KOBİKredi.NET

İhtiyaç sahiplerine maddi yardım yapan kuruluşlar

18.09.2018
91
İhtiyaç sahiplerine maddi yardım yapan kuruluşlar

Gittikçe zorlaşan yaşam koşulları, artan işsizlik ve kazanılan paranın yetmemesi kişileri belirli kurumlardan yardım talep etmeye mecbur bırakmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.686,12 TL ancak, bu sadece gıda masraflarını kapsamaktadır. Asgari ücretin bile bu sınırın altında olması, ülkemizdeki durumu açıkça göstermektedir. Ekonomik durumu yetersiz olan ve yardıma muhtaç kişiler için bazı kurum ve kuruluşlar hizmet vermektedir. Yapılan araştırmalar ile ailenin ihtiyacı doğrultusunda para yardımları da yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda 2 milyon haneye yardım yapıldığı veriler arasında. Bu yardımları sağlayan kuruluşlar, 2018 yılında yardım almak için başvurmamız gereken yerler nerelerdir ve bu yardımlardan kimler faydalanabilir ayrıntılarına bakalım.

Maddi Yardım İçin Nereye Başvurmalıyım?

blank

                    Maddi Destek

Öncelikle maddi yardım talep etmeniz için gerçekten muhtaç durumda olmanız gerekmektedir. Başvuru yapacağınız kurumun öncelikle bakacağı şart aile içi gelir durumudur. Eğer ki aile içi toplam geliriniz asgari ücretin 1/3 ünden az ise devletin yardımlarından faydalanma hakkınız bulunmaktadır. Eşiniz vefat etmiş ve çocuklarınızla yardıma muhtaçsanız, sigortalı bir işte çalışmıyorsanız, bir engeliniz varsa, yaşlıysanız ya da asker ailesi iseniz devlet size aylık maddi destek sağlayacaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında bulunduğunuz bölgenin valiliğine, kaymakamlıklarına ya da muhtara başvurmanız yeterli olacaktır. Muhtarlıktan alacağınız muhtaçlık belgesi ile bulunduğunuz bölgenin Sosyal Yardım Kurumlarına yapacağınız başvurunun devamında yardım talebiniz değerlendirilecektir. Oluşturulan heyet ile eviniz yakın çevrenizde kısa bir araştırma yaparak sizin muhtaç durumunuz gözlemlenir ve aile bireyleri için gerekli olan ihtiyaç karşılanmaktadır. Bu maddi yardımlar dağıtılırken öncelik; dul ve yetimler, şehit aileleri, yaşlılar, engelliler ve eğitim yardımları olarak yapılmaktadır. Yardımların kapsamı yiyecek, yakacak, okul masrafları, sağlıkla ilgili yardımlar ve barınmadır. Aylık olarak yapılan bu yardımlar kişinin maddi durumu düzelene kadar, sigortalı bir işe yerleşene kadar devam etmektedir. Asker aileleri için, askerlik süresinde evladı dönene kadar verilmekte. Eğitim yardımları; çocuğun eğitim hayatı boyunca, bu yüksek eğitimi de kapsayacak şekilde verilmektedir. Yapılan yiyecek yardımları; verilen kartlara yatırılan para ile aylık olarak sağlanmaktadır. Devletin aşevleri de günlük yemek ihtiyacını karşılayacak şekilde her gün ailelere verilmektedir.

blank

      Geliri Olmayan Vatandaşa Yardım

Sosyal Yardım Kartı İle Her Ay Yardım Alabilirsiniz!..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar arasında olan yardıma muhtaç kişiler için bir çok proje yapılmaktadır. Bu projeler arasında eğitim desteği, yaşlı bakım ve ihtiyaçlarını karşılama, çalışabilecek durumda olanlara iş desteği yapılmaktadır. Çalışamayacak durumda olanlar için geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen Sosyal Yardım kartının amacı; önceleri muhtaç ailelere koliler hazırlanarak yapılan yardımın yerini almıştır. Bu kart ile aylık yatırılan bütçeyi aile bireyleri ihtiyaçları doğrultusunda harcamaktadır. Her ilde belirlenen market ve büyük alışveriş mağazalarında geçerli olan bu kart, zor durumdaki ailelere biraz da olsa destek olmaktadır. Bu kart ile; gıda, eğitim masrafları, elektrik, doğalgaz ve su faturası ödemeleri de yapılabilmektedir. Evinizde engelli ve ya yaşlı bir birey varsa bunların bakımı içinde size bakım aylığı adı altında maaş bağlanmaktadır. Devlet babasız kalmış ve annesinin çalışmaması durumunda çocuğa yetim aylığı anneye de dul maaşı bağlamaktadır. 18 yaşına kadar eğitim masrafları da yine devlet tarafından karşılanmaktadır. Yapılan ekonomik araştırmalar gösteriyor ki; ülkemizde 10 milyon kişi devletten yardım alarak geçimini sürdürüyor. Bu yardımlar devletin her yıl ayırdığı sosyal yardım bütçesinden karşılanmaktadır. Yardımların sürekliliği size ara ara yapılan denetimler ile gerçekleşmektedir. Maddi durumunuzdaki darlık devam ettiği sürece kesinti olmamaktadır. Bu kart ile amaçlanan ailenin çevresine karşı rencide olmadan yardımı alması ve evinin ihtiyaçları doğrultusunda bu yardımı değerlendirmesidir.

blank

          Yardım Kart İle Vatandaşa Destek

Maddi Yardım Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir ?

Eğer ki hiç bir sosyal güvenceniz yoksa, engel durumunuz %40 ın üzerinde ise bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Bu yardım için en yakın gideceğiniz yer mahalle muhtarlarıdır. Durumunuzu belirtip alacağınız muhtaçlık belgesi ile belediyeye şahsen başvuru yapmanız, adres ve kimlik bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır. İlgili birimin görevlileri evinizi ziyaret edip durum değerlendirmesi yaparak; hanedeki okuyan çocuk sayısı, engelli ve yaşlıların durumu, aile bireylerinin mal varlığı kontrolü ve çalışamayacak durumda olmalarının tespiti ile yardım alacaklar listesine eklenmektedir.

 

Yorumlar
  1. blank Mukaddes dedi ki:

    Iyi aksamalar ben maddi yardim istiyorum yani babamın yanında kalıyorum 2 kızımla hicbir gelirim yok nafakada bağlanmadı araştırılsın ve yardim edilirse sevinirim iyi günler