Esnaf Kredileri

Franchise (Bayilik) Alma Kredisi Nasıl Alır?

Kobi İle Yeni Girişimciler Franchise Destek Kredisi Nasıl Alır

Hangi sektör için franchise alacak olur iseniz olun yada daha önce yine herhangi bir firmadan franchise almış bir kobi olun şunu rahat bir şekilde söyleyebilirim ki KOSGEB’nin bir çok destek olanaklarından tüm herkes gibi sizlerde yararlanabilirsiniz. Girimciler ile önceden franchise almış olan kobi’ler için sağlanan hibe imkanları dahil olmak üzere kurulan bütün destek programlarına sizler için açıklık getirdim. Ümit de ediyorum ki bunda da sizlere faydalı olmuşumdur.

Kobi İle Yeni Girişimcilere Sağlanan Franchise Destekleri

Kobi olan ve yeni girişimcilik hayalleri ile her hangi bir firmanın franchise hakkını alanlara devletimiz KOSGEB aracılığı işletme desteklemeleri sağlamaktadır. Bunun en büyük kanıtı da kuşkusuz kurum tarafından oluşturulan ve halk ile paylaşılan KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları  listesinde yer alan bir çok iş alanıdır. NACE listesinde yer alan işletme faaliyetleri sürdürenler ile yeni girmek isteyenlere devletimiz bir çok hak tanımaktadır. Gelin şimdi her iki kesim içinde de tanınan bu haklardan sırası ile biraz bahsedelim.

Franchise Alacak Olan Yeni Girişimcilere Sunulan Olanaklar Nedir ?

KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları içinden alacağınız dilediğiniz iş sektörü franchise hakkı için KOSGEB den hibe çok rahat bir şekilde alabilirsiniz. Yeter ki yeni kurulacak olan iş yerleri için hibe olanağı sağlayan ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvurusu için istenilen şartları yerine getiriniz. Bu şartlar nedir, peki?

  1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusu yapılarak ” Girişimcilik Sertifikası ” alınması.
  2. KOSGEB e ilk kayıt başvurusu yapılarak ilgili formların düzenlenmesi.
  3. KOSGEB iş planı projesi hazırlanarak kurula sunum sonrası onay alınması.

kabaca bu 3 adımı sağlamanız durumunda işletmenin bir çok açılış giderlerini geri ödemesiz kredi olarak devletimizden alabilirsiniz. Gelin şimdi bu 3 adımın nasıl yapılacağından biraz da bahsedelim.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

KOSGEB kursları olarak bilinen bu eğitimlere katılmak aslında milletin abarttığı kadar zor değildir. Bunun en kolay yolu katılımın az olduğu il yada ilçelerde başvuruda bulunmaktır. Eğer elinizde bu şekilde bir imkan var ise lütfen bu http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste sayfadan o şekilde eğitim tarihi ve adresi için araştırmada bulunmanızı öneririm. Böylece tamamen formaliteden ibaret olan eğitim başvurusu için yapılacak olan ön testler ve sözlü mülakatlara girmemiş olursunuz. Bunun garantörü benim, çünkü ben hiç bir engele takılmadan bu eğitimlere katıldım ve kısa sürede girişimcilik belgemi aldım. Eğitim konuları dahil olmak üzere tüm merak edilenleri ben daha önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi  isimli makalem de geniş olarak yazmıştım. Merak eden arkadaşlar bu yazımı inceleyebilirler. Şimdi geldi ikinci adıma 🙂

KOSGEB e İlk Kayıt Başvurusu İşlemlerin Yapılması

KOSGEB e ilk kayıt başvurusu işlemleri yeni girişimcinin İnternet’e bağlı bir bilgisayar aracılığı ile rahatlık ile yapabileceği bir işlemdir. KBS üzerinden yapılacak bu işlem için bilgisayar dahisi olmanıza inanın ki hiç lüzum yoktur. İşlemlerin amacı eğitimleri başarılı ile tamamlayıp ben aldığım bu franchise için hibe almak istiyorum diyebilmek için KBS ye giriş şifresi oluşturulmasıdır. Bu işlemi basit bir şekilde sağlanması için resimli anlatım ile KOSGEB e İlk Kayıt Başvurusu isimli yazımdan destek alabilirsiniz.

İş Planı Projesinin Hazırlanması ve Sunulması

KOSGEB iş planı projesi bir yandan ister siz hazırlayın ister ise herhangi bir danışmanlık firmasınca hazırlana dursun öncelik ile KBS ne giriş yapılarak bazı başvuru formalarının tanzim edilmesi sonrasında ise çıktısının alınması gerekmektedir. Bir önceki başlık da bahsettiğim şifre ile bunu rahatlık ile yapabilirsiniz. Bu http://destek.kosgeb.gov.tr/ adrese oluşturulan kullanıcı adı ile şifre ile giriş yaptığınız da karşınıza ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” isimli bir başlık çıkacaktır. O başlığı tıklayıp ilgili alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumda bu işlemi de başarılı bir şekilde geçmiş olacaksınız. Yinede nasıl yapılacağı konusunda zorluk çeker iseniz de lütfen https://www.kobikredi.net/yeni-girisimci-destek-programi/ burada yer alan yazımdan destek alınız.[/button] İlgili formalar oluşturulduktan sonra çıktıları alınıp yani işletmeye ait fiyat teklifleri ile imza sirküleri ile kendi kurumunuza elden teslim edilmelidir. Bu işlemde şayet herhangi bir eksiğini yok ise size hazırladığınız yada hazırlattığınız iş planı projenizin sunumu için belli bir gün belirtilir. O gün geldiğinde projenizi sunarak onaylatır iseniz artık franchise için hibe almak için hiç neden kalmayacaktır.

Franchise Almış Kobi’ler Nasıl Desteklerden İstifade Ederler?

İster kuruyemiş ister ise kafeterya yada ayakkabı dükkanı için herhangi bir firmadan franchise almış olun eğer ki kobi iseniz ve vergilerinizi düzenli bir şekilde ödüyor iseniz sizlere için düzenlenen bir çok destek programından yararlanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak kobi’nin KOSGEB veri tabanına kayıt olup kobi beyannamesi doldurması ve KBS üzerinden destek başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Bu işlemi yapanlar KBS giriş yaparak açık olan istediği destek başvurusunu yapabilirler.

 

Exit mobile version