Esnaf Kredileri

İnternet’ten Havale EFT Para Transferi Nasıl Yapılır ?

15.10.2017
130
İnternet’ten Havale EFT Para Transferi Nasıl Yapılır ?

Bankacılık sisteminin İnternet ortamına hızlı bir şekilde geçmesi ile artık bir çok işlemler bu sayede sağlanmaktadır. Sıklık ile sağlanan bu işlemlerin en başında ise kuşkusuz EFT ve Havale yollarını kullanarak para transferinin yapılması gelmektedir. Hem işlem yoğunluğunun azaltılması hemde müşteri memnuniyetinin en üst düzeye çıkarılması amacı ile tüm bankaların sağladığı HAVALE / EFT para gönderme işlemleri nasıl yapılır ? Resimli bir anlatımı sizler için paylaştık.

İnternet Üzerinden Havale ve EFT İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ücretli yada bedava olacak şekilde İnternet üzerinden para transferi için ( HAVALE / EFT ) öncelikli olarak mevduat hesabınızın bulunduğu bankaya ait bir İnternet bankacılığı hesabınızın olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı hesabının açılması işlemleri bankanın bireysel müşteriler departmanı tarafından yapılabilirken ayrıca yine ilgili bankanın İnternet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Ama hangi şekilde bu hesabı açmak için müracaatta bulunursanız bulunun ilk etap da size bir geçici şifre verilecektir. Geçici şifreyi aldıktan sonra ise İnternet üzerinden para transferi yapmak istediğiniz bankanın sitesine girmeniz gerekir. Şayet, bankanın sitesinin adresini bilmiyorsanız, en basitinden https://www.google.com.tr/ adresinden banka ismini aratıp, sonrasında ise en baştaki siteye girmenizi öneririm.

Ben sizlere kendi çalıştığım banka olan QNB Finansbank İnternet bankacılığı üzerinden para transferinin nasıl yapılacağından bahsetmek istiyorum. Ama emin olun ki daha önce çalıştığım bankalarda da para transferi için HAVALE / EFT işlemleri aynı şekilde sağlanmaktadır. Bu arada şayet iş yerinizin maaş hesabı için anlaşma sağladığı bir banka yok da havale ve EFT işlemleri için para ödemek istemiyorsanız mutlaka EFT HAVALE ücreti almayan bankalar 2017 isimli yazımızı okumanızı öneririm..

İnternet Bankacılığına Giriş İşleminin Sağlanması

  1. Az önce bahsettiğim şekilde şayet şayet ilgili bankanın şube yada İnternet sitesinden giriş için tek kullanımlık şifresini aldıysanız ve yine belirttiğim gibi kendi sitesine girdiyseniz kaşınıza mutlaka bu bilgilerin sizden girilmesinin talep edileceği bir menü gelecektir. Bu menünün görselinde sizden büyük ihtimal ile T.C. kimlik numaranızın ve almış olduğunuz şifrenin girilmesi istenilecek tir. Şimdi ilk olarak o alana bu bilgileri doğru bir şekilde girelim.
  2. Şimdi sisteme kayıt için girmiş olduğunuz cep telefonuna yine büyük olasılık ile bir doğrulama kodu gelmesi gerekmektedir. Bu doğrulama kodunu da lütfen kaşımıza çıkan alana doğru olacak bir şekilde girelim.

Bu iki işlem sonrasında bankanın İnternet şubesine sağlıklı bir şekilde girmiş olmanız gerekiyor.

İnternet Üzerinden Havale ve EFT İşlemin Yapılması

Giriş işleminin yapılmasından sonra şimdi geldi sıra İnternet üzerinden havale ve EFT işlemin yapılmasına. Sitenin menü kısmında mutlaka para transferi diye bir alan bulunması gerekir. Buna örnek vermek gerekir ise EN PARA için QNB Finansbank sitesine girdiğiniz vakit en üstte TRANSFER / ÖDEME alanı yer almaktadır. Bunun altında ise size aynı bankaya mı ( havale ) başka bir bankaya mı ( EFT ) yapacağınız sorulur. Bunu belirttikten sonra ise para transferi işlemleri iki şekilde yapılmaktadır. Biri IBAN numarası belirtilerek bir diğeri de hesap numarası üzerindendir. İkisi de hiç fark etmez, sadece IBAN numarası girerek yapacağınız transfer işlemleri biraz daha kısa işlem zamanı size kazandıracaktır. Bu iki seçenekten herhangi birini seçtikten sonra alıcının IBAN yada Hesap numarasını girip daha sonra ise göndermek istediğiniz para miktarını belirtip en sonra ise açıklama kısmına varsa belirtmek istediğiniz bir not onu girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Bazı bankalar bu işlem sonrasında size onay için yine bir SMS ile işlemin teyit edilmesi adına mesaj atabilir. Ama QNB finansbank da para transferi sonrasında bir telefon geliyor ve bu para gönderilme işleminin onaylanması için 1 tuşuna basınız denilmektedir. Bu işlem sonrasında gönderdiğiniz para yaklaşık olarak 3 yada en fazla 5 dakika içinde alının hesabına düşmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.