kuruma yapmanız gerekmektedir. İliniz de yada ilçeniz de ne zaman ve nerede hatta hangi kurum tarafından bu eğitimlerin düzenleneceğini öğrenmek için ilk olarak burada yer alan sayfaya girmeniz gerekmektedir. Açılan sayfada karşınız da aşağıda yer alan görselde ki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada sizler için işaretlediğimiz alandan eğitimi girmek istediğiniz ili belirlemeniz gerekmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Kursları Başvuruları

KOSGEB Kadın Girişimci Kursları Başvuruları

Belirttiğimiz alanda istediğiniz ili seçebilirsiniz. İlla ikametgah ettiğiniz ilde eğitim alacaksınız diye bir kaide yoktur.! İl filtresinden katılım göstermek istediğiniz ili seçtikten sonra ise karşınıza ilgili yıla ait tüm önceden planlanmış eğitim listesi çıkacaktır. ( aşağıdaki örnekteki gibi )

KOSGEB Kadın Girişimci Kurs Tarihleri ve Adresleri

KOSGEB Kadın Girişimci Kurs Tarihleri ve Adresleri

Ben sizler için KOSGEB İstanbul kursları için bir seçimde bulundum. Açılan sayfada eğitimin başlangıç tarihi ile bitiş tarihleri gözükmektedir. Sizin için en uygun tarih hangisi ise siz onu ok ile gösterdiğimiz şekilde tıklayabilir, açılan ekrandan eğimin hangi kurum tarafından nerede verileceğinden derslere girecek olan işletme öğretmenini dahil ismini görebilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Kursları Ayrıntılı Bilgi Ekranı

KOSGEB Kadın Girişimci Kursları Ayrıntılı Bilgi Ekranı

4 gün ve 32 saat kadar süren bu eğitimler neticesinde şayet devamsızlık yapmaz iseniz ortalama 30 gün içinde girişimcilik sertifikasını alabilirsiniz.

Başvuru yapacak olan kadın girişimciler için ufak bir kaç daha hatırlatmada bulunmak istiyorum. Öncelik ile şunu bilmelisiniz ki genellik ile büyük şehirlerde dersliklerin en fazla 30 kişiden oluşması nedeni ile fazla müracaat olması durumda testler ve sözlü mülakatlar yapılmaktadır. Burada yapılan yazılı ve sözlü testlerde de iş fikri için yeterli kadar bütçeye sahip olan ve bu fikri en kısa sürede hayata geçirecek olan kadın girişimciler diğer katılımcılara göre daha şanslıdır. 😉

KOSGEB Kadım Girişimci Başvuru Şifresi Oluşturulması

Girişimcilik sertifikasını aldı iseniz bana göre yolun yaklaşık olarak %30 oranında bir kısmını tamamladınız. Şimdi artık geride kalan başvuru işlemleri yapmanız ve iş yerinizi kurmanız gelmektedir. İlk olarak aklınız da ki iş fikrini bir KOSGEB e onaylatmamız gerekmektedir. Bunu yapmanız için ise yine sizlere gösterdiğim yolu takip etmeniz ve öncelik ile KBS sistemine giriş için kullanıcı adı ile şifre oluşturmanız gerekmektedir.

 • Öncelik ile lütfen http://destek.kosgeb.gov.tr/ adrese bilgisayarınız ile giriş sağlayınız. Örnek resimdeki gibi
KOSGEB Kadın Girişimci Destek Başvuru Formu Oluşturulması

KOSGEB Kadın Girişimci Destek Başvuru Formu Oluşturulması

KOSGEB e ilk kayıt başvurusu bağlantısına tıklayınız.

 • KBS yazılımda size yeni bir sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfa en altta yer alan iki kutucuğu işaretleyerek başvur deyiniz.
 • Şimdi karşımıza yine ufak bir başvuru kutucuğu çıkmış olacaktır. Bu alanda girişimcilik sertifikası sahibi kadın girişimciler mutlaka yuvarlar olarak işaretlediğimiz alanı seçmeli daha sonra ise ilgili alanları kendi kimlik bilgilerine göre doldurmalıdır.
Kadın Girişimci KOSGEB e İlk Başvuru Formu Oluşturması

Kadın Girişimci KOSGEB e İlk Başvuru Formu Oluşturması

Yalnız burada çoğu arkadaşımızın çekmiş olduğu zorluk ” Seri ve No ” alanıdır. Bu alanda kimlik bilginiz de bulunan aşağıdaki örneğe göre Y07113223 şeklinde harf dahil olarak girilmelidir.

Bu alanı da doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğumuz zaman artık sağ altta yer alan ileri sekmesine tıklaya biliriz.

 • Artık sonra bilgilerimizin gireceğimiz forma başarılı bir şekilde geldik. Buradaki boş alanlara da tüm kimlik ve iletişim bilgilerinizi doğru bir şekilde girmemiz gerekmektedir.
KOSGEB Yeni Kadın Girişimci Başvuru Formu

KOSGEB Yeni Kadın Girişimci Başvuru Formu

 • Güvenlik Kodunu da doğru bir şekilde girip ” kaydet ” dediğimiz vakit size ufak bir uyarı ekranı karşınıza çıkacak ve destek başvurusunda bulunabilmeniz için sisteme giriş kullanıcı adınız ve şifreniz belirtmiş olduğunuz posta adresine gönderilmiştir diyecektir.

KOSGEB Kadın Girişimci Destek Başvurusunun Yapılması

Şimdi elimizde bir girişimcilik belgemiz ve birde KOSGEB Kadın girişimci başvurusunu KBS sistemin üzerinden yapabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz kullanıcı adı işe şifremiz bulunmaktadır. Artık başvuru formumuzu sistem üzerinden oluşturup kuruma şunu diyebiliriz. Arkadaş, ben girişimcilik eğitimini bitirdim, buyur bu başvuru formun sana KOSGEB iş planı projemi sunum yaparak onaylatmak sonra da işime bakmak istiyorum. Bunu yapmak için ise ilk olarak.

 1. http://destek.kosgeb.gov.tr/Login.aspx adresten elektronik postanıza gelen kullanıcı adı ve şifreni ile giriş sağlayınız.

  Kadın Girişimci KOSGEB Başvuru Formu Oluşturma

  Kadın Girişimci KOSGEB Başvuru Formu Oluşturma

 2. Resimde de görüldüğü gibi ” Yeni Girişimci Desteği Başvuru ” linkine tıklayınız.
 3.  Görselde ki gibi tüm başvuru adımları doldurunuz ve son olarak
Başvuru Adımları

Başvuru Adımları

başvurumu onaylıyorum ve ” başvuru formu çıktısı ” linkine tıklayıp doldurulan formu kağıt olarak alanız.

Bu formlar ile birlikte

 1. İmza beyannamemiz.
 2. Yeni Girişimci Destek Programı kapsamından istifade edebilmek amacı ile işletmeye alacağınız gerekli demir başlara ait faturalar yada fiyat tekliflerini

beraberinde getirmeniz gerekmektedir. Birim haftalık olarak düzenli bir şekilde sırası ile girişimcilerin başvurularını inceler, şayet sıra size geldiğinde herhangi bir eksiğiniz yok ise size bir gün verir ve der ki hazırladığınız iş planı projesini gelin bize bir anlatın. Sizde projenizi anlatırsınız ve birim onay verir ise artık işinizi 90 günde kurmanız onay vermez ise eksikleri tamamlayıp yeniden sunum yapmalısınız. Onay almış bir iş planı projesi sahibi işletmesini kurar ve yine aşağıdaki adımları sağlar.

 1. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma İlk olarak
 2. İkinci olarak ise Kobi beyannamesi doldurma
 3. Taahhütname verilmesi

Artık yolun sonuna nihayet geldik. En kısa sürede Yeni Girişimcilik Destek Programı kapsamında mevcut hibe rakamlarına göre yapmış olduğunuz ödemeleri geri alırsınız.

Kadın Girişimcilerin Avantajı Nedir ?

Şimdi  en çok merak edilen sorulardan biri olan KOSGEB tarafından kadın girişimcilere sağlanan destek kredisinin avantajı nedir sorusuna yanıt vermeye. Değerli kadın girişimciler birim yazımızın başında da belirttiğim gibi engelli, şehit yakını veya gazi girişimcilerimiz ile aynı kefede tutmaktadır. Bunun avantajı ise size en az %20 oranında yansımaktadır. Konuyu ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde anlatır ise şayet.

Birimin yeni iş yeri kuracaklar için oluşturduğu Yeni Girişimcilik Destek Programında diyor ki. Şayet bu programa başvuru yapacak olan kişi engelli, gazi, şehit yakını yada bayan ise yatığı harcamanın %80 geri alır. Şayet değil ise %60 oranını geri almaktadır. Yani toplam olarak siz 100 bin TL bir malzeme aldı iseniz bunun 80 bini geri alabilirsiniz. Erkekler ise 60 bin TL sini geri ancak alabilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.