Esnaf Kredileri

Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nedir ?

06.06.2017
203
Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nedir ?

Tüm ülkelerde ekonomik anlamda kalkınmanın bel kemiği görevi gören kuşsuz ki kobi pozisyonunda üretim yapan iş yerleridir. Bunun bilincinde olan devletler özellik ile kriz zamanlarında kobi iş yerlerine yönelik bir çok destek kredi imkanları sağlamaktadır. Bu olanakları ise daha çok kendi kurumları üzerinden, kobi’nin başvuru şartlarını yerine getirmesi ile gerçekleştirirler. Türkiye’de de bu durum 2018 senesinde de aynı şekilde yer almaktadır. Ülkemiz de ise devletimiz normal şartlarda kobi’lerimize düşük faizler ile kredi imkanını Türkiye Halk Bankası aracılığı ile sağlar iken daha çok ekonomik göstergelerin aşağıyı gösterdiği zamanlarda ise faizsiz kredi olanaklarını KOSGEB aracılığı ile sağlamaktadır. Türkiye’de üretim yapan tüm kobi’lerin hem bankalardan hemde devlet kurumlarından faizsiz veya hibe dahil olmak üzere desteleme imkanlarını nasıl alabileceğini ve başvuru yapacak olan esnafların nasıl şartlara haiz olası gerektiğini sizler için burada detaylı bir şekilde yer verdik.

Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır ?

Destekleme denildiği zaman ilk akla gelen devletin sağlamış olduğu imkanlardır. Bizce kesinlik ile de akılınıza ilk gelen bu düşünce doğrudur. Devletimiz ülkemizde özellik ile üretim yapan veya yapmak isteyen girişimci yada çiftçi veya kobi’lere yönelik bir çok destekleme imkanları sağlamaktadır. Bu imkanları sağlarken de kendi denetim sistemi içerisinde yer alan kurumları kullanırlar. Kobi’lere yönelik kredi desteklerini de daha çok KOSGEB ve Türkiye Halk Bankası aracılığı ile sağlamaktadır. KOSGEB aracılığı ile sağladığı desteklemeler program üzerinden yapılır iken ekonomik kriz dönemlerinde ise program başvurusu gözetilmek sizin kobinin istenilen şartları yerine getirmeniz ile faizsiz kredi imkanı sağlanır. Türkiye Halk Bankası ise devletin yıllık olarak kobi’ler için ayrılan hazine dahilinde düşük faizli kredi imkanlarının dan yine başvuru koşullarını sağlaması ile yararlandırırlar. Şimdi siz esnaflarımız için bahsi geçen bu iki devlet kurumundan da kobi destek kredisi nasıl alınır, başvuru şartları nedir ? bu konulardan ayrı başlıklar altında bahsedeceğim.

KOSGEB Desteklemeleri Nasıl Alınır ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi KOSGEB kanalları ile tüm esnaf ve kobi’lere verilen kredi desteklemeleri çoğunluk ile faizsiz ve ülke ekonomisinin kötüye gittiği dönemlerde verilmektedir. Bunun haricinde ise yılın her dönemimde ve ayında sadece kobi’lere KOSGEB tarafından oluşturulan bir çok destek programları ile çeşitli teşvikler sağlanmaktadır. Bu iki farklı alandan başvuru yapacakların izlemesi gerektiği yolda bir birinden değişiktir. İlk olarak sizlere siz kobi’ler için oluşturulan destek programlarından biraz bahsedeceğim, daha sonra ise ekonomik göstergelerin düşük seviyeleri gösterdiği dönemlerde de sizlere özel sunulan faiz desteklemelerini ele alacağız.

KOSGEB Program Desteklemeleri

Kobi’leri daha ileriye götürmek ve dünya piyasasında söz sahibi yapabilmek için KOSGEB bir çok program oluşturmuştur. Bu programlardan başlıkları ile kısaca bahsetmemiz gerekir ise,

 1. Teknolojik üretime katkı sağlamak amacı ile oluşturulan TEKNOPAZAR programı
 2. Yeni ürünlerin kalitesine arttırmaya yönelik yatırımlar için Endüstriyel Uygulama ve AR-GE, İnovasyon Programı
 3.  Kobi’lerin rekabet güçlerini arttırmaya yönelik yapacakları yatırımlar için oluşturulan KOBİGEL
 4. Kobi iş yerlerinin bir çok ihtiyaç duydukları fuar tanıtım, eleman, tasarım, eğitim destekleri dahil olmak üzere lojistiğe kadar ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile oluşturulan program olan GENEL DESTEK PROGRAMI
 5. Bir kaç kobi’yi bir araya getirerek maliyet oranlarını düşürmeye yönelik yatırımlar için İŞ BİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI
 6. Kendilerini geliştirmeye yönelik proje hazırlamalarına teşvik etmek amacı ile kurulan TEMATİK PROJE
 7. İşletme sorunlarına yönelik çözümler için proje hazırlayan kobi’lere için KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI
 8. Laboratuvar hizmetler
 9. Kredi faiz destekleri
 10. Kobi’nin Borsa İstanbul’da işlem görmesinin sağlanması
 11. Teknolojik ürünleri Avrupa pazarından pazar bulmasına yönelik yatırımlar

Sizinde gördüğünüz gibi kobi’nin ihtiyaç duyduğu tüm destekler programlar ile sağlanmış bir durumda. Peki Kobi bu destek programlarına nasıl başvurabilir.

 1. Öncelik ile kobi mutlaka KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olma işlemini yapması gerekmektedir.
 2. Daha sonra kobi beyannamesi formu ile bilgi dokümanı doldurmasını sağlayarak çıktılarını almalı.
 3. 1. Madde bahsettiğim işlem ile oluşturduğu kullanıcı adı ve şifre ile http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapıp, ekranın sol tarafında yer alan destek programlarından ihtiyaç duyduğuna başvurması gerekmektedir.
 4. Son olarak çıktısını almış olduğu formlar ve imza sirküleri ile birlikte kendine en yakın KOSGEB birimine şahsen başvurması icap etmektedir.

KOSGEB Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nedir ?

KOSGEB normal durumlarda destek programının faal olması ile birlikte oluşturmuş olduğu program olan ‘‘ Kredi Faiz Desteği ” programı ile kobi bünyesinde yer alan işletmelere yukarıda biraz önce bahsettiğim adımları sağlaması durumda anlaşmalı bankalarca kredi faiz desteği sağlamaktadır. Bunun haricinde ise daha çok ülke ekonomisinin zor durumlara girmesi ile birlikte sağlamış olduğu faizsiz kredi destekleri vardır. Bu imkanlar genel olarak hem kobi’lere hemde ticari faaliyet içinde bulunan küçük esnaflar dahil olmak üzere her işletmeye verilmektedir. Buradaki faizsiz kredi destek miktarı o yıldaki bütçe dahilinde belirlenir. 2017 senesinde bu oran 20.000 TL ile 50.000 Türkiye lirası arasında değişmiştir. Başvuru işleminin yapılabilmesi için öncelikli olarak esnafımızın o yıla özel olarak oluşturmuş olduğu İnternet sitesine girmesi ve işletmesi ile kendisine ait özel bilgileri doldurarak başvurması gerekmektedir. Bu adres, 2017 senesinde http://sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr/Default.aspx?ReturnUrl=%2f şeklindeydi, muhtemelen şayet 2018 senesinde de bu imkan sağlanır ise başvuru adresi http://sifirfaiz2018.kosgeb.gov.tr şeklinde olacaktır. Başvurusu onaylananlar aşağıdaki adımları yenine getirmesi gerekir.

 1. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olması
 2. Kobi Beyannamesi Doldurma veya Güncelleme

bu işlemler sonrası beyanname çıktısı ile birlikte şirket, imza sirküleri ile birlikte kendi KOSGEB birimin yolunu tutar ve kurumca anlaşmalı olan bankadan hak ettiği faizsiz kredisini kullanır, ANCAK.!

 1. Hak sahibi kobi yada esnafın kesinlik ile devlete hiç bir vergi borcunun olmaması.
 2. Bankaya başvuran esnaf veya kobi’nin KKB Kredi notu değerinin riskli gurup da bulunmaması çok ama çok önemlidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.