Esnaf Kredileri

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

27.02.2018
158
İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Ülkemizdeki ekonomik durum göz önüne alındığında, birde buna 3 milyon 225 bin işsiz eklendiğinde bir ailenin geçinmesi oldukça zorlaşmaktadır. Ancak devletimiz zor durumdaki vatandaşa elini uzatıp az da olsa yükünü hafifletmek için çeşitli yardımlar yapmaktadır. Ülkemizin her yerinde farklı uygulamalar ile vatandaşa giyim, yiyecek, yakacak, kırtasiye gibi bir çok yardım yapılmaktadır. İstanbul’ da yaşayan dar gelirli vatandaşa destek olmak adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ nin uygulamaya koyduğu İBB kart da, bir çok  ihtiyaç sahibi insanın yardımına yetişmiştir. 2018 yılında da verilen bu kart öncesinde yardımlar, değişik şekillerde yapılmaktaydı. Peki bu kartın geçerli olduğu marketler ve bu karttan kimlerin faydalanabileceği ile ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşına ayırdığı belirli bir bütçe bulunmaktadır. Bu bütçeyi ihtiyaç sahibi vatandaşa ulaştırmak için önceleri belediyelerden yardım kolisi şeklinde vatandaşa ulaştırılırken, gelişen teknoloji sayesinde İBB kart şeklinde vatandaşa verilmektedir. Bu kart bir banka kartı gibi içinde bulunan bakiye dahilinde her türlü harcamaya olanak sağlamaktadır. 2018 yılında İstanbul ‘da düzenli bir geliri olmayan, sosyal güvencesi olmayan kişilerin gerekli yerlere başvurarak yardıma ihtiyacı olduğunu belirtmesiyle bu kart verilmektedir. Bu sistemle, Sosyal Yardım Kuruluşları tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelerin gıda, giyim, kırtasiye gibi ihtiyaçlarını, devletin zor durumdaki vatandaş için ayırdığı bütçeden ve aileleri incitmeden, daha modern bir şekilde karşılama yoludur. Bu kart sayesinde ihtiyaç sahibi ailelerin toplum içinde ayrılması önlenmiş ve aslında kendi ihtiyaçları yönünde bu miktarı kullanabilmesi sağlanmıştır. Geçen yılda uygulanan bu sistemde bu karta sahip olan ailelere ilk yüklemede 200 tl verilmiştir. Sonraki aylarda 75 TL, 100 TL veya 150 TL yüklemelerle dar gelirli vatandaşa destek sağlanmıştır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu karta sahip olmak için, gerçekten ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir. Sosyal güvencesi olan bir vatandaş bu haktan yararlanamaz. Eğer ki eşiniz vefat etmişse ve düzenli bir geliriniz yoksa bu karta başvuru yapabilirsiniz. Yaşlı ve engelli vatandaşlara, yardıma muhtaç olan asker ailelerine de bu karta başvuru olanağı sağlanmıştır.  Bu kartın amacı vatandaşa yapılan yardımın çevreden hissedilmemesi ve vatandaşın kendi ihtiyacı olan ürünleri alabilmesidir. İlk aşamada bin aileye bu kart verilmiş ancak, 2018 yılı için bu daha da artırılacaktır. Bu karta başvuru için mahalle muhtarları, belediye, İşkur, Sosyal Yardımlaşma Derneklerine başvuruda bulunabilir ya da 0212 444 00 93 nolu telefondan da başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru da fakirlik belgesi, ikametgah, kimlik fotokopisi ve istenen diğer belgeler ile başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu başvurular sonucu sizin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığınız görevliler tarafından değerlendirilecek ve bu kart sonrasında verilecektir. Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi de süreci hızlandıracak ve kartınız kısa zamanda size ulaşacaktır. Siz başvuru yaptıktan sonra bu iş için belirlenen görevliler evinize gelerek durum tespiti yapacaklardır. Bu işlem başvuru yoğunluğundan dolayı 7-8 ayı bulabilmektedir. Ancak bu uygulamanın sonunda gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenir ve telefonunuza gelecek onay mesajı sonrası 3 iş günü içinde kart teslim edilir. Bu sistemin diğer bir avantajı vatandaşa her ayın belirli gününde belli bir miktar sıra beklemeden yatırılmaktadır ve vatandaş bütçesini bilerek kendi ihtiyaçlarını alabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Yardıma muhtaç vatandaşa destek olmak için uygulamaya konulan bu karta, her ay düzenli olarak yatırılan miktar her markette geçerli değildir. Ödeme yapılacak tutar vatandaşa sms yoluyla iletilirken, belediye ile anlaşmalı marketlere konulan pos cihazı ile o marketlerden alışveriş yapmaları sağlanmıştır. Gıda, giyim ve kırtasiye ihtiyaçları için bu kartı kullanabilen vatandaş, kalan bakiyesini bu pos cihazlarından öğrenebilmektedir. Sistem, Pos Terminal cihazları ve yazılım ile takip altına alınır ve vatandaşın harcama yönleri belirlenerek hareket edilir. Yıl sonunda denetime giren bu kartlar, yapılan düzenleme ile yeniden kullanıma açılıp ihtiyaç sahiplerine ulaşacaktır. 2018 yılı için belirlenen bütçe ile vatandaşa destek olmaya devam edilecektir.

Geçerli olduğu marketler ise;

 • RAMMAR
 • ŞOK
 • HAPPY CENTER
 • UCZ
 • CARREFOUR
 • MİGROS

Başvurunuzu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Kadın Koordinasyon Merkezine de yapabilir ve  zor günlerinizde devletin desteğinden faydalanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Açıldı

Muhtaç vatandaşın destek için devletten yardım aldığı İBB sosyal yardım kartı, bu yıl ki güncellemelerin tamamlanmasıyla birlikte kullanıma açıldı. Muhtaç vatandaşın açılmasını beklediği kart için muhtaçlık durumları tekrar gözden geçirildi ve şartlara uygun vatandaşların kartlarına bakiyeleri yüklenmeye başlandı. Kartı hala açılmayanlar için denetlemelerde bir sıkıntı ya da değişen adres ve telefon numaralarında bir sıkıntı oluşmuş demektir. Telefonuna mesaj gelmeyen kullanıcılar kartım açılmadı düşüncesine kapılmadan araştırmasını yapmalıdır. Açılan kartlara geçen aylardaki ödemelerde yatırılarak insanlara az da olsa destek olmaya çalışılmaktadır. Kartınızın açılıp açılmadığını alışveriş yapılan marketlerdeki pos cihazından takip edebilirsiniz. Geçen sene kartların açılma süreci 1 ay sürmüşken 2018 için bu süre 2.5 ayı buldu ve muhtaç vatandaş ne zaman açılacağını bekledi ve sonunda bakiyeler yüklenmeye başlandı. Kartları açılan kullanıcılar alışverişlerini yapmaya 24 saatlik bir süre bekledikten sonra başlayabilmektedirler. Muhtaç vatandaş için oldukça önemli olan bu kart, 2018 yılı için artık kullanımda ve her ayın 1 i itibari ile mevcut bakiye kartınıza yatırılacaktır. Denetim sürecinin uzun sürmesi yardımı alacak kişiler arasında adaletli olmak adınadır diye düşünüyoruz. Bu kartı kullanacak kişilerin özenle ve gerçekten ihtiyaç sahibi olduklarını belirlemek oldukça zor ve zaman alacak bir iştir. Devletimizde bu konuda hassas davranıp kimseye haksızlık etmeden gerçek ihtiyaç sahiplerine evlerinin temel ihtiyaçlarını karşılamaları için ellerinden geleni yapmaya çalışmaktadırlar.

 

Yorumlar
 1. kadèr dedi ki:

  admin söylediğiniz hicbirsey çıkmadı bugün msj geldi yarın kartlari kullanabilicez çok şükür bir akrabaya bu yardımı alıyor 4 yildiremziye ve geçen ayların parasına yatıyor dedi

 2. Selma dedi ki:

  Dort ay oldu onaylandi ama mesaz gelmedi kart elimize ne zaman gelicek madurum tutfen gelsin artik admin

  1. kobiadmin dedi ki:

   Adres bilgileriniz doğru ise en kısa sürede gelecektir.

 3. etem dedi ki:

  1 ayı geçtı basvuru yaptım aradım onaylandı dendi ama msj gelmedı ne zaman gelir

  1. kobiadmin dedi ki:

   En kısa sürede gelecektir etem bey..