Esnaf Kredileri

İkinci derece ipotekle kredi veren bankalar 5 dakikada

11.02.2019
137
İkinci derece ipotekle kredi veren bankalar 5 dakikada

Kredi alamayanlar, kredi talepleri reddedilen vatandaşlar eğer ipotek edilecek bir eviniz, işyeriniz ya da benzer bir taşınmazınız varsa bankalardan kredi alabilirsiniz. Eğer ki eviniz daha önce ipotek altında ise ikinci bir ipotek konularak yine kredi almanız mümkün. İlk ipotekte düzenli ödeme yapmış, kredi vadesi yarılanmış kişiler İkinci derece ipotekle 5 dakika nasıl kredi alınır, ne kadara kadar kredi çıkar ve bankaların ikinci derece ipotek şartları bugün vereceğimiz bilgiler arasında.

İkinci Derece İpotekli Kredi Nasıl Alınır

İkinci Derece İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Bankalardan kredi almak önceleri kolay olsa da önceki borçlar, düzensiz ödemeler ve düşük kredi notu yüzünden kredi talebiniz reddedilebilmektedir. Bankalarda artan borçlu sayısı nedeniyle kredi şartlarında fazla inceleyici olmaktadırlar. Eğer ki sizin de daha önceki işlemlerinizden dolayı bankalarla sorununuz varsa ipotekli kredi yöntemi ile kredi almada ki sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. İpotekli kredi; üzerinize kayıtlı evinizi, işyeri ya da arsanızı bankaya teminat göstererek bu taşınmazın ekspertiz değerine göre kredi almaktır. İkinci derece ipotek ise; aynı taşınmazı ikinci defa teminat gösterip ancak burada önemli olan önceki kredinin miktarı, ne kadar ödendiği ve bunun yanında gelir durumuza göre verilen kredidir. İpotekli kredide evin değerinin %50-%80 ine kadar kredi verilirken ikinci derece ipotekli kredide örneğin; 200 bin liralık evinizin daha önce ekspertiz değeri olan %80 yani 160 bin liranın 100 bin lirası kadar kredi kullanıp düzenli ödeyip birde kalan borç az kaldıysa bir 60 bin liralık daha kredi alabilirsiniz. Çoğu banka ipotekli kredi imkanını müşterilerine vermektedir. İkinci derece ipotekli kredi alabilmeniz tamamen sizin banka ile olan durumunuza onlara verdiğiniz güvene bağlı olacaktır. Bu kredi talebinizde önemli olan bir detay da aylık hane geliridir. Kabul gören kredi talebinizin taksitleri aylık gelirinizin %50 geçmeyecek şekilde olacaktır.

İpotekli Kredi Başvurusu İçin Şartlar Nedir

İpotekli Kredi Başvurusu İçin Şartlar Nedir?

Bankalardan kredi almak için ipotek göstereceğiniz taşınmazın sizin üzerinize olması istenmektedir. Kredi ihtiyacınızı evin değerine göre hesaplamanız gerekecek bu değer iş yerleri için %70 oranında olmaktadır. Bankaya başvuru yaparken kimliğiniz, gelir belgeniz ve taşınmazın tapusu yeterli olacaktır. 1. derece ipotekte kullandığınız kredi miktarı düşükse ikinci derece ipotek kredisinde daha fazla kredi alabiliriniz. Bu sizin daha önce ne kadar kredi aldığınıza bağlı olacaktır. Bu tür krediler derecelendirilirken 1. derece ipotekli kredinin ödemesi bittiğinde 2. derece olan ipotekli krediniz 1. dereceye geçer. Kredi talebinizin onaylanmasını kolaylaştırmak için daha önceki ipotekli kredi kullandığınız bankayı tercih etmelisiniz. İşlemler daha hızlı olacak 5 dakikada krediniz sonuçlanacaktır. Burada önem verilmesi gereken taksitlerin zamanında ödenmesidir. 90 günlük bir gecikme yaşandığında banka evinize el koyma hakkına sahip olmuş olacaktır.

2019 İpotekli Kredi Faiz Oranları

2019 İpotekli Kredi Faiz Oranları

Artan faiz oranları ve değişen vade sayıları ile bankalarda kredilerine yeni düzenleme getirmiş maksimum 36 ay vade ile bu kredileri taksitlendirmektedirler. Bu tür kredilerde kredinize ek bazı masraflar çıkarak bunlarda taksitlere dahil edilmektedir. Genelde hangi bankaya giderseniz gidin karşınıza çıkacak ücretlerin başında;

 

  • Ekspertiz ücreti
  • Hayat sigortası
  • Kredi Tahsis Ücreti
  • Taşınmaz rehin tahsis ücreti istenmektedir.

Bankalara göre değişen faiz oranlarına bakarsak;

  • Garanti Bankası ipotekli kredi başvurusunda bulunan müşterileri için yüksek miktarlı kredi imkanı vermektedir. 6 ay ile 36 ay arası vade süresi seçeneği bulunan bankada faiz oranı 2,35 dir. Evini Gösterene Mortgage kampanyası ile üç ayrı şekilde kredi imkanı sunmaktadır.
  • Vakıfbank İpotekli Kredi; ev, arsa, dükkan hatta araç ipotekli kredi imkanı sunan Vakıfbank kişiye özel ödeme seçenekleri ile de avantajlı bir bankadır. Bankadan alacağınız kredinin geri ödemesini ister aylık, ister 3 aylık ya da değişken ödeme seçenekleri ile geri ödeyebilirsiniz. Faiz oranı da 2.05 gibi ortalama bir seviyededir.
  • Ziraat Bankası İpotekli Kredi; Bankalar arasında ipotekli kredi faizlerine baktığımızda en iyi seviyede bulunan bankadır. Evinizi ya da işyerinizi rehin göstererek 36 ay vadeyle 1,95 faizle kredinizi kullanabilirsiniz.
  • Halkbank İpotekli Kredi; düşük faiz oranlı bankalar arasında olan Halkbank’ da 100 bin liraya kadar olan kredi talebiniz 1,95 gibi bir rakamla faizlendirilecektir.

Bu tür krediler fazla prosedür gerektiren krediler olduğu için şahsen şubeye gidip görüşme yapmanız gerekmektedir. Bankaların tüm krediler için güncel faiz oranlarını aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

[table id=1 /]

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.