Esnaf Kredileri

Kamyon Kredisi Nasıl Alınır ? Faiz Oranları Hesaplama

25.10.2017
119
Kamyon Kredisi Nasıl Alınır ? Faiz Oranları Hesaplama

Uzun yol nakliyecilerin yıllardır tercih etmiş olduğu kamyonlar gün geçtikçe çok daha konforlu bir hal almaktadır. Bu neden ile kamyonları ağır tonajlar yüzünden yıpranan şoför esnaflarımız genellik ile ticari bu araçlarını zaman ile sıfırlama yoluna gitmektedir. Tabi doğal olarak sıfır yada modeli yüksek ikinci el alacakları kamyon için evdeki hesap galerilere çoğu zaman uymamaktadır. Bu gibi durumlarda bankalardan kredi çekmek aslına bakılır ise en mantıklı yol iken bazı firmalarda senet üzerinden uygun faiz oranları dahilinde beğendikleri kamyonları şoför esnafımıza sağlamaktadır. Sizler için yapmış olduğumuz tüm hesaplama cetveline birde meslek odalarının imkanlarını katar isek yıllık %4 gibi sembolik faiz oranlarını nasıl 150 bin TL kadar kamyon kredisi alınabileceğini burada bulabilirsiniz.

Kamyon Kredisi Nasıl Alınır ?

Geçimini yıllardır tonajlı yada tenteli veya açık kasa yükler ile genellik ile şehirler arasında nakliyecilik ile sağlayan bir çok kamyoncumuz ülkemizde mevcuttur. Kimileri kooperatifler üzerinden yüklerini sarar iken kimileri de dışarıdan daha önce çalıştıkları firma ve fabrikalar ile irtibata geçerek yük bula bilmektedirler. Tabi bu süreç zaman ile hem kamyonu hemde aracın tepesinde direksiyon sallayan şoförümüzü yıpratmaktadır. Yıpranan şoförümüz için her ne kadar değiştirme imkanımız olmasa da ama altlarındaki kamyonları daha konforlu hale krediler ile de olsa getirebiliriz. Böylece hem mazottan kazancınız olacaktır, hemde daha konforlu bir taşımacılık yapma fırsatı yakılacaksınız. Bu amaç ile ister sıfır olsun ister ise ikinci el olsun bir çok marka ve model kamyonları şayet istenilen şartlara uygun iseniz bankalardan kredi ile ama yok bankaların talep ettiği şartları sağlayamıyor iseniz de nasıl senet üzerinden taksitle alabileceğinizden bahsedeceğim.

Bankalardan Kredi İle Nasıl Kamyon Alabilirsiniz ?

Bankalardan her kredi gibi kamyon içinde alacağınız kredi için öncelikli olarak istenilen şartlara uygun olmanız şarttır. Şayet bu belirttiğim şartları taşımıyorsanız hiç boşuna bankalarda vaktinizi harcamayın direk biraz aşağıda yer alan senetle nasıl kamyon alınır alt başlığını okuyunuz. Her neyse bankalardan kamyon kredisi almanız için şu önemli şartlara haiz olmasınız gerekir.

  1. Kesinlikle geçmişe yönelik yapılan istihbarat sorgulama işlemlerinde kredi notu değerinizin yüksek olması gerekmektedir. Aksi taktirde krediniz banka sistemine takılacak onay görmeyecektir.
  2. Şayet esnaf değilseniz gelir belgesi göstermeniz gerekecektir. Esnaf iseniz vergi levhası veya senelik gelir giderleri gösteren defterinizi göstermeniz bankalarca istenilir.
  3. Sıfır kamyon alacaksınız faturası ikinci el alacaksanız ise ruhsat belgesi gerekmektedir.
  4. İkinci el kamyon alacaklar bankanın belirlemiş olduğu en fazla yaş haddine uyması gerekir. En fazla 10 yaşa kadar bir çok banka opsiyon tanımaktadır.
  5. Kamyon ister sıfır olsun ister ise ikinci el olsun belli bir bedeline kadar kredi çekebileceğinizi lütfen unutmayın bu her ne kadar bankaya göre değişmiş olsa da bu oran en fazla %70 civarlarındadır.

Bu şartlar dahilinde her bankadan kefilsiz kamyon kredisi alabilirsiniz. Nihayetinde alacağınız kamyon rehin edileceği için sizden bankalar kefil talep etmeyecektir. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki kamyon için bankaların sizlere sunacağı kredi paketinin genel adı ” TİCARİ ARAÇ KREDİSİ ” olarak geçmektedir. Bu kredi paketinin vadeleri en fazla 48 ay olarak belirlenmektedir. Faiz hesaplamaları ise o günkü oranlara göre değişiklik göstere bilir. Ama genelde ihtiyaç kredilerine yakın bir faiz hesaplaması çıkmaktadır. Bu da %1.20 ile %1,40 arasında değişiklik gösterecektir.

Esnaf Kefalet Odalarından’da Kamyon Kredisi Kullanabilirsiniz

Şayet şuan meslek odanıza kayıtlı bir şoför iseniz, kamyon kredisi kullanmanız için size kesinlik ile tavsiyemiz edeceğim yol odanız üzerinizden Türkiye Halk Bankasına başvuruda bulunmanız olacaktır. Esnafa özel ticari araç kredisi imkanları sağlayan bu iki birim sizlere tam 150 bin TL kadar parayı 3 yıl vadeler ile üstelik %4 dene başlayan faiz imkanları ile vermektedir. 10 Yaşa kadar alacağınız ikinci el kamyonlar içinde sizlere olanak sağlayan banka ve meslek odası alınacak olan kamyon için en az toplam miktarının %8 öz sermayeye sahip olmanızı istemektedir. Yani bankadan alacağınız ikinci el kamyonun toplam bedeli için %92 kadar kredi kullanabilirsiniz.

Bankalardan Kamyon Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nedir.

Bankalardan Kamyon Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nedir.

Esnaf Odalarına Kamyon Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır ?

TESKOMB tarafından resmi gazete ile devletimizin faiz desteği sağladığı krediden istifade edecek olan şoför esnaflarımız bir kere bankalardan kredi çekme şartlarına uygun olması gerekir. Ayrıca devlete ve odasına herhangi bir vergi, damga veya pul gibi borçlarınında olmaması aranmaktadır. Tam anlamı ile bu şartlara uygun olan esnaflarımız bir dilekçe ile önce müracaatlarını odalarına yapmaları gerekir. Yapılan başvuru ilk olarak oda tarafından incelenir ve uygun görülmesi halinde üst kurula gönderilir. Üst kurulda yaptıkları araştırmaları olumu bulursa kamyon alacak yada yenilemeye gitmek için kredi kullanacak olan şoförün talebini Türkiye Halk Bankasına iletir. Bank burada sadece başvuru sahibinin T.C bilgisinden kredi notu değerini sorgular. Şayet yaptığı istihbarat sorgulaması olumlu sonuçlanırsa başvuru sahibini gerekli belgeleri getirmesi ve sözleşmeleri imzalamak için bankaya davet eder.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.