Esnaf Kredileri

Girişimci Kredisi

16.05.2017
156
Girişimci Kredisi

2018 yılında hükumetimiz genç girişimcileri sadece KOSGEB aracılığı ile vermiş olduğu hibe imkanları ile desteklemek ile kalmayıp, Türkiye Halk Bankası tarafında da yeni açacakları iş yeri için 75.000 TL faizsiz kredi sağlayarak da desteklemektedir. İş fikrine sahip 35 yaşını aşmamış olan kadın girişimciler dahil olmak üzere Halkbank tarafından sağlanan bu imkanlar ile KOSGEB aracılığı ile sunulan teşviklerden nasıl faydalanacağınızı sizler için anlattık.

Türkiye Halk Bankası Genç Girişimci Kredileri

Türkiye Halk Bankası tarafından istenilen şartlara elverişli olan genç girişimcilere tam 75.000 TL kadar 12 ay ana para ödemesiz olmak üzere işyeri açma kredisi yılında verilmektedir. 4 farklı alanda olarak sunulan bu olanaklarda bayilik alacak olan genç girişimciler de unutulmamıştır. Franchise bedeli için talep edilen teminat mektubuna kadar sizlere kredi imkanı sağlayan bu olanakları aşağıda sırası ile bulabilirsiniz.

Erkek veya Kadın Genç Girişimci Kredisi

İster erkek olun ister ise kadın girişimci bankamız bu kredi paketinde sizin mezun olduğunuz okula ve yaşınıza bakmaktadır. Şayet kurmak istediğiniz iş yeri için herhangi bir Üniversite veya Yüksek Okul yada Fakülte okudu iseniz 50 bin TL kadar iş yeri kurmak kredinizi 12 ay hiç ödemesiz olarak cebiniz de biliniz. 12 ay sonrası ise 36 ay eşit vadeli olarak sizlere sunulan bu imkanlardan geç kalmadan yararlanmak için size en yakın Halk Bankası şubelerine diplomanız ile birlikte gitmeniz yeterlidir.

Kendine Güvenen ” CESUR ” Erkek, Kadın Girişimciler

Sadece iş fikrinizin olması ile dükkan açılmıyor maalesef, başarılı bir esnaf olamak için cesur olmak da gerekmektedir. Bunları sağlayan ortak ruh ise tecrübeye dayanmaktadır. Bir iş kolunca tecrübeniz var ise cesaretiniz de mutlaka olacaktır. İşte Halkbank bu pozisyonda olan ve iş fikrine yönelik de en az 2 yıllık yüksek okul okuyanlara tam 75.000 TL kredi vermektedir. Üstelik bu imkanlar 35 yaşına kadar tüm girişimcileri kapsamaktadır.

Usta Girişimciler Bu Fırsat Kaçmaz

Çoğunluk ile maddi sebepler den dolayı yüksek okul yada Üniversite okuyamamış gençlerimizi de Halk bankası unutmadı. Şayet ilk öğretim sonrası çıraklık halk eğitim merkezine kendi meslek kolunuz için katılım gösterdi iseniz ve bunu da bankamıza belge olarak kanıtlarsanız, 30.000 TL nakit paranız hazır.! 31 yaşından gün almamış ve kurmak istediği iş yeri için daha önce herhangi bir yer de 5 yıl çalışmış olan tüm KKB Kredi Notu Skoru sorunsuz olan usta girişimciler bu kredi paketinden istifade edebilirler.

Mucit Girişimciler, Artık Beyin Göçü Bu Ülkede Olmayacak

 Ülkemizin yıllardır en büyük sorunlarından biri olan yetenekli ve yenilikçi girişimcilerin ülke içinde destek bulamamasından ötürü yurt dışlarında kendilerine destek aramalarıdır. Buna beyin göçü denilmektedir. Bu gidişe son vermek için ufak da olsa bir adım atan devletimiz yine Halk Bankası aracılığı ile bulmuş oldukları herhangi bir aleti üretmek için patent alması yada TTGV, TÜBİTAK ve KOSGEB üzerinden bu buluş için hibe almayı hak kazanmış olanlara 75 bin TL kredi sağlamaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen Genç Mucitlerimizin 30 yaşını geçmemiş olmaları gerekmektedir.

Bayilik Alacaklar da Unutulmadı!

2018 yılında da diğer senelerde olduğu gibi artık kurulan işletmelerin %75 oranına yakını franchise yada bayilik alarak kurulmaktadır. Çoğunluk ile herhangi bir mesleki eğitim almamış olan genç girişimcilerin tercih ettiği bu yol ile ciddi kazançlar elde eden bir çok arkadaşım vardır. Özellik ile son yılların gözde herhangi bir ustalık belgesi istemeyen;

  • işi çiğ köfte salonları
  • Beyaz eşya bayilikleri
  • Hazır, hızlı yemek sektörleri

gibi bir çok bayilik alan yatırımcılar çok ciddi paralar kazanmaktadır. Bu sektörlerin hepsini bizzat araştırdım ve genç girişimcilerin önlerine bu yatırımları yapmaları için çıkan en büyük engelin ” Teminat Mektubu ” olduğunu gördüm. Daha önceleri elinizdeki herhangi bir taşınmazı haciz konulara teminat mektubuna çeviren bankalar ne hikmet ise son yıllarda sadece nakit para üzerinden çalışmaktadırlar. Yani diyelim ki iş birliği içinde girdiğiniz bir bayi size mal göndermek için 10.000 TL teminat mektubu istedi, siz bu miktardaki parayı herhangi bir bankaya yatırmanız gerekmekte siniz. Hatta yatırdığınız bu paradan banka yıllık belli oranlarda teminat mektubu bedeli de kesmektedir. Ne kadar saçma dimi? Neyse ki bayilik alacaklar için en büyük engel olan teminat mektubu masrafları dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları kredi 60 ay vadeli olarak Türkiye Halk Bankası aracılığı ile verilmektedir. Üstelik ilk yılda istediğiniz herhangi bir ayda 6 ay ödemesiz imkanlar sağlanarak.

 

Yorumlar
  1. asiya dedi ki:

    yeni bir iş kurmak istiyorum