Esnaf Kredileri

Kafeterya İş Planı Örneği İle NACE Kodu

28.06.2017
146
Kafeterya İş Planı Örneği İle NACE Kodu

KOSGEB gıda sektöründe aperatif yiyeceklerin de içerisinde yer aldığı gençlere yada belli bir kesime yönelik kafeterya, kahve gibi çay bahçesi açmak isteyen yeni girişimcilere hibe desteklemeleri sağlamaktadır. Hazırlayacağınız veya herhangi bir danışmanlık firmasına hazırlatılan kafeterya iş planı ile rahatlık ile KOSGEB desteklerin den sizler de istifade edebilirsiniz. Kendi iş planı projesini kendisi hazırlamak isteyenler için birde sitemizde KOSGEB kafeterya iş planı örneği paylaştık. Cafeterya üst ve alt NACE kodlarının da dahil olmak üzere başvurular için ihtiyacınız olacak tüm ilgili formların nasıl oluşturulması gerektiği sitemizde resimli olarak yer almaktadır.

Kafeterya KOSGEB Destek Başvuruları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Resmi kurumlar tarafından herhangi bir ustalık belgesi talep edilmeyen, kafeterya yada aile çay bahçesi açmak için yapılan yatırımlara KOSGEB destekleri içinde yer alan ” Yeni Girişimci Destek Programı ” da hibe ve faizsiz krediler ile teşvikler sağlanmaktadır. Yılların eskitemediği bu eğlenceli sektöre özellik ile Üniversite gibi gençlerin yoğun olduğu alanlarda çok kez şahit olmuşsunuzdur. Ufak kasabalarda ise şahsım adıma özellik ile 2017 yıllarından kadınlar kahvesi adında açılan bir çok kafeteryaya şahit oldum. Hatta eşim ve arkadaşları da sıklık ile bu tür mekanlara gitmektedirler. Çocuklulara yönelik eğlence parkları ile oldukça rağbet gören bu tür sektörde yer almak isteye erkek ve kadın girişimciler için KOSGEB destek sağlamaktadır. Eşimin sürekli olarak gitmiş olduğu kadınlar kahvesi de 2018 yılında bu şekilde kurulan işletmelerden biridir. Kira giderleri dahil olmak üzere açıl da yapılan bir çok masraf devletten geri alınabilmektedir. Birim kafeterya tarzı işletmelere yapılacak olan yatırımları desteklediğini aşağıdaki NACE kodu ile alenen bir şekilde bizler ile paylaşmıştır. KOSGEB Desteklenen sektörler ve nace kodları listesinde yer alan kafeterya üst ve alt NACE kodu aynen aşağıdaki gibidir.

Kafeterya KOSGEB Desteklenen Sektörlerdeki NACE KODU

Kafeterya KOSGEB Desteklenen Sektörlerdeki NACE KODU

56.10.19 Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri NACE KODU ile tüm yeni girişimciler biraz sonra tarif edeceğim yol haritasını uygulaması durumda çok rahat bir şekilde ülkemizin her neresinde kafeterya kuracak olurlar ise olsunlar devletten açılış giderleri için hibe alabilirler.

İlk Önce Girişimcilik Sertifikası Alın!

Kafeterya yada kahve gibi çay bahçeleri dahil  olmak üzere sıcak yada soğuk meşrubat satımları ile aperatif gıda tüketimleri için açacağınız işletmelerin desteklenebilmesi için elinizde girişimcilik sertifikası olması şarttır. İster erkek ister ise kadın girişimci olun bu belgeyi almanız gerekmektedir. Belge 4 günlük bir eğitim süreci sonunda kursu düzenleyen birim tarafından verilmektedir. Kursları ise KOSGEB in iş ortakları olan bir çok resmi kurum bedelsiz olarak vermektedir. Yalnız eğitimleri bedelsiz olarak veren bu resmi kurumlar çoğu kez kendi bünyesindeki kursiyerlere bu imkanları sağladığı için şayet,

  • İşsiz ve iş-kur tarafından kayıtlı iseniz İŞ KUR tarafından düzenlenen eğitimlere katılmanız.
  • Üniversite öğrencisi iseniz de yüksek okulların düzenlediği girişimcilik eğitimleri katılmanız tavsiye edilmektedir.

Herhangi bir işletme de sigortalı veya yine herhangi bir yerde sigortasız olarak çalışıyor iseniz yad emekli bir girişimci iseniz size önerimiz Belediyeler tarafından düzenlenen girişimcilik kursları için başvuruda bulunmanız dır. Peki bu kurslara nasıl başvuru da bulunup bu sertifikayı alabilirsiniz.

Girişimcilik Kurslarına Başvuru Yolu

KOSGEB tarafından organize edilen ve tüm giderlerinin bu birim tarafından sağlanan eğitimleri biraz önde de bahsettiğim gibi bir çok devlet kurumu da bedelsiz olarak kafeterya açmak isteyen yeni girişimcilere vermektedir. Hangi kurumdan bu eğitimi alacak olur iseniz olun, tüm zamanları gösteren kurs adresleri dahil olmak üzere tüm liste ayrıntılı bir şekildE BURADAKİ ADRESTE YER ALMAKTADIR.! ilgili sayfaya giriş yaptıktan sonra karşınıza ” İl Filtresi ” çıkacaktır. Bu filtreden eğitime katılmak istediğiniz ili seçmeniz tüm planlanmış o ile ait kursları görmeniz için yeterli olacaktır. Ben örnek olması amacı ile KOSGEB İzmir girişimcilik eğitimi adres ve tarihleri görmek istediğim için filtreye ” İzmir ” ilini girdim ve karşıma aşağıdaki resimdeki gibi bir görsel geldi. Siz eğitimleri hangi ilde girmek istiyor iseniz olu seçiniz, lütfen.

Kafeterya İş Planı Örneği İle NACE Kodu

Kafeterya İş Planı Örneği İle NACE Kodu

Karışınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda hangi tarih size uygun ise o tarihteki eğitim yazısına bir kere tıklamanız gerekmektedir. Böylece eğitimlerin hangi adreste ve hangi kurum tarafından verileceğini daha net bir şekilde göreceksiniz. Yalnız açılan yeni pencerede mutlaka ” Açıklama ” metnini çok dikkatli bir şekilde okuyunuz. Metinde kurumlara göre değişik uyarı ibareleri yer alabilir. Örneğin, eğitimi İŞ KUR veriyor ise ” Sadece İŞ KUR’a kayıtlı yeni girişimciler ” gibi ibareler var ise ve kaydınız yok ise hiç boşuna şansınızı zorlamayın. Daha çok herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışanlar yada hiç bir kuruma kayıtlı olmayanlar için önereceğimiz kurum yerel belediyelerin düzenlemiş olduğu eğitimlerdir. Bu anlattıklarımız sizin için yeterli değil ise eğitimler hakkında detaylı bilgi ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” isimli yazımızda yer almaktadır. Eğitimleri bitirdikten sonra..

Kafeterya Açmak İçin Başvuru Yapma ve İş Planı Projesinin Sunumu

Artık kafeterya yada çay bahçesinini açabilirsiniz. Sıra şimdi yapılan faturalı harcamalar dahil olmak üzere personel maaşları ve kira ödemelerinizi geri almaya geldi. Bu imkanlar ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” dahilinde verilmektedir. Program o yıl ne kadar geri ödemesiz nakit parayı gösteriyor ise sizlerde aşağıdaki adımlar sonrasında işletmenin kuruluş dönemimdeki harcamalarını geri alırsınız. Bu adımlar başlıca şunlardan ibarettir.

  1. Yeni girişimci KBS sistemi üzerinden başvuru formalarını doldurabilmek için ilk olarak KOSGEB e ilk kayıt başvurusu yaparak kendine ait şifre ve kullanıcı adını alması gerekmektedir.
  2.  Daha sonra KBS sistemine http://destek.kosgeb.gov.tr/ bu adresten girerek, ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvurusunu sağlaması gerekir.
  3. Oluşturduğu formalar ve işletmenin imza sirküleri ile yaptığı harcamalarını gösteren faturaları ile birlikte şayet varsa, engelli yada birinci derecede şehit yakını ile gazi kartı bunları iliştirip kendi kurumuna teslim etmelidir.
  4. Yapılan incelemeler neticesinde başvurusunda sakınca bulunmayan girişimci ye hazırladığı Kafeterya iş planı projesinin sunumu için gün verilir. Sunumu başarılı geçen girişimci yaptığı tüm harcamaları oratalam 30 gün için de geri alır.

KAFETERYA & ÇAY EVİ KOSGEB İŞ PLANI PROJESİ

Sizler için bu sektör de daha önce sunum yapılan ve onay alan bir Kafeterya iş planı projesini paylaştık. Siz de üzerinde gerekli düzenlemeleri sağlayarak, bu proje ile başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.