Esnaf Kredileri

KOSGEB İş Planı Örneği (Hibe Onayı Alan Garantili)

09.05.2017
305
KOSGEB İş Planı Örneği (Hibe Onayı Alan Garantili)

E-devlet üzerinden başvuru yaptığınız girişimcilik eğitimlerinde sizlere ısrar ile önemini anlatılan iş fikrine yönelik proje hazırlanmasını bir çok örneklerine yer verdik. 2019 yılında kurul tarafından onay almış PDF ve WORD formatlarındaki iş planları ile KOSGEB üzerinden 50.000 TL hibe almak artık gerçekten çok kolay. Danışmalık firmalarına 750 TL ile 2.000 TL kadar varan ücretler ödemeden kendi işinize yönelik projenizi, sizler ile paylaşmış olduğumuz örnekler ile boş taslak üzerinden oluşturabilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Projesi Hakkında

Her ne kadarda Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi derslerinde sizlere öğretim görevlisi kısıtlı imkanlar dahilinde KOSGEB iş planı nasıl hazırlanacağını anlatsa bile eminim ki bir çoğumuz bunu tam olarak anlayamadınız. Çünkü bende bu eğitimleri eksiksiz olarak almama rağmen sizin gibi konuyu tam olarak anlayamayanlar içindeyim. Bu amaç ile yaptığım tüm araştırmalarda bu engeli atlatabilmem için önüme iki tane yol çıktı. Bunlardan bir tanesi KOSGEB’in tüm desteklerine başvuru yapılabilmesi için teknik desteğin verildiği, KOBİ ve girişimcilere yönelik kurulan danışmanlık firmalarına müracaat etmem. Bir diğeri de oturup adam akıllı kendim tarafımdan hazırlamam gerektiğiydi. Yaptığım araştırmalar neticesinde başvurduğum bir çok danışmanlık firması bu projeyi garantili onay alır şekilde hazırladıklarını iddia etmekte ve ücret olarak hepsi ortalama 1.000 TL ile 1.500 TL arasında bir bedel istemekteydi. Bu bedeli ödemenin tamamen lüzumsuz olduğunu düşündüğüm için iş planı projemi kendim hazırladım. İnanın ki değerli arkadaşlar çok rahat bir şekilde yapmış olduğum sunum sonrasında onay aldım. Bu yazımda parasını boşa atmak istemeyen genç kardeşlerime, proje hazırlama sürecini nasıl icra ettiğimi detaylı bir şekilde ele alacağım. Umarım sizlere faydalı olurum.

KOSGEB İş Planı Projesi Nasıl Hazırlanır ?

Değerli girişimciler, öncelik ile KOSGEB iş planı projesi hazırlamaya başlamadan önce elinizde mutlaka boş proje örneği olması gerekmektedir. Buna sitemizde PDF formatın’da olarak buraya tıklayarak sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınıza boş projeyi indirdikten sonra çıktısını alarak ister tükenmez bir kalem ile isterseniz de yine bilgisayarınızı kullanarak ilgili alanları doldurabilirsiniz. İlgili alanların nasıl doldurulması gerektiğini hiç bir bilgi sahibi olmayanlar için ben detaylı bir şekilde anlatacağım.

KOSGEB İş Planı Projesi 46 sayfadan ve 9 ana başlık dan oluşmaktadır. Bu başlıklar sırası ile aşağıdaki şekilde yer almaktadır.

 1. İş Planının Özeti:

   İlk sayfada iş fikri ve girişimcinin adının soy adının yazılması ile ilk ana başlığımız kurmak istediğiniz işletmenin özetinin girilmesi ile başlamaktadır. Bu alanda girişimci kendi iş fikrini kısaca belirtmelidir. Aşağıda ilgili alana ait bilgisayar üzerine açılacak bir işletme için örnek yer almaktadır.

  İş Planının Özeti Örnek Doldurma

  İş Planının Özeti Örnek Doldurma

  Daha sonra yine eğitim durumuzu ve kişisel kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekilmektedir. Daha önce çalışmış olduğunuz işler ve açmak istediğiniz işe dahil bilgi ve deneyimlerinizi bu alanlarda belirtmelisiniz. Örnek ise aşağıdaki gibidir.

  Bilgi ve Becerilerin KOSGEB İş Planına Girilmesi

  Bilgi ve Becerilerin KOSGEB İş Planına Girilmesi

   

 2. Girişimcinin Kişisel Özellikleri;

   Bu alanda girişimciyi tanımak adına bir çok sorular sorulmaktadır. Sorulan soruların başında ise neden bu iş fikrini seçtiği, kısa ve uzun vadeli olarak hedefleri öğrenilmektedir.

  Girişimcinin İş Fikrini Seçme Nedeni

  Girişimcinin İş Fikrini Seçme Nedeni

   

  Girişimcinin İlk Yıldaki Hedefleri

  Girişimcinin Orta Yıllardaki Hedefleri

  Girişimcinin Uzun Vadeli Hedefleri

 3. Kurulacak Olan İş Yerinin Temel Özellikleri İle Bu Döneme Ait Planlarınız: öğrenilmek istenilecek tir.

  Kurulacak Olan İş Yerinin Temel Özellikleri

  Kurulacak Olan İş Yerinin Temel Özellikleri

  Yine iş yerine ait gerekli evrakları bu alanda beyan etmelisiniz. örnek;

  Gerekli Resmi Evraklar

  Gerekli Resmi Evraklar

   

 4. İş Fikrinin Piyasa ve Talep Özelliklerinin Araştırılması;

  Kuracağınız iş yerinin kime hitap edeceği, müşteri analizlerimizi bu alanlarda belirtmelisiniz.

  İş Fikrinin Hitap Edeceği Kesimin Belirlenmesi

  İş Fikrinin Hitap Edeceği Kesimin Belirlenmesi

   

 5. Kuracağınız Olan İşletmenin Pazarlama Yöntemlerinin Belirlenmesi:

   KOSGEB, bir işletmenin kuruluş ve sonrasına çok değer vermektedir. Bu amaç ile üretilen ürünlerin nasıl pazarlanacağını sizlere bu alanda sormaktadır. Bu alanda sizler özellik ile ulaşmak istediğiniz toplu alıcı kesimini belirtmeniz de fayda olacaktır. Ayrıca rekabete yönelik aldığınız tedbirleri de yine bu alanlarda belirtmelisiniz. Örnek vermek gerekir ise, ” düşük maliyet ile alınan toptan parçaların perakende olarak düşük bedeller de satılması gibi ”

 6. Ürün ve Hizmet Üretim Süreci ile Üretim Planı:

  Bu alan ham madde yada toptan alacağınız ürünlerin nasıl temin edileceğini sormaktadır. Müşteriye sunacağınız ürün yada hizmet için ihtiyaç duyulan makine listesini bu alanda belirtmeniz gerekmektedir. Aylık satış hedefleriniz ilgili çizelgeye doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

  Girişimcinin Aylık Ürün Yada Hizmet Satış Çizelgesi

  Girişimcinin Aylık Ürün Yada Hizmet Satış Çizelgesi

 7. Yönetim Planlanması ve Örgütlenme:

  İşletmedeki görevlendirmelerin sorulduğu alandır. İlgili alanlara ekip arkadaşlarınızın bilgilerini ve görev tanımlarını doğru bir şekilde girmelisiniz.

 8. İş Yerinin Finansal Planlanmasının Oluşturulması:

  Bu alanda açılış giderleri için yapmış olduğunuz masraflar ile gerekli olan malzeme bedellerinin fiyatlarını belirtmeniz gerekmektedir. Yeni Girişimci Destek Programı imkanından tam olarak yararlanmak için toplam bedelinin programda belirttiğimiz gibi olmasına özen gösteriniz. Toplam harcama bedeline bakılır ise aşağıdaki örnekteki girişimci muhtemelen kadın ve 3.4.5.6.7 bölgelerden başvuru yapmaktadır.

  İşletme Açılış Giderleri Toplam Bedel Safası

  İşletme Açılış Giderleri Toplam Bedel Sayfası

 9. Kurulacak İş Yeri Sürecinde Uygulanacak Olan Aktiviteler;

  Bu bölüm KOSGEB İş Planı Projesinin son sayfasıdır. Bu alanda aşağıdaki çizelgede olduğu gibi haftalık olarak işletmenin kuruluş sürecindeki planınızı belirtmeniz gerekmektedir.

İş Yerinin Kuruluş Sürecinde İzlenecek Olan Yol Haritası

İş Yerinin Kuruluş Sürecinde İzlenecek Olan Yol Haritası

Bu çizelgeye bakar isek, iş yerinin kiralanması ve sözleşmenin dükkan sahibi ile kontrat yapılması 6. haftada sağlanmış. Gerekli resmi izinler ise 8. hafta içinde alınmış. Ekipmanlar ve ihtiyaç duyulan malzemeler ise 8. haftada sağlanmış. İşletmenin ihtiyaç duyduğu çalışma arkadaşları ise 10. haftada temin edilmiş gibi sizler de size uygun bir şekilde bu alanları + yapabilirsiniz.

KOSGEB iş planı örneği 2019 ‘ a özel!

Her sene olduğu gibi 2019 senesinde de bir çok iş yeri KOSGEB desteklerinin sağlamış olduğu hibe imkanları ile kurulmuştur. KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları 2019 listesi dahilin kurulan bu iş yerlerine ait örnek iş planı projelerini sizler için bir araya getirerek çeşitli ( word, pdf, excel ) formatlar!da yayımladık. Her ne kadar da yukarıdaki alanlarda sizlere iş planı projesinin nasıl hazırlanması gerektiğini tarif etti isek de, isteyen girişimci arkadaşlar aşağıdaki kendilerine uygun proje örnekleri indirip ufak bir düzenleme yaparak güzel bir proje sahibi olabilirler. 🙂

1- Özellik ile Antalya, Muğla gibi turistlik bölgelerde deri satışı üzerine bir işletme kuracak iseniz bu proje tam size göre.

DERİ MAĞAZASI DÜKKANI İŞ PLANI PROJESİ

2- Bilgisayar ve cep telefonları artık günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz elektronik ev aletleridir. Bu ve buna benzer elektronik ev aletleri satışı yapacak olan girişimciler için iş planı projesi için aşağıdaki butona tıklayınız.

BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU İŞ PLANI PROJESİ

3- Hastaneye yakın bir yerde optik gözlükçü mü açmak istiyorsunuz? Yada yaz aylarının vazgeçilmesi güneş gözlükçüsü mü? İşte ihtiyacınız olan iş planı projeniz.

GÖZLÜKÇÜ DÜKKANI KOSGEB İŞ PLANI PROJESİ

4- Ev yada iş yeri güvenliği üzerine açacağınız güvenlik dükkanı için tam ihtiyaç duyduğunuz proje.

GÜVENLİK SİSTEMLERİ PROJE ÖRNEĞİ

5- Daha çok okula yakın yada okul yürüyüş yollarında yer alan kırtasiyeler için daha önce hazırlanmış ve onay almış KOSGEB İş Planı projesi

KIRTASİYE DÜKKANI KOSGEB İŞ PLANI PROJESİ

6- Artık doğal gazın ulaşmadı ilimiz Türkiye’de yok denilecek kadar az ( Akdeniz kıyı illerini saymazsak tabi 🙂 ) Bu sektörde yer almak isteyenler bu proje kaçmaz..

DOĞALGAZ KOBİ DÜKKANI İŞ PLANI PROJESİ

7- Her türlü konfeksiyon işletmesi kuracaklar için onaylı iş planı projemiz, aşağıda bir tık uzaklıktadır. 🙂

KONFEKSİYON ATÖLYESİ İŞ PLANI PROJESİ

8- Bakkallar artık kendilerini büyüterek market kimliği altına bürünmüştür. Sizde gıda satışı alanında faaliyet gösterecek iseniz bu iş planı projesi tam istediğiniz gibi.

BAKKAL YADA MARKET AÇMAK İSTEYENLERE PROJE

9- Konaklama üzerine pansiyon dahil olmak üzere gecelik kiralık apart daire vermek isteyenlerin ihtiyaç duyacağını onaylı projemiz.

PANSİYON VE APART İŞ PLANI PROJE ÖRNEĞİ

10- Rahatlık ile her belediyeden ruhsat alabileceğiniz ve yüksek kar orana  sahip olan kuru yemiş sektöründe yatırım yapacak olan yeni girişimcilerin ihtiyacı olan onaylı KOSGEB iş planı projesi, hemde PDF formatında.!

KURUYEMİŞ İŞ PLANI PROJE ÖRNEĞİ

11- Erkek yada kadın girişimcilerin de ortak iş sektörü olan bayan kuaförü veya güzellik salonu adı altında kuracakları işletmeler için onay almış bir iş planı projesini de sizler ile paylaşmadan edemeyeceğiz  🙂

BAYAN KUAFÖR SALONU İŞ PLANI PROJESİ BURADA

12 Özellik ile 2019 senesine damgasını vuran ve hiç bir ustalık belgesine dahil ihtiyaç duymadan açabileceğiniz yüksek kazançlı bir iş olan halı yıkama fabrikası kuracak olanlar, bu projemizi bir inceleyin derim.

OTO / HALI YIKAMA FABRİKASI ONAYLI PROJE

13- Her ne kadarda sürekli olarak kabuk değiştirip farklı isimler ile karşımıza çıksa da gençler de mutlak suret ile arkadaşları ile dinlenip bir şeyler paylaşmak istediği farklı köşeler aramaktadırlar. Bu sektör sizinde tahmin edebileceğiniz gibi kafeteryalar dır. İşte sektöre daha önce giren bir girişimcinin hazırlayıp onaylattığı projesi.

]KAFETERYA ONAYLI KOSGEB İŞ PLANI PROJESİ 2018

14- Hünerli ev hanımlarının maharetlerini hem sergilemek hemde oldukça güzel kazanç elde etmeleri amacı ile kuracakları ” Ev Yemekleri Lokantası ” için ihtiyaç duyacakları iş planı projesini sizin için 13.08.2017 tarihinde ekledik.

EV YEMEKLERİ DÜKKANI İŞ PLANI PROJESİ

15- Bayanlara yönelik lazer epilasyon merkezi kuracak olanlar bu iş planı örneği %100 onaylı biliyor musunuz ?

LAZER EPİLASYON MERKEZİ ONAYLI PROJE

16- Tost yada tantuni, tavuk veya et döner dahil olmak üzere her türlü hızlı gıda tüketimi için açılacak olan işletmeler için onaylı iş planı projesini incelemenizde fayda var..!

TOST, KÖFTE, DÖNER İŞ PLANI

17- Günümüzde yenilebilir enerji denildiği zaman akla gelen ilk enerji kaynağı güneş enerjisi için panel imal edip pazarlamak isteyenler bu iş planı projesi tam size göre..

GÜNEŞ ENERJİ PANELİ İÇİN PROJE ÖRNEK

Elimize 2019 senesinde onay almış KOSGEB iş planı projesi geçtikçe sizler ile hiç çekinmeden büyük bir zevk ile bu sayfamızda paylaşacağınız. 😉 Bu işlemleri gerçekleştirenler http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx adresi üzerinden KOSGEB’e ilk kayıt olmayı İnternet üzerinden rahatlık ile sağlayabilirler.

 

Yorumlar
 1. kobiadmin dedi ki:

  KOSGEB desteklenen sektörler deki ihtiyacınız olan tüm NACE kodlarını bizlere sormanız durumunda ne kısa sürede cevap alacağınızı biliyor musunuz ?

  1. taner dedi ki:

   Merhaba geri dönüşüm (plastik) işi kurmak istiyorum. Kosgeb desteği var mı?

   1. kobiadmin dedi ki:

    Elbette var neden olmasın Taner bey..

  2. sevket dedi ki:

   koyun proesjı lazım bılgı verebılırmsınız

 2. kobiadmin dedi ki:

  Sizler ile paylaştığımız KOSGEB iş planı örnekleri 2017 senesinde de onay alan bir çok yeni girişimci olduğunu lütfen unutmayınız.

 3. Mehtap dedi ki:

  Projeleriniz anlatımı ile süper

 4. Melih dedi ki:

  Güncel iş planı örnekleri için teşekkür ederim

  1. Şevket dedi ki:

   İlgi ve karşılıksız bilgi paylaşımınız için Allah (cc) razı olsun kardeşim sizden…..

   1. kobiadmin dedi ki:

    Elimizden geldiği kadar tüm KOSGEB iş planı örneklerini sizler ile paylaşmaya güncel olarak gayret ediyoruz.

 5. Ahmet unal dedi ki:

  Sayın yetkilş

  Öncelşkle kobikredi sitesi için teşekkürler. Süper bir iş yapmışsınız. Sizden çok özel bir ricsm olacak. Acaba elinizde oto ekspertiz yeri açmak için bir iş planı var mıdır var ise benimle mail üzerinden paylaşırsanız minnettar kalırım.

  Teşekkürler saygılar

  1. kobiadmin dedi ki:

   Teşekkür ederim elime geçen tüm KOSGEB iş planlarını sizler ile çekinmeden paylaşıyorum. Şayet oto ekspertiz hakkında bir iş planı projesi geçerse çekinmeden bunu sizler ile paylaşacağım.

 6. samet dedi ki:

  teşekkürler.

  1. kobiadmin dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz Samet bey, KOSGEB İş planı projeleri ve ihtiyacınız olan NACE kodu için buradan bize sorgu yapmanız yeterlidir.

 7. Turan Erdiren dedi ki:

  Organik tavuk ve yumurta üretimi için iş planı projesi örneği varsa sizden e mailime atmamızı yada beni yönlendirmenizi rica edebilirmiyim.Teşekkürler.

 8. EMİNE KESİK dedi ki:

  merhabalar. doğalgaz taahhüt ofisi için iş plani örneği gönderebilirmisiniz.

 9. Yılmaz yağcı dedi ki:

  Oto bakim ve temizlik kimyasallari uretimi is plani nasil temin edebilirim teşekkür ederim

  1. kobiadmin dedi ki:

   Mutlaka iyi bir kosgeb danışmanlık firması ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

 10. İbrahim dedi ki:

  İyi günler 96.02.01 nace kodlu işletme için proje örneği temin edebilir miyiz

 11. nur çamer dedi ki:

  halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri alanında ne gibi bir iş yeri açılmış veya proje örnekleri varsa temin edebilir miyiz?

  1. kobiadmin dedi ki:

   Organizasyon tam olarak ne üzerine olacak ? Konuyu açarsanız yardımcı olacağım.

 12. Nuray Ozmen dedi ki:

  nace kodu 63 için bir iş pilanı örneğiniz var mı acaba?

 13. Melek dedi ki:

  Merhaba nişan masası söz düğün doğum günün ve özel günlerde konsept yapmak istiyorum Kına gecesi malzemeleri üretim ve satış hizmetleri kokulu taş magnet ve süsleme işi kosgeb desteği alabilir miyim ve bu organizasyon işinin nace kodu ve iş planı örneği var mı