Esnaf Kredileri

Kobi Giriş

2019 senesinde kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme başta olmak üzere tüm destek programlarına başvurusu yapabilmek için KOSGEB tarafından oluşturulan KBS yani e-Kobi Bilgi Sitemi için KOBİ giriş yapmak isteyen esnaf ile yeni girişimcilerimizin bu işlemlerini farklı vereceğimiz iki bağlantı üzerinden nasıl sağlayabileceklerini resimli bir şekilde anlattım. Umarım siz kobi işletme sahipleri dahil tüm destek almak isteyen arkadaşlarımıza yardım amaçlı kurduğum bu sayfa yararlı olmuştur.
KOBİ Giriş Nedir ? Nasıl Yapılır ?

KOBİ giriş KBS isminde KOSGEB tarafından yeni girişimci ve KOBİ ‘ler için oluşturulan bir veri tabanlı bilgi sistemidir. Bu sistem üzerinden bir çok destek program başvuruları yapıldığı gibi ihtiyaç duyacağınız başta kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemleri ve KOSGEB birimine ilk başvuru formları da yer almaktadır. KBS yani KOBİ Bilgi Sistemine giriş yapabilmeniz için mutlaka elinizde sisteme girişi sağlayacak size özel bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Sisteme giriş için şifre oluşturma yöntemleri 3 bölüm den oluşmaktadır. Bunlar;

  1. Yeni girişimcilerin izlemesi gerektiği KBS sistemi üzerindeki yol.
  2. Yeni girişimcilerin İŞGEM sınırlarından açacakları işletme için başvuru yapacakları yol.
  3. Kobi işletme sahiplerinin izlemesi gerektiği yol’ dur.

Şimdi sırası ile bu 3 kısımda yer alan vatandaşlarımızın bahsi geçen adımları nasıl uygulayarak Kobi giriş işlemlerini sağlayacaklarını resimli bir şekilde anlatacağım.

Yeni Girişimciler KOBİ Giriş İşlemi Nasıl Yapabilir ?

İlk defa devlet destekleri ile iş yeri kuracak olan yeni girişimcilerin, destek programı kapsamında hibe kredi alabilmeleri için başvuru yapmaları gereken ” Yeni Girişimci Destek Başvurusu ” işlemleri KBS sistemine giriş yaparak yapabilmeleri için kullanıcı adı ve şifre işlemlerini oluşturmaları gerekmektedir.

Not: Yukarıda madde 2 de belirtilen işletmelerini İŞGEM tarafından belirlenen arazilere kuran girişimciler kullanıcı adı ve şifrelerini KOSGEB birimlerinden alabilirler.

KOBİ giriş ekranına giriş sağlamak isteyen yeni girişimcinin ilk yapması gereken adım KOSGEB e ilk kayıt başvurusu formunun doldurmasıdır. Bu formu doldurarak kullanıcı adı ve şifre oluşturmak için evvel http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx adresine girelim. Daha sonra aşağıda yer alan iki boş kutucuğu işaretleyelim ve ” Başvur ” butonuna basalım. Karşınıza aşağıdaki gibi küçük bir ekran çıkacaktır.

Yeni Girişimci Kobi Giriş Şifresi Oluşturma

Yeni Girişimci Kobi Giriş Şifresi Oluşturma

Bu alanda yer alan tüm bilgileri kendi kimlik bilgilerinize göre tanzim ediniz. Seri ve No kısmında belki zorlanabilirsiniz. Ama örnek deki bitişik bir şekilde büyük harfler ile yazar iseniz bu sorunuza halledersiniz. Daha sonra ise ” İleri ” butonuna basarak son kayıt formuna oluşmuş olacaksınız. O ekranda dikkat etmeniz tek şey bilgilerin doğru bir şekilde yazmanızdır. Özellik ile e-posta adresinin kullanılır olup olmadığına çok dikkat edin zira otomatik olarak kobi giriş şifreniz oluşarak o posta adresine gidecektir. Daha sonra ise kobi giriş işlemini yaparak ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvurusu işlemini yapmak için,

ya http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx  adresini kullanınız yada alternatif bağlantı olan http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresini kullanınız.

İşletme Sahipleri Giriş Şifresini Nasıl Oluşturabilir ?

Devletimizin esnaflarımıza ve KOBİ ‘ işletme sahiplerine çeşitli destekleri sürekli ve anlık olarak KOSGEB aracılığı ile sağladığını artık hepimiz biliyoruz. Ama şunu da mutlak suret ile bilmelisiniz ki ister esnaf olun ister iseniz herhangi bir kategoride yer alan KOBİ, bu desteklerden istifade edebilmeniz için eskiden e-kobi olarak da bilinen KOBİ giriş işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmeniz içinde tıpkı yeni girişimciler gibi sizinde bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız vardır. KOBİ ‘lerin kullanıcı adı ve şifre oluşturma işlemleri yeni girişimcilere göre biraz daha farklıdır. KOBİ ‘ler kullanıcı adı ve şifre oluşturma işlemleri KOSGEB veri tabanına kayıt olma işlemi adı verdiğimiz işlemi yapması gerekmektedir. Şimdi bunun nasıl yapılacağını da resimli bir şekilde sizlere bağlantı adresleri ile anlatacağım.

Lütfen ilk önce kestirmeden giriş yapabileceğiniz bu http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/Application.aspx adrese giriş sağlayalım. Şimdi karşıma büyük bir form çıkacaktır. Bu formda yer alan bölümler.

  1. İşletme başvurusu adı altında yer alan işletmenin temel bilgilerinin istenildiği alandır. Bu alan işletme bilgilerinizi vergi levhamıza göre lütfen doldurunuz.
  2. Faaliyet gösterdiğiniz sektöre ait üst ve alt ikili NACE kodunun belirtilmesi gereken alandır. Şayet KOSGEB NACE kodu nedir değiştirme ve düzeltme işlemleri hakkında hiç bir fikriniz yok ise ilgili makalemi okuyunuz.
  3. Son alan ise sizin iletişim bilgilerinizin girilmesi gereken kısımdır. Bu kısıma lütfen tüm iletişim bilgilerinizi çok doğru olacak bir şekilde giriniz.

Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra, onay kutucuğu işaretleyerek, kontrol alanında görmüş olduğunuz karakterleri boş alana girip ” Kaydet ” demeniz durumda, sistem size kobi giriş yapabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturup verecektir.

Daha sonra ise o kullanıcı adı ve şifreniz ile ister, bu http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx adres üzerinden ister seniz ise, http://destek.kosgeb.gov.tr/ bu adres üzerinden KOBİ girişi yapabilirsiniz.