Esnaf Kredileri

Halı Yıkama Fabrikası Maliyeti Aylık Kar Oranı

04.03.2018
177
Halı Yıkama Fabrikası Maliyeti Aylık Kar Oranı

Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde fazlasıyla hareket olacak bir sektör var ki oda; halı yıkama sektörüdür. Kışın kirlenen halılar, baharın gelmesiyle halı yıkama şirketlerine verilerek temizliği sağlanmaktadır. Önceleri bu işlem ev hanımlarının kapı önlerinde ya da teraslarda fırçalamasıyla yapılmaktaydı. Daha temiz halılara kavuşmak için, artık hanımlar halı yıkama şirketlerine vermeyi tercih etmektedirler. Etrafınızda açılan bir çok halı yıkama fabrikasından biri olmak ve bu işten kar sağlamak istiyorsanız 2018 yılının karlı iş sektörlerinden olan halı yıkama şirketi açabilirsiniz. Peki bu sektöre girmek karlımı, bir halı yıkama şirketi açmak için ne kadar maliyet gerekli bir bakalım.

Halı Yıkama Fabrikası Açmak Karlı Bir İş mi?

Önceleri halılar tek katlı evlerin bahçelerinde, kaldırımlarda fırçalanarak ev hanımları tarafından yıkanırken, artan kentleşme, çoğalan apartmanlar ve gelişen şehir hayatında artık bu yapılamamaktadır. Sitelerde ya da bir apartmanda bulunan sakinler bu işe izin vermemekte, aslında izin verilse de kötü bir görüntü oluşturacağı kesindir. Zaten bir evin üç oda bir salon olduğunu düşünürsek bu halıları yıkamak oldukça yorucu bir iş olmaktadır. Açılan halı yıkama firmaları, hanımları bu dertten kurtarmış ve uygun m2 fiyatları ile hanımlara tertemiz halılar sunmaktadır. Bu işi kurmak için tam sezonu diyebiliriz. Bahar temizliği ile tüm yaz boyunca kirlenen halılar bu yıkama fabrikalarına verilecektir. Son teknolojik makinalar ile hem daha kısa sürede yıkanan, hem de daha temiz halılar ortaya çıkmaktadır. Bu işin karlı olduğu kanaatine etrafımızda açılan onlarca firmaya bakarak anlayabiliriz. Arka arkaya açılan bu firmalar temiz ve vaktinde teslimatla hanımların sürekli başvurduğu firmalar haline gelmiştir. Sizde bu sektöre adım atmak istiyorsanız kesinlikle çok temiz ve istenilen günde yapacağınız teslimatla kendi müşteri kitlenizi oluşturabilir ve iyi bir kar elde edebilirsiniz. Yapılan iş; halıları evlerden toplamak, yıkayıp temizlemek ve müşteriye teslim edip parasını almak bu standartı oluşturduğunuzda işler belirli bir düzen içinde işleyecektir. Ortalama m2 si 4 ile 5 lira arasında yıkanmaktadır. Alacağınız bir evden sipariş 5 m2 lik 4 halı ise temizledikten sonra alacağınız para 100 tl dir. Bu paranın 25 tl sını su, elektirik, ulaşım ve deterjan masrafı olarak ayırırsak kar oranınız 75 lira olacaktır.

Halı Yıkama Fabrikası İçin Ne Kadar Maliyet Gerekli?

Öncelikle bu işi yapmanız için elinizdeki sermaye önemlidir. Eğer ki son sistem makinalar ile başlayacaksanız bu rakam 100 bin liraya kadar çıkmaktadır. Ancak daha manuel makinelerle 10 bin lira gibi bir rakama da bu işi kurabilirsiniz. Açacağınız halı yıkama yeri için devren satılık önceden bu işi yapmış bir yeri alabilirsiniz. Alacağınız halı yıkama, sıkma, kurutma makinelerini de ikinci el tercih ederseniz maliyet biraz daha düşecektir. Çünkü teslimatlar için alacağınız, bu işin olmazsa olmazlarından iyi bir araç bütçenizin yarısını alacaktır. Yıkama işlemi için hoş kokulu şampuanlar, güçlü deterjanlar, iyi leke çıkarıcılar sizin en önemli ekipmanlarınız olacaktır. Eve giden halının paketi açıldığında halının hoş kokması, lekelerinin çıkmış olması çok önemlidir. Bu işi nerede yaptığınız ya da hangi makine ile yaptığınız değil, halıların temiz yıkanıp, temiz kokması ve zamanında teslimat sizin en büyük reklamınız olacaktır. Hanımların kendi aralarında sizi birbirlerine tavsiye etmesi ile müşteri kitleniz kendiliğinden oluşacaktır. Küçük bütçeli bir başlangıç yaparak, zamanla işlerinizi büyütüp daha teknolojik makinalar alabilirisiniz. Bu işi yapmaya karar verdiğiniz anda planınızı oluşturmanız gerekmektedir. Yıkama işinde deneyimli bir çalışma arkadaşını işe alarak, hem işi öğrenirsiniz hem de aksaklıklar yaşamazsınız. Planınızın içinde, evlerden halıları alacak ve zamanında geri teslimat yapacak sorumluluk sahibi bir kişi olmalıdır. Bu maliyet iş yerinin konumu, büyüklüğü ve yanınızda çalışacak kişilerin giderleri ile değişkenlik gösterecektir. Reklam için; m2 sini kaça yıkadığınız, adres bilgileri ve telefon numaranızın olduğu afiş ve magnetler bu işi çözecektir. Markanız ve bu iş hakkındaki deneyimlerinizin olduğu bir internet adresi de, siparişler için önemlidir. . Resmi prosedür ile ilgili; açacağınız işyerinin tüm izin ve belgeleri tam olmalı ve bir sigorta yaptırmanız sizin için önemlidir çünkü, hırsızlık ve çalınmalara karşı alacağınız bir önlemdir. Tercihiniz başka bir sektör olan parfüm bayiliği ise En ucuz parfüm bayiliği veren firmalar yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

                                  

Halı Yıkama İşi İçin Tavsiyeler

Bu iş için öncelikli tavsiyemiz kiralık olacaksa uygun kiralık bir yer tercih etmelisiniz. İlk etapta giderler fazla olacağı için en azından kira düşük olursa bu sorun olmaz. Daha sonra ise, yeriniz halıların sevkiyatı için sorun olmayacak bir yer tercih edilmelidir. Halıların yıkanacağı bölüm zemini ve duvarları suya dayanıklı malzeme ile kaplanmalıdır. Halıların kurutulacağı bölümde çok önemlidir, halılar müşterilere sağlıklı kurutma uygulanarak teslim edilmelidir. Nemli kalan halıda ki oluşacak bakteri ve kötü koku iş yeriniz için olumsuz izlenim oluşturacaktır. Halı yıkamada en önemli noktalardan biri ise leke çıkarıcılar ve leke çıkarma konusunda bilgi edinmenizdir. Çünkü size gelecek halılarda çıkarması zor lekeler ve kirler olacaktır. Halının dokusuna, rengine zarar vermeyecek kimyasallar ile leke çıkarma konusunda uzman olmanız gerekecek. Halı yıkama işi sezonluktur, yaz sezonunda işler oldukça yoğun olacaktır. Bu yoğunluğu arttırmak adına insanlara dağıtacağınız broşürler ve yapacağınız kampanyalar muhakkak talebi arttıracaktır. İşletmenizle ilgili telefon adres ve dikkat çekici  kampanya bilgilerinizle dolu broşürleri sürekli dağıtmalısınız ve insanlara ulaşmalısınız. Halı yıkama işiyle ilgilenmiş, daha önce bu sektörde çalışmış ve deneyimli bir çalışma arkadaşı edinirseniz işiniz daha kolay olacaktır. Kolay gözüken ancak deneyim, sorumluluk ve titizlik gerektiren bir iştir.

 

Yorumlar
 1. TemizlikBu dedi ki:

  6 senelik halı yıkama işletmesi geçmişimi derleyip toparlayıp bir yazı haline getirerek hem bu işe yeni başlayacak olan kişilere hem ise hali hazırdaki halı yıkamacılara yol gösterecek birçok bilgiyi sizler için paylaştım.
  Ayriyeten en çok zorlandığınız konu olan müşteri yorumu almanın tek bir SMS’e tıklama ile çözümü de yazımızda.

  1. kobiadmin dedi ki:

   Web site adresi kabul etmiyoruz lütfen iletişim için telefon numaralarınızı giriniz.

 2. ilker dedi ki:

  Bilgi icin cok tesekkurler peki istanbulda kışın hali yikama is yaparmi gider karsilanirmi

  1. kobiadmin dedi ki:

   Tamamen kurutma maliyetleri ile alakalı bir durum 🙂 Bunu iyi organize ederseniz neden olmasın..

 3. Selma dedi ki:

  Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler bu işi düşünüyorum tabi kafamda bir sürü sorular tecrübe bilği edinmek için uygulamalı bir kursu varmı acaba basit görünsede her iş gibi detay ve dikkat istiyor yıkamada kullanılacak detarjanlar leke çıkarıcılar çeşit çeşit halı var tıkanma sıkma hepsi farklı

 4. Selma dedi ki:

  Yıkanma yazacaktım