Esnaf Kredileri

KOSGEB Desteklenen Geleneksel ve İleri NACE Kodları

05.05.2017
192
KOSGEB Desteklenen Geleneksel ve İleri NACE Kodları

KOSGEB yeni iş yeri açacak olan girişimcilere 2 farklı destek programı uygulamaktadır. 2021 yılı içinde geçerli olan bu programların isimleri Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programı olmaktadır. Devlet destekleriyle KOSGEB üzerinden iş yeri kuracakların hangi destek programına tabi olduğu çok önemlidir. Bundan ötürü iş fikrinize ait NACE kodunu bilmeniz gerekir. Çünkü, hangi destek programına başvuru yapabileceğinizi ancak bu şekilde öğrene bilirsiniz. Kasap, giyim üzerine bay yada bayan ve çocuk mağazası açmak isteyenler. Kadın güzellik yada kuaför salonu kurmak isteyen girişimciler. Buradan iş fikrinizin hangi NACE koduna sahip olduğunu kolaylıkla sorgulama yaparak öğrene bilirsiniz. Şayet açmak istediğiniz dükkan hangi NACE koduna ait olduğunu bulamazsanız dahi bize sorabilirsiniz. En kısa sürede KOSGEB NACE kodunu sizlere yorumlarda geri dönüş yaparak ileteceğimiz den hiç şüpheniz olmasın.

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

İş kurmak isteyenlerin devletten destek almaları için KOSGEB tarafından hangi işlere destek veriyor muhakkak bilmesi gerekmektedir. Aksi halde hem kuruluş hem de iş yeri kurulduktan sonra devletin hazine destekli sağlamış olduğu KOSGEB hibe imkanlarından yararlanması söz konusu dahi olamaz. Peki, KOSGEB hangi işlere destek veriyor? bunu nasıl öğrene bilirsiniz. KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programı yararlanarak iş yeri açmak ve sonrasında KOBİ desteklerinden faydalanmak için hangi iş türlerinde işletme açmalısınız.

Bunun cevabını öğrenebilmeniz için ilk olarak iş fikrinize ait NACE kodlarını bulmanız gerekir. İş fikrine ait NACE kollarını sorgulamak için de aşağıda yer alan iki farklı listemiz de iş fikrinizi aratmanız gerekir. KOSGEB Desteklenen Sektörler listesinin iki faklı listede olmasının nedeni ise şudur.

KOSGEB artık yeni açılacak olan işletmelere iki farklı hibe desteği uygulamasıdır. Bundan dolayı iş fikrinizin hangi NACE kodu içerisinde yer aldığını bilmeniz gerekir.

İş fikrinizin hangi NACE kodu içerisinde yer aldığının öğrenilmesinin diğer bir nedeni ise şudur. KOSGEB bilindiği gibi yeni iş kuracaklara hibe başvurusu yapmadan önce Girişimcilik Eğitimi alınmasını şart koşar. İş fikrinize ait NACE koduna göre de eğitimler düzenler. Bu nedenle iş fikrinizin destek alıp almadığını ve hangi NACE kodunda yer aldığını öğrenmeniz de son derece önemlidir. Şimdi KOSGEB tarafından oluşturulan bu iki NACE kodu listesini ve destek programlarını bir göz atalım.

Genelensek Girişimcilik NACE Kodları Hangileridir

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programları altında yer alan Geleneksel Girişimcilik Destek Programına başvuru yapmaklar için oluşturulmuş olan NACE kodlarıdır. İş fikrinize ait NACE kodları bu listede yer alıyorsa gözünüz aydın KOSGEB desteklerinden yararlana biliyorsunuzdur. Ayrıca, iş fikriniz hem buradaki listede yer alıp hem de İleri Girişimcilik NACE kodlarından da yer alabileceğini lütfen unutmayın. Dolayısıyla biraz sonra bağlantısını PDF formatında sizlerle paylaşacağım Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarında sorgulattık tan sonra bir de mutlaka İleri Girişimcilik NACE kodlarında sorgulama yaptırınız. Böylece yeni açacağınız iş yeri için KOSGEB’den tam olarak ne kadar hibe desteği alabileceğini öğrenmiş olursunuz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destekleri NACE Kodları İndirme Adresi den iş fikrinize destek veriliyor mu? göre bilirsiniz.

Açılan sayfada kolay bir şekilde sorgulama yapmak için lütfen CTRL tuşu basılıyken F tuşuna basınız. Çıkan arama bölümüne iş fikrinizi yazınız. Şayet Geleneksel Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alıyorsa iş fikrinizi doğrudan bulabilirsiniz. Peki, iş fikriniz sadece Geleneksel Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alıyorsa KOSGEB’den ne kadar hibe alabilirsiniz. Şimdi hep birlikte bunu da görelim, tekabülünde bir diğer destek programına ait olan İleri Girişimcilik NACE kodlarına geçelim.

Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarına sahip bir iş yeri açacaksanız yukarıda tabloda yer alan imkanlardan yararlana bilirsiniz. Tablomuzda sizlerin de görmüş olduğunuz gibi iki şekilde yeni iş yeri açacaklara hibe sağlanır. Bunlar ve açılamaları ise şu şekildedir.

  • Kuruluş Desteği: İşletmenin kurulmasıyla birlikte verilen hibe desteğidir. Bu destek gerçek kişi için 5.000 TL olurken sermaye şirketlerine 10.000 TL olmaktadır. Girişimci şayet, engelli, 30 yaş altı genç yada herhangi yaşta kadın girişimci veya 1. derece şehit yakınıysa bu hibe miktarına +.5000 TL daha ilave edilir.
  • Performans Desteği: Burada ise çalışan sayınıza göre ödemiş olduğunuz pirim gününe göre 2 senelik hibe miktarları yer alır. Buna göre iş yerinin ilk senesi 1080 yada üstünde bir sigorta pirimi öderseniz 20.000 TL hibe alırsınız. İkinci sene içinde 1440 gün üstü bir pirim ödemeniz durumunda bu kez 20.000 TL hibe alabilmektesiniz.

Evet, Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarının hangileri olduğunu hep birlikte gördük. Bununla birlikte iş fikri Geleneksel Girişimcilik NACE kodları içerisinde olduğunda sizlere verilecek olan hibe desteklerini de göre bilmektesiniz. Şimdi, iş fikri Geleneksel Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alıp ayrıca İleri Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alırsa ne kadar hibe alabilirsiniz? Şimdi bunu öğrenmek için İleri Girişimcilik NACE Kodlarını ilk olarak görelim. Sonrasında ise yine destek programın sizlere sağlamış olduğu hibe imkanlarını görelim.

İleri Girişimcilik NACE Kodları ve Sağladığı Hibe İmkanları Nedir?

İleri Girişimcilik NACE kodları çoğunlukla iş fikri üretime dayalı olanlar için oluşturulmuştur. KOSGEB’den yeni iş yeri açacaklara en fazla hibe desteği de bu iş fikrine sahip olanlara verilir. İş fikriniz şayet İleri Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alıyorsa KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe teşviklerine ilaveten bu hibe imkanlarından da ayrıca yararlana bilirsiniz. KOSGEB İleri Girişimcilik NACE Kodları da kendi içerinde 3 bölüme ayrılmaktadır. Böylece iş fikrinize göre alacağınız makine yatırımları için 300.000 TL harcamanıza %90 varan hibe alabilmektesiniz. Gelin önce KOSGEB İleri Girişimcilik NACE kodlarında iş fikrinizin tam olarak hangi kategoride yer aldığını bir sorgulatalım. Sonrasın da ise bu 3 ayrı alana verilen hibe miktarlarının ne kadar olduğunu yine tablomuzda değinelim.

KOSGEB İleri Girişimcilik NACE Kodları İndirme listesinde iş fikrinizi sorgulama yapabilirsiniz. Kolay bir şekilde iş fikrinizi bula bilmek için yine lütfen CTRL tuşu basılıyken F tuşuna basınız. Açılına sorgulama alanına iş fikrinizi yazınız. Şayet iş fikriniz İleri Girişimcilik NACE kodları içerisindeyse sistem kolaylıkla kodunuzu bulacaktır.

İş fikrinizi KOSGEB İleri NACE kodları içerisinde bulduysanız dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. O da iş fikrinizin yanında yer alan ‘TEKNOLOJİ DÜZEYİ’ seviyesinin ne olduğudur.

İş fikrinize ait teknoloji düzeyinin ne olduğunu açılan PDF de yer alan okla göstermiş yerde göre bilmektesiniz. Peki, teknoloji düzeyinin ne olduğu ne den bu kadar önemlidir? Bunu öğrenmek için KOSGEB İleri Girişimcilik NACE kodlarına bakmamız yeterli olacaktır.

Toplada gözüktüğü gibi iş fikri teknoloji düzeyi ORTA-DÜŞÜK olanlara 100.000 TL kadar harcamaları için yerli malı makine almaları durumunda %90 hibe verilir. Buda 90.000 TL denk gelmektedir. Alınan makine yurt dışı üretim ise bu kez %75 hibe verilir. Buda 75.000 TL denk gelmektedir. İş fikrinin teknoloji düzeyi ORTA-YÜKSEK olursa bu kez 200.000 TL kadar makine alımları için yine yerli olması durumunda 180.000 TL yurt dışı olması durumunda da 150.000 TL hibe verilir. Son olarak YÜKSEK teknoloji düzeyi için de 300.000 TL kadar makine alımlarına yerli üretime 270.000 TL yurt dışı olması halinde de 225.000 TL hibe verilir.

KOSGEB Geleneksel ve İleri Girişimcilik NACE kodlarının hangileri olduğunu hep birlikte gördük. Yine ayrıca destek programına göre verilen hibe miktarlarını da görmüş olduk. Aklınıza takılan sorularınızı yine de bizlere yorumda çekinmeden iletebilirsiniz.

Yorumlar
  1. kobiadmin dedi ki:

    KOSGEB tarafından yeni kurulacak olan iş yerleri için güncel 2017 NACE kodu ve desteklediği sektörlerin listesi