Esnaf Kredileri

İş yeri açmak için ustalık belgesi nasıl alınır?

10.10.2018
153
İş yeri açmak için ustalık belgesi nasıl alınır?

Devletin her yıl kendi bütçesi çerçevesinde esnafı desteklemek için verdiği bazı kredi imkanları bulunmaktadır. Bu kredi imkanları yeni bir iş yeri açıp kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere büyük destek sağlamaktadır. Eğer ki sizin de eğitimini aldığınız, okulunu olduğunuz yada çeşitli kurslara gidip mesleğinizle ilgili belgeniz bulunuyorsa bu destek kredilerinden yararlanarak iş yerinizi açabilirsiniz. Hangi meslek dallarında belge gerekli, ustalık belgesi olmadan işyeri açılabilir mi yada ustalık belgesiniz almanın en kolay yolları hakkında merak ettikleriniz için yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

İş Yeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli Olmayan Sektörler

Ustalık Belgesi Gerektirmeyen İşler

Yeni bir iş eri açmak isteyen girişimcilerin bazı sektörler için ustalık belgesi olması şartı bulunmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllarda yapılan yeni düzenlemeler ile bir çok sektörde bu zorunluluk kaldırılmıştır. Yani seçeceğiniz bazı sektörlerde ustalık belgesi olmadan iş yeri açmanız mümkün. 2018 yılında ustalık belgesi gerektirmeyen sektörlere baktığımızda;

 • Manav,
 • Kitap satışı ve kırtasiye,
 • Balıkçılık,
 • Tıbbi araçların satışı,
 • Bakkal, şarküteri gıda ve benzeri ürünlerin satışı,
 • Elektronik ve elektrik malzemelerinin satışı,
 • Ayakkabı çanta ve deri ürünleri satışı,
 • Giyim, aksesuar ve tekstil ürünleri satışı,
 • Mobilya ve inşaat malzemeleri satışı,
 • Sanayi makineleri ve oto yedek parça satışı dükkanı açmak için ustalık belgesi şartı yoktur.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

İş yeri açmak için maddi yeterlilik ve şartlar uygun olsa da bazı gerekli belge ve evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Ustalık belgesi gerektiren meslek dallarına yönelik bir iş yeri açmak istiyorsanız muhakkak bu belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Ustalık belgesiyle ilgili ülkemizde yapılan uygulama;

 • Meslek Liselerinden 1985-1986 öncesi mezun olanlar, mezun oldukları alanla ilgili açacakları dükkan için ustalık belgesine direk sahip olabilmektedirler.
 • 1985-1986 öncesi Meslek lisesinden mezun olan kişiler için ise; Mesleki Eğitim Merkezlerinde yapılacak sınavda başarılı olmalarının sonrasında ustalık belgesini alabilmektedirler.
 • Ön lisans mezunları, üniversite ve liseyi yine aynı meslek dalında okumuş iseler yine sınavsız ustalık belgesi alabilirler.
 • Ön lisans ve geçmişte okuduğu lise farklı alanlarda olanların yapacağı ise; dükkan açacakları meslek dalında 1 yıl çalışmış olması bu belgeyi alması için yeterli olmaktadır.
 • 2 yıllık yüksek okul mezunları da liseyi yine aynı meslek dalında okuyup mezun olmuşlarsa ustalık belgesi hakları bulunmaktadır.

Mesleki Eğitim Kursları İle Ustalık Belgesi Alma

Mesleki Eğitim Kursları

Ülkemizde kendi iş yerini açmak isteyip ustalık belgesi olmayan kişiler için 110 meslek dalında mesleki eğitim kursları verilmektedir. Bu belgeye sahip olarak kendi iş yerinizi açacağınız gibi kolunuzda bir altın bilezik olarak bir çok iş başvurusunda kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgenin Meslek Eğitim Merkezine başvurunuzu yaparak bu kurslardan faydalanabilirsiniz. Haftada bir gün seçtiğiniz alanla ilgili eğitim almanız ve bu eğitime 3 yıl devam etmeniz gerekmektedir. Bu 3 yıllık sürecin sonunda sınav ile size kalfalık belgesi verilmektedir. 2 yıl daha eğitim aldıktan sonra yine sizi sınava tabi tutarak ş yerinizi açmanız için ustalık belgeniz verilecektir. Bu kurslara giderken devamlılık, belgenizi almaya hak kazanmanız için şarttır. Ustalık eğitimine giden bir kişi toplamda 2 ay eğitim almış olmak zorundadır. İlkokul ya da orta okul mezunu olsanız da bu eğitimlerin sonunda yani 5 yılın sonunda belgenizi alabiliyorsunuz.

İlkokul Mezunları Sınavsız Ustalık Belgesi

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre bir meslek dalında okulunu okumuş ya da yıllarca edindiği tecrübe ile sınava girerek mesleki yeterliliğini kanıtlamış kişiler usta olarak değerlendirilmektedir. Usta olan kişiler iş yeri açtığında yanında çalışanları da eğitmekle ve mesleğe kazandırmakla yükümlüdür. Siz bir okul okumamış ve herhangi bir mesleki eğitime tabi olmamış ancak yıllarca bu meslek dalını icra etmiş bir kişiyseniz sizede ustalık belgesi alma fırsatı verilmektedir. Öncelikle kalfalık belgesini almak için 6 yıl aynı meslek dalında sigortalı olarak çalışmanız deneyim kazanmışsınız anlamına gelmektedir. Ustalık belgesi içinde 5 yıl yine aynı meslek dalında sigortalı olarak çalışmışlık yeterli olmaktadır. 11 yıllık tecrübenin sonunda okul okumadan, kursa gitmeden sınavlara girerek ustalık belgenizi alabilirsiniz. Bu süre meslek guruplarına göre değişmektedir. SGK Hizmet dökümü, merkezden alacağı Denklik Formu, kimlik fotokopisi, mezuniyet fotokopisi, bir adet fotoğraf ve sağlık raporuyla birlikte bulunduğunuz bölgedeki Mesleki Eğitim Merkezlerine yapacağınız başvuru değerlendirilecek ve sizin sınava girmeye hak kazanmanız ve başarılı olmanızın devamında ustalık belgeniz verilecektir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.