Esnaf Kredileri

KOSGEB Hayvancılık Teşvikleri Nedir ? Başvuru Şartları!

02.07.2017
129
KOSGEB Hayvancılık Teşvikleri Nedir ? Başvuru Şartları!

İmalata yönelik yapılan bir çok yatırıma hibe imkanı sağlayan KOSGEB, hayvancılık sektöründe kurulacak olan büyüklü ve küçüklü işletmelere 2017 senesinde de devlet teşviklerini sağlamaya devam etmektedir. Üretici çiftçinin istenilen şartları sağlaması durumda büyükbaş yada küçükbaş veya herhangi bir kanatlı sektörüne yapacağı yatırımlar için nasıl destek programları dahilinde KOSGEB’den hibe alabileceğini detaylı bir şekilde sizler için açıkladık.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Nedir ?

Kurum ülke genelinde kurulacak bir çok işletmeye sizinde bildiğiniz gibi hibe imkanı sağlamaktadır. Yeter ki kuracağınız iş dalı KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları içerisinde yer alsın, cinsiyet ve şahıs ayrımı gözetilmeksizin sizde çok rahat bir şekilde birimden hibe alabilirsiniz. Hayvancılık alanında kurulacak olan bir çok işletme KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Besicilik ile uğraşan çiftçimizin ürettiği her türlü canlı hayvanı ticari bir ortama sokması durumda kurum kurulacak olan işletmeye ” Yeni Girişimci Destek Programı ”kapsamında hibe imkanı sağlamaktadır. Program kapsamında hibe olanağı sağlanan hayvancılık sektörlerin de yatırım yapılan işletmeler dahil olmak üzere NACE kodları ile aşağıdaki başlık da yer aldığı gibidir.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Hayvancılık Sektörleri

Canlı her türlü hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz KOSGEB hayvancılık kredisi adı altında kuracakları bir çok işletme için hibe alabilirler. Günümüzde bunun bir çok örneği mevcuttur. Birim tarafından oluşturulan desteklenen sektörler deki kodlar dahilinde yararlanarak kurulan işletmeler ve bu işletmelere ait NACE kodları aşağıda yer aldığı gibidir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNE BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

A-Tarım / Ormancılık ve Balıkçılık / 01.Hayvansal ve bitkisel üretim ile avcılık ile faaliyetler.

 01.4: Hayvansal Üretim
01.41: Süt Sağılan Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği
01.41.31: Manda ve İnek Dahil Sütü Sağılan Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

CANLI HAYVAN TOPTAN TİCARET HANE KURULMASI

G-Toptan ve Perakende Ticaret

46: Toptan Ticaret
46.2: Canlı Hayvan ve Tarımsal Hammade Ticareti
46.23: Canlı Hayvanların Toptan Ticareti

KÜMES HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNE YÖNELİK FAALİYETLER

A-Ormancılık ve Tarım ve Balıkçılık

01: Avcılık ve Hayvansal Üretim
01.4: Hayvansal Üretim
01.47: Kümes Hayvan Yetiştiriciliği

HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ ALANINDAKİ KOSGEB DESTEKLEMELERİ

A-Balıkçılık, Ormancılık ve TARIM / 01. Bitkisel ve Avcılık ile Hayvancılık Üretimi/ 01.4 Hayvansal Üretim

01.41: Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği
01.42: Manda ve Sığır Yetiştiriciliği
01.43: At Yetiştiriciliği

01.44: Deve Yetiştiriciliği
01.45: Keçi ve Koyun Yetiştiriciliği
01.46: Domuz Yetiştiriciliği

01.47: Kümes Hayvancılığı
01.49: Diğer Canlı Hayvan Yetiştiriciliği faaliyetleri

KOSGEB Hayvancılık Kredisi 2018 Başvuruları Nasıl Yapılır ?

KOSGEB Desteklenen sektörler ve NACE kodlarında yer alan bu alanlarda faaliyet gösterenler ile göstermek isteyen yeni girişimciler tüm kurumun destek programlarından şartları sağlaması ve gerekli başvuruları yapması durumda desteklenmektedir. Sektörün içinde yer alan çiftçilerimizin en az bir çalışanı olması ve devlete herhangi bir borcunun olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ise KBS sistemine kayıt olması ardında kobi beyannamesi doldurma ile bilgi dokümanı çıktısı ile şahsen kendilerine en yakın kuruma başvurmaları aranmaktadır.

kosgeb-hayvancilik-kredisi-2017-yilinda-veriyor-mu

kosgeb-hayvancilik-kredisi-2017-yilinda-veriyor-mu

İlk defa bahsi geçen sektörde atılım yapacak olan girişimci çiftçilerimizin ise sırası ile aşağıdaki adımları sağlaması aranmaktadır.

  1. Girişimci çiftçimizin ilk olarak KOSGEB kurslarına katılım göstermesi ve ardından ” Girişimcilik Sertifikası ” alması gerekir.
  2. KBS sistemini üzeriden KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu işlemleri yapılarak kullanıcı adı ve şifre oluşturulmalı.
  3. Oluşturulan kullanıcı adı ve şifre KBS sisitemine giriş yapılarak ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvurusu yapılarak ilgili formalar ve işletmenin imza sirküleri ile kendi kurumunuza teslim edilmelidir.
  4. Yapılan başvurunun kabul görmesi ile işletmenize yönelik hazırlanan KOSGEB iş planı projesi kurula sunum yapılmalı ve onaylatılmalı dır.

Kabaca belirttiğimiz bu adımlar sağlanması durumda girişimci çiftçimiz tüm adımları başarılı bir şekilde geçmesi durumda bahsettiğim hayvancılık alanlarında yaptıkları yatırımlar için geri ödemesiz kredi olanaklarından istifade edebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.