Esnaf Kredileri

KOSGEB Bayilik Desteği Veriyor Mu ?

20.07.2017
121
KOSGEB Bayilik Desteği Veriyor Mu ?

Yeni girişimcilerin bir çoğu artık kuracakları işletmelerini bayilik veren firmalar aracılığı ile deyim yerinde ise suya sabuna dokunmadan yapmaktadırlar. Hiç bir alanda deneyiminiz olmasa dahil KOSGEB destekli bayilik veren firmalar aracılığı ile alacağınız franchise hizmetleri ile işletmenizi çok düşük sermayeler ile kurabilir, yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Bu detay ile ilgilenenler için işte devletin siz sağladığı tüm bayilik desteği.!

KOSGEB Bayilik Desteği Veriyor Mu ?

İş hayatı sürekli olarak kendisini yenilemektedir. Çevremizde sürekli olarak Network sistemlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bayilik yada franchise sistemi de aslında bir Network sistemidir. Her ne kadarda Network sistemleri vergi ödemeden kaçınılan bir sistem olsa da bayilik ile franchise ile alınan tüm hizmetler tamamen yasal olarak ülkemizde işlem görmektedir. KOSGEB iş hayatının oldukça büyük bir kesimini kaplayan bayilik ve franchise sistemlerini desteklemektedir. Tabi bayilik yada franchise alacağınız sektör KOSGEB Desteklenmeyen Sektörler  içerisinde yer almadığı sürece.! Kurum 2009 senesine kadar sadece sanayi kuruluşlarını desteklemekteydi. Faal olan işletmeleri göz önünde bulundurarak kurmuş olduğu destek programlarını da ona göre şekillendirmekte idi. Ama 2009 yılında adete kabuğunu kırarak oluşturduğu NACE kodlarına bir çok alandaki işletme sektörlerini ekledi. Bunu en somut bir şekilde KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları 2018 listesinde görebilirsiniz. Tabi bu listede görecekleriniz sizlerin sadece sektörünüzün ana kategorileridir. Yani bir bayan kuaförü açacak iseniz bu listede ” Kadın Kuaförü ” terimini görmemeniz gayet doğaldır. Ama listeye daha dikkatli bir şekilde bakar iseniz, kadın kuaförünün bile aşağıdaki şekilde desteklendiğini göreceksiniz.

KOSGEB Bayilik Desteği Veriyor Mu

KOSGEB Bayilik Desteği Veriyor Mu

İster bayilik alın ister iseniz almayın NACE listesinde kafanızda yer alan işletmenin ismi geçiyor ise kurumdan destek alabilirsiniz.! Peki bayilik desteklemeleri için başvurular nasıl olmalıdır. ?

KOSGEB Bayilik Desteklerine Nasıl Başvurabilirsiniz ?

Şayet kuracağınız işletme KOSGEB desteklenen sektörler kategorisinde yer alıyor ise hiç korkmayın, mutlaka sizlere biraz sonra anlatacağımız adımlar sonrasında sizlerde alacağınız bayilik için devletten destek alacaksınız. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken size yada ortağınız var ise ona ait bir ” Girişimcilik Sertifikasının ” olmasıdır. Şayet girişimcilik sertifikanız yok ise bunu en kısa sürede ücretsiz temin edebilmek adına ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ” katılımı sağlamalısınız. Bu eğitimlerin tüm başlama, tarih, adres ve eğitmenin bilgilerinin dahil bulunduğu adres http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste yer almaktadır. Katılmak istediğiniz il yada herhangi bir ilçe seçimini yaparak eğitimlere katılabilirsiniz.

Eğitimler hakkında bizler de daha önce sizlere detaylı bilgileri içeren bir makale yazmıştık. İsterseniz ayrıntılı bilgi için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğitimleri başarılı bir şekilde tamamladı iseniz sırası ile bazı başvuru formalarını tanzim etmelisiniz. Bunlar sırası ile şu şekilde oluşmaktadır.

  1. KOSGEB e ilk kayıt başvurusu; KBS sistemi üzerinden işlem yapmanıza olanak sağlayan şifre oluşturma işlemidir.
  2. Yeni Girişimcilik Destek Başvurusu; Yeni işyeri açma kredisi almak isteyenlerin ellerindeki şifre ile giriş yapıp ilgili formların doldurması gerektiği penceredir.

Bu iki işlemi evinizden çıkmadan rahatlık ile sağlayabilirsiniz. İlgili formları oluşturup birer çıktısını aldıktan sonra kendi KOSGEB birimine gitmeli ve işletme imza sirküleri ile birlikte şayet var ise engelli ve gazi ile şehit yakını belgelerinizi de bırakmalısınız. Kurumun sizin başvurunuzu inceleyecek ve yeni bir sürecin başlamasına olanacak verecektir. Bu süreç ise aşağıdaki gibi ilerlemektedir.

KOSGEB Bayilik Desteği Veriyor Mu Şartları Nedir

KOSGEB Bayilik Desteği Veriyor Mu Şartları Nedir

İş Planı Projesinin Sunulması

Tüm evraklarınız tamam ise birim size bir gün tahsis edecek ve o gün geldiğinde işletmeniz için hazırladığınız yada herhangi bir danışmanlık firmasına hazırlattığınız KOSGEB iş planı projesi sunumu yapılmalıdır. Sunum sonrasında projeniz şayet doğru ve sağlık bir şekilde oluşturulmuş ise birim mutlaka onay verecek ve size işletmenizi kurmanız için belli bir gün şarttı sunacaktır. Bu süre zarfında işletmenizi kurabilir, yaptığınız açılış giderlerinizi geri alabilirsiniz. Tabi son olarak bir kaç adım daha yapmalısınız. Bu adımlar ise,

  1. Veri tabanına kayıt olma
  2. Kobi beyannamesi doldurma ve bilgi dokümanı çıktılarının alınmasıdır.

Son adımlar da yapıldığında destek programı kapsamında almış olduğunuz bayilik yada franchise için taahhüt edilen hibe imkanlarından yararlanabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.