Esnaf Kredileri

KOSGEB e İlk Kayıt Başvurusu

06.05.2017
160
KOSGEB e İlk Kayıt Başvurusu

İlk defa KOSGEB den açacakları iş yeri için hibe alacak olan yeni girişimciler ile var olan işletmelerine destek alacak olan kobi’ler veri tabanına KOSGEB e ilk kayıt başvurusu işlemlerini nasıl yapacaklarını, resimli olarak bu sayfamızda anlattık. İnternet üzerinden ” KOBİ/Girişimci Giriş ” sekmesi vasıtası ile ulaşacağınız e-kobi ve KOSGEB’e ilk başvuru formlarının nasıl doldurulması gerektiğini de yine burada bulabilirsiniz.

KOSGEB e İlk Kayıt Başvurusu

Yeni girişimcilerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlayıp girişimcilik sertifikalarını aldıktan sonra açmak istedikleri iş yerine KOSGEB’den Yeni Girişimcilik Destek Programı kapsamında hibe alabilmeleri için mutlaka KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde okumuş oldukları ” Mesleki Teknik Eğitim’de Girişimcilik Dersi ” almış olanlar ile kuracakları işletmesini İŞGEM sınırları içinde yer alacak olan genç girişimcilerimiz de mutlaka KOSGEB’e ilk kayıt / başvuru işlemini aşağıdaki bahsettiğimiz şekilde yapmaları gerekmektedir. Bu kayıt ve başvuru işlemleri özelliklerini belirttiğimiz vasıflardaki arkadaşlarımızı bağlayan uygulamalardır. Bunun yanı sıra ise işletme sahibi kobi yada esnaf olan vatandaşlarımız ise ” KOSGEB Veri Tabanına ” nasıl kayıt olacaklarını da yine sayfamızda ki ilgili başlık altında bulabilirler.

Yeni Girişimciler KOSGEB’e İlk Kayıt İşlemlerini Nasıl Yapabilirler ?

İŞGEM sınırları içinde işletme kuracak olanlar yada ellerinde girişimcilik belgesi olan tüm yeni girişimcilerin ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” dan yararlanabilmeleri için ilk olarak İnternet üzerinden KOSGEB’e ilk kayıt adımı sağlamaları gerekmektedir. Bu işlemi sizler için bizzat kendim yaptım ve önünüze çıkacak olan ufak engelleri de nasıl aşacağınızı anlatacağım. Kayıt işleminin başlayabilmesi için lütfen ilk olarak bu linke tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir sayfa çıkacaktır.

KOSGEB'e İlk Kayıt Başvurusu Ana Ekranı

KOSGEB’e İlk Kayıt Başvurusu Ana Ekranı

Açılan bu sayfa da sizin yapmanız gereken en aşağıda yer alan ” Okudum, anladım ve kabul ediyorum ile onu üzerindeki kutucuğu çek edip Başvur butonuna basmanız dır. Bu işlem sonrasında karşınıza bilgisayarınızın tam ortasında ufak bir ekran çıkacaktır. Bu ekrana ait görüntü de yine aşağıdaki gibi olacaktır.

KOSGEB'e İlk Kayıt Başvurusu Kayıt Ekranı

KOSGEB’e İlk Kayıt Başvurusu Kayıt Ekranı

Açılan bu ekranda ilk olarak yukarıda yer alan kısımdan ” Başvuru Koşulu Sorgulama ” alanından kendi özelliğinizi belirtiniz. Bu alandan sadece ” İşlememi İŞGEM’de Kuracağım ” seçeneğini tıklayanları sistem bazı durumlarda aşağıdaki uyarı ekranı ile yönlendirmektedir. Bu durumda lütfen uyarı ekranında da yer aldığı gibi size en yanın KOSGEB Merkezine başvurunuz.

KOSGEB'e İlk Kayıt Başvurusu Uyarı Ekranı

KOSGEB’e İlk Kayıt Başvurusu Uyarı Ekranı

Diğer yeni girişimciler ise formda yer alan ilgili alanları doldurması gerekip yollarına devam etmelidirler. Burada benim karşılaştığım ve açıkçası biraz bocaladığım tek bölüm en altta yer alan ” seri ve no ” bölümü oldu. Sizde bu alanda zorluk çekmek istemiyor iseniz T.C. nüfus cüzdanınızda yer alan aşağıdaki görse de gördüğünüz gibi

T.C. Nüfus Cüzdanı

T.C. Nüfus Cüzdanı

SERİ İLE NO kısmını birleştirip yazınız. Yukarıdaki resme göre örnek vermek gerekir ise Y07113223 gibi olmalıdır. Size bu alanı doldurur iken bir diğer tavsiyem ise yazıları lütfen büyük harfler ile girmenizdir. Tüm bunları yapıp, en alttaki güvenlik kodunu da doğru bir şekilde girdikten sonra ” İleri ” demeniz gerekmektedir. Şimdi yine karşınızda aşağıda sizler ile resmini paylaştığımız bir ekran görmeniz gerekiyor.

KOSGEB'e İlk Kayıt Başvuru Kayıt Ekranı

KOSGEB’e İlk Kayıt Başvuru Kayıt Ekranı

Burada ben doğal olarak kendi bilgilerimi sakladım. Sizler boş yerleri kendi kimlik ve iletişim bilgilerinizi girerek yine en altta yer alan güvenlik kodunu doğru bir şekilde girip son olarak ise sağ en altta yer alan ” Kaydet ” demeniz yeterlidir. Son olarak bu işlem sonrası da size ufak bir ekranda ” Kaydınız alınmıştır, kullanıcı adı ve şifreniz girmiş olduğunuz e-posta adresine gönderilmiştir” diyecektir.

Yeni Girişimci Destek Programı Başvuru Kullanıcı Adı ve Şifre

Yeni Girişimci Destek Programı Başvuru Kullanıcı Adı ve Şifre

Bana sizinde yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi anında sisteme giriş için ihtiyaç duyacağım ” KOSGEB Kullanıcı Adı ve Şifrem ” gelmiş durumdadır. Şimdi artık bu kullanıcı adı ve şifre ile Yeni Girişimci Destek Programı başvurumu yapabilirim.

Kobi’ler KOSGEB’e İlk Kayıt İşlemini Nasıl Yapabilirler ?

Şimdi sıra geldi işletme sahibi kobi ve esnaflarımızın KOSGEB’e ilk kayıt işlemlerinin nasıl yapabileceklerine. Bu işlemin asıl ismi aslında ” KOSGEB Veri Tabanına Kayıt ” dır. Veri tabanına kayıt işleminin amacı ise işletmenin KOSGEB destekleri programları üzerinden ihtiyaç duyduğu desteğe baş vurabilmesidir. Bu adımlarda dikkat etmeniz gereken, tüm işlemlerin en fazla 15 dakika içinde yapılmasıdır. 15 dakika içinde yapılmayan işlemler sistem tarafından zaman aşımına uğrar ve sizin yeniden tüm işlemleri baştan başlamanıza neden olur. İsterseniz bu işlemleri de hiç zaman kaybetmeden resimli anlatım ile nasıl yapabileceğinize başlayalım. İlk olarak kayıt işlemlerinin başlaya bilmesi için http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx adresine giriniz. Karşınıza aşağıdaki görselde ki gibi bir ekran çıkacaktır.

KOSGEB e İlk Kayıt Başvurusu Ana Ekranı

KOSGEB e İlk Kayıt Başvurusu Ana Ekranı

Bu görselde de altını kırmızı ile çizdiğim ” Başvur ” butonuna basmanız gerekmekte siniz. Şimdi karşınıza büyük bir başvuru kayıt formu çıkması gerekiyor. Bu form iki ana bölümden oluşmaktadır.

 1. Birinci kısım işleme yasal bilgilerinin girilmesi ile faaliyet kodunun seçilmesi yani NACE kodu girilmesi
 2. İşletmenin tüm iletişim bilgilerin belirtilmesidir.

Şimdi sırası ile açılan bu ana ekrandaki alanları hep birlikte dolduralım.

 1.   bu alan işletmenizin tam olarak ismini girmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise Çoban oğlu Market..
 2.  bu alanda ise işletme statüsü seçilmelidir. Örneğin Anonim şirketi
 3.  bu bölüm bağlı olduğunuz vergi dairesinin belirleneceği alandır. Seçim yaptığınıza vakit hemen altında yer alan ” Veri Dairesi ” alanında tüm ile ait ilçeler deki vergi daireleri belirecektir.
 4.  buradan da şayet ile ait bir ilçede işletme sahibi iseniz bu verdi dairesinin ilçesini belirtmelisiniz.
 5.  İlgili kutucuğa vergi numaranızı girin.
 6.  bu alanlara ise yetkili kişinin adı soy adı ve SSK iş yeri numarası yok ise bağkur numarasını giriniz.
 7.  vergi levhada yer alan işletme kuruluş yılının girin. Örnek 2015 gibi
 8.  işletmenin bulunduğu alanı seçin, örneğin serbest bölge gibi
 9.  ticari iseniz ticari esnaf odasına kayıtlı iseniz esnaf numaranızı giriniz.
 10.  hangi meslek kuruluşuna bağlı iseniz onu seçiniz.
 11. Bu alan KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları 2017 Listesinde yer alan faaliyet alanınıza göre doldurulması gerekmektedir. 

Şayet faaliyet kodunuzu bilmiyor iseniz kırmızı ile çerçeve içine aldığım ” Faaliyet konunuzu seçmek için tıklayın ” butonu tıklayarak hangi sektörde yer aldığınız belirleyin. Karşınıza belirleme için çıkacak olan için aşağıda ben bir örnek sayfa doldurdum. Bu şekilde doldurmanız ve sonunda kayıt demeniz gerekmekte siniz.

KOSGEB Desteklenen Sektörde Nace Kodu Belirlenmesi

KOSGEB Desteklenen Sektörde Nace Kodu Belirlenmesi

Son olarak ise ikinci bölüm olan İşletmenin İletişim Bilgilerinin Girilmesi ekranı aşağıdaki gibi karşınıza gelecektir.

KOSGEB e Kobi Kaydı İletişim Bilgilerinin Girilmesi

KOSGEB e Kobi Kaydı İletişim Bilgilerinin Girilmesi

Bu alanları da işleme bilgileriniz doğrultusunda doldurup, sağ alttaki kayıt butonu basmanı durumunda karşınızda bir ekran çıkacaktır. Lütfen bu çıkan ekranda size en yakın KOSGEB birimini seçiniz ve size verilen kullanıcı adı ve şifresini bir yere kayıt ediniz.

Kayıt İşlemleri Video Anlatımı ( KISA )

Yorumlar
 1. Seniha dedi ki:

  Merhabalar ben yeni bir iş yeri açmak istiyorum ve kosgebin yeni girişimci destek programından faydalanmak istiyorum.ancak şu anda faaliyette olan bir işyerim yok.ilk önce bir işyeri kiralayıp esnaf olmak için gerekli işlemleri yaptıktan sonramı başvuru yapacam.kafam karıştı anlayamadım.iş yerini açtıktan sonra kosgebten kredi alma ihtimalim kaç benim kosgeb girişimcilik sertifikam var fakat proje yazmak çok kolay değil lütfen bana yardım edermisiniz

  1. kobiadmin dedi ki:

   Merhaba, ilk olarak iş yerinizi kurmanız gerekli giderleri sağlamanız gerekmektedir. Proje konusunda ise size bir çok danışmanlık firması yardımcı olacaktır. Projeniz ve işletmenizin hangi sektöre ait olduğu onay bakımından çok önemlidir.