İlksan kredi hesaplama tablosu 2018-2019

İlksan kredi hesaplama tablosu 2018-2019
30 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 59 kez okundu.


Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan ve ilkokul öğretmenleri arasında yardımlaşmayı sağlamak için kurulan ”İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı” 1943 yılında 4357 sayılı kanun ile kurulmuş bir sandıktır. Bu kuruluş bir sendika değildir ancak belirlenen ölçüde üyelerine ekonomik anlamda yardım sağlamaktadır. Bu kuruluşa üye olma şartları, hangi durumlarda bu ikrazdan yararlanılabilir, İlksan hesaplama tablosu hakkında bilmek istedikleriniz yazımızda.

İlksan Nedir, Kimler İlksan Üyesi Olabilir?

İlksan Nedir?

İlksan, kamu kurumlarına bağlı hizmet veren öğretmenler arasında maaşlarından belirli miktarlarda kesinti yapılarak üye olunan bir kurumdur. Belirlenen bazı durumlarda kişiler bu kurumdan maddi destek alarak sıkıntılarını gidermektedirler. Bu sandığın yönetimi tamamen yönetmeliklerle yürütülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul öğretmenlerinin faydalanabileceği bu kurumdan; ilkokul yardımcı ve stajyer öğretmenleri, yetiştirme yurtları öğretmenleri, arızalı çocuklara ilk tahsillerini veren müesseselerin öğretmenleri, Maarif müdürleri, ilköğretim müfettiş ve denetmenleri, uygulama okulu öğretmenleri, İlköğretim Umum Müdürlüğü ve maarif müdürlüklerinde vazifeli memurlar ile Sandık işlerinde çalışan memurlar da üye olabilmektedirler. Kurumun kredilendirdiği alanlara bakarsak; genel ikraz, icra ikrazı, özel günler, sağlık ikrazı, tüp bebek ikrazı, gayrimenkul ikrazı, sünnet ikrazı, evlenme ikrazı, afet ikrazı, tüp bebek ve doğum ikrazı, gerekçesiyle kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Alınabilen İkraz Çeşitleri Ve Koşulları Nelerdir?

Kimler Faydalanabilir?

  • İkraz; üye birikimlerinden oluşan bu sistemde genel ikraz almak isteyen kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda 12, 18, 24, 36 veya 48 ay vadede 50.000,00 TL ya kadar kredi imkanı sağlanmaktadır.
  • Gayrimenkul İkrazı; üye kişilerin ya da eşinin gayrimenkul ve arsa alımında 36-48 ay arası vade ile 50 bin lira, 60 ayı geçen vade talebinde 60 bin liraya kadar kredi verilmektedir. Bir defaya mahsus verilebilen bu krediyi almak için başvuru yapmadan 1 ay önce alınan gayrimenkulün alındığına dair tapu istenmektedir.
  • Sünnet İkrazı; Üye kişinin çocuğuna yapacağı sünnet düğünü için başvurabileceği bu ikraz, 12,18 veya 24 ay vadede 5 bin TL’ye kadar verilebilmektedir. Bu ikraza başvuru yapmadan önce çocuğun sünnet olduğunu belgeleyen bir doktor raporu ve nüfus kayıt örneği yeterli olacaktır.
  • Doğal Afet İkrazı; Üyelerin yaşayacakları afet olayından sonra toparlanmaları için destek alacakları kredi 5 bin lira olarak verilmekte ve bu kredi 12,18 veya 24 ay vadeye bölünmektedir. Hasara uğrayan mülk kendinize aitse tabusu, burada ikamet edildiğine dair nüfus kayıt örneği, görev yaptığı kurum belgesi, evdeki hasara ilişkin hasar kaydı, yine evdeki hasar gören eşyaların hasar kayır raporu istenilen belgeler arasında. Terör nedeniyle hasar gören ya da riskli olan bölgeler için ve kentsel dönüşüme girecek ve riskli ilan edilen alanla için Cumhurbaşkanı Kararının, bu maddenin yayımından önceki dönemleri müteallik taleplerde ise Bakanlar Kurulu Kararının örneği veya ilgili mülki idare amirliğinden veya belediyeden alacakları hasar durumunu gösterir belge sizin sunmanız gereken evraklar arasında.
  • Tüp Bebek tedavisi; 12,18 ve ya 24 ay vadede 5 bin lira olarak verilen bu ikraz için uzman doktordan alınmış rapor ve ikraz belgeleri istenmektedir.
  • Doğum ikrazı; doğum yaptığınız süreyi takip eden 3 ay içinde bu ikraza başvurunuzu yapıp 5 bin lira desteği 12,18 ve ya 24 ay vadede geri ödeyebilirsiniz.
  • Sağlık ikrazı; herhangi bir hastalık durumunda kişinin eşi, çocuğu, annesi ya da babası da bu ikraza dahil edilmiş ve bu tedavilerin masrafları için alacağınız 5 bin lirayı 12,18 veya 24 ay vadede deme imkanı sağlanmıştır. Bu ikraz için tedavinin görüldüğü hastane raporu ve gerekli malzeme için yine hastanenin raporunu almanız gerekmektedir.
  • Evlilik ikrazı; son 6 ay içinde alınmış vukuatlı nüfus örneğinizle 18 ay vadeli 5 bin lira kredi almanız mümkün.

Öğretmenlere Kredi İmkanı

Evlenme ve Sünnet Düğünü İçin İkraz Alınabilir mi?

Evlenme İkrazı; Aile destek ikrazı da denilen bu ikraz çocuğunun evlenmesi için kişiye 12,18 veya 24 ay vadede 5 bin lira olarak verilmektedir. Evlenme tarihinin bulunduğu son 6 ay içinde alınmış bir nüfus kayıt örneği ile başvuru yapılabilmektedir. Özel gün ikrazı; tatil, dini bayram, öğretmenler günü gibi özel günleri kapsayan bu destek 12, 18 veya 24 ay vadede 5.000,00 TL’ye kadar verilen karşılıklı yardımdır.İcra Durumunda Ne Kadar İkraz Alınabilir Ve Hesaplama Tablosu Nasıldır?

İcra ikrazı; maaş bordrosuna yansıyan herhangi bir borç için kefil göstererek 48 aya kadar vade ile an fazla 50 bin, kefilsiz 25 bin e kadar destek alınabilmektedir. İkraz nema oranları da Pazartesi Çarşamba günleri belirlenmektedir. İlksan hesaplama tablosundan ayrıntılara bakabilir ve 30 gün üzerinden hesaplanacak ikrazlarda gün farkından dolayı değişiklikler olmaktadır.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!