Esnaf Kredileri

Hayvan Kredisinde İstenilen Gerekli Evrak ve Belgeler

22.07.2017
116
Hayvan Kredisinde İstenilen Gerekli Evrak ve Belgeler

İster Ziraat bankasından alın isterseniz herhangi bir X bankasından hayvan kredisi alacak olun mutlaka sizden bazı gerekli evraklar ile belgeleri talep edeceklerdir. Bankacılık sektöründe bir çok mevzuat aynı olduğu için çiftçilerimizden bu kapsamda öne sürülen şartlar aynıdır. Peki nedir bu evraklar ve şartlar ? İşte 2018 de olduğu gibi 2019 senelerinde de sizlerden istenilecek olan tüm gerekli evraklar ile öne sürülen şartlar.

Hayvan Kredisi Bankalardan Nasıl Alınır ?

Günümüzde artık hayvansal alanda kredi imkanı sunmayan banka yok denilecek kadar azdır. Bir çok banka canlı hayvan alımından tutunda hayvancılık sektöründe yapılacak olan diğer bir çok yatırım için çiftçinin ihtiyaç duyduğu nakit para akışı için kredi olanağı sağlamaktadır. Bu bankaların en başında kuşkusuz bize sorar iseniz T.C. Ziraat bankası gelmektedir. Ziraat bankasının diğer bankalardan en önemi yanı Bakanlar kurulu kararı ile Resmi gazetede yayımlanan tebliğdir. Tebliğ de Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte yapılacak olan hayvan kredisi başvuruları için faiz indirimi uygulanması açık bir şekilde belirtilmiştir. Tabi faiz indirimi yanı sıra canlı her türlü hayvan alacaklar içinde bazı şartlar yine açık bir şekilde ele alınmıştır. Daha çok hayvansal alanda istenilen şartlar içinde bankaların talep ettiği gerek duyulan evraklar ve şartlardan hiç ama hiç bahsedilmemiştir. İşte bizler de sizler için bankaların sizlerden talep edilen şartları araştırdık ve bu yazımızda açıklık getirdik. Yazımızda hayvanlardan aranan şartları daha önce resmi gazeteye göre sizler ile paylaşmıştık. Şimdi başta Ziraat bankası olmak üzere diğer tüm bankalarında sizlerden istedikleri evraklar ile şartları ele alalım.

Bankalar Hayvan Kredisi Alacak Olan Çiftçilerden Ne Gibi Evraklar Talep Eder ?

Bankalar canlı hayvan alacak olan çiftçilerimiz den bazı evrakları istemektedir. İster hoşunuza gitsin ister ise gitmesin bu evrakları verecekleri paranın teminatı için ve doğru ellere gittiğinin emini olmak sizden mutlaka talep ederler. Bu evrakların en başında ise çiftçi kayıt sistemi olarak açılımı olan ÇKS belgesi gelmektedir. Çiftçi olduğunuzun bankalara gösterebilmek adına il yada ilçe tarım müdürlüklerinde bu belgeyi çıkarmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yine sizden nüfus cüzdanı suretini isteyeceklerdir. Ayrıca kullanmış olacağınız kredi miktarına göre ise en az iki kefil eşleri ile birlikte sözleşme imzalamak için isterler. Tüm bu evraklar ve istenilen şartlar aslında olması gereken ve oldukça kolay temin edilebilecek şartlardır. Şimdi gelelim bizce de zor olan şartlara.

Hayvan Kredilerinde Mutlaka İpotek Talep Edeceklerdir!

Hani dedik ya banka vereceğin paranın teminatını sağlayacaktır diye işte bunu ipotek yani rehin sağlayarak yapmaktadır. Hangi bankadan hayvan kredisi kullanacak olur iseniz olun mutlaka sizden ipotek talep ederler. İpotek de ev gibi konutlar daha çok tercih edilse de bir çok banka traktör ve tarla gibi mal/mülkleri de rehin olarak kabul etmektedirler. Faal olarak büyükbaş yada küçükbaş hayvancılık ile uğraşanların ipotek konusunda işleri biraz daha kolaydır. Şayet bakmak ile yükümlü oldukları bu sınıftaki hayvanları şayet Hayvan Kayıt Sisteminde gözüküyor ise yine bunu ispatlayacak bir yazıyı il/ilçe tarım müdürlüklerinden temin etmeleri ipotek sorununu ortadan kaldıracaktır. İpotek sorununu da şayet çözdüysek tüm bankaların bir nevi referanslarını nasıl temin ettiklerinden bahsedebiliriz.

Kredi Referansınız Hayvan Kredilerinde Önemlidir.!

Buraya kadar her şey çok güzel bir şekilde geldi ise karşınıza son bir engel çıkabilir. Aslına bakılır ve bize sorulur ise bu engelle ile karşılaşmamak yada bu riski taşıyor iseniz bizce hayvan kredisi için herhangi bir bankaya başvurmamamız en sağlıklı olanıdır. Bu engel tüm bireyseller ile esnaf ve kobi’lerin dahil korkulu rüyası olan KKB kredi notu değeriniz tir. Hayvan kredilerinde de çiftçilerimizin kredi geçmişleri mutlaka sorgulanacaktır. Şayet geçmiş dönemlerde bir kaç banka ile kredi yada kredi kartı ödemeleri yüzünden ters düştü iseniz bu size her ne yapar iseniz yapın o gün ayağınıza mutlaka dolaşacaktır. Bu engel her ne kadarda o gün için aşılamayacak bir sorun olsa da kısa sürede atacağınız bazı sağlam adımlar ile aşılmayacak bir şey değildir. Hızlı bir şekilde KKB kredi notunuzu yükseltmek için lütfen şu adımları uygulayalım.

  1. Hangi bankaya borcunuz var ise hemen borcunuzu kapatınız.
  2. Ödenmemiş kredi kartı aidatlarınızı ödeyin ve bundan sonraki süreçte de mutlaka düzenli bir şekilde ödeyiniz.
  3. Hangi bankadan kredi kullanacak iseniz o bankanın mevduat hesabında yastık altı paralarınızı muhafaza ediniz.
  4. Yine hayvan kredisi kullanacağınız bankadan kredi kartına otomatik ödeme talimatları vermeniz oldukça faydalı olacaktır.

Sırası ile bu  adımları sergiler iseniz bizce kısa sürede bu engeli de aşabilirsiniz. Artık Hayvan Kredisinde İstenilen Gerekli Evrak ve Belgeler konusunda sona geldik. Bu son talep edilen evrakı da sizlere değinmeden edemeyeceğim. Başvuru sahibinden banka vergi dairesi kanalı ile herhangi devlete bir vergi borcunun olup olmadığını gösteren belge de isteyebilmektedir. Bu belgenin bir örneğini sizler için buldum ve sitemde yer verdim.

https://www.kobikredi.net/wp-content/uploads/2017/06/Hayvan-Kredi-Almak-İçin-Gerekli-Vergi-Dairesi-Belgesi.jpg

Bu belgede de şayet bir sıkıntınız gözükmez ise artık göğsünüzü gere gere hayvan kredinizi hangi banka olur ise olsun alabileceğinize ben temin ederim. 🙂

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.