Esnaf Kredileri

Ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?

14.03.2019
121
Ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?

Ev almak isteyen ancak birikimi olmayanların başvuracağı banka kredilerinin şartları her bankaya göre değişiklik göstermektedir. 2019 da kendi evini almak isteyenlerin kredi çekebilmeleri için düzenli bir gelirleri olmak zorundadır. Peki bankalardan konut kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir, 2 aylık çalışan ya da yeni işe başlamış kişi kredi alabilir mi, bankaların kredi şartları ve sizler için en uygun konut kredisi veren bankalara bir göz atalım.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor 2019

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor 2019

Günümüzde yıllarca çalışıp para biriktirerek ev sahibi olmak artık hayal olmakta. Bu yüzden de kişiler ev almak için banka kredisini tercih etmektedirler. Ancak banka kredisi almakta artık eskisi kadar kolay olmamakta. Bankalar kredi verecekleri kişilerden bazı şartlar istemektedir. Bu şartların başında da düzenli bir geliri yani SGK lı olmaları gelmekte. Sadece sigortalı olmak değil bu sigortalılığın belirli bir süredir olması da önem taşımakta. Bankalara göre değişen bu şart genel olarak 6 ay ile 3 ay arasında değişmektedir. Yani konut kredisi alabilmeniz için en az 3 aydır aynı iş yerinde kesintisiz sigortalı olmanız gerekmektedir. Bu sigortalılık durumu sizin aylık gelirinizin belgesi olacaktır. Aylık bir geliriniz var ve sigortanız yoksa bankadan kredi alamazsınız. Tabi ki sigortalı olmanızın yanında bankaların bakacağı ikinci husus kredi notunuzdur. Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda sigortalılık süreniz, kredi notunuz yani geçmiş bankacılık hareketleriniz görüntülenebilmektedir. Sigortanız olsa da eğer kredi notunuz düşükse yine bankalardan kredi almanız zor bir durumdur. Burada kredi notu oldukça yüksek bir kişi 3-4 aylık bir sigortaya sahipse banka kredi verecektir. Ancak kredi notu düşük ve yıllardır aynı iş yerinde çalışıp düzenli bir geliri olsa da banka kredinizi onaylamaz.

2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir mi

2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir mi?

İşinden ayrılıp yeni bir işe başlamış ve 2 aylık sigortası olan kişilerin bankadan kredi alabilmesi aslında biraz zor bir durumdur. Bu çekeceğiniz kredinin miktarına yani ihtiyaç kredisi mi diğer kredilerden mi ve sizin bankacılık geçmişinize bağlıdır. İhtiyaç kredileri için bu sigortalılık bazı bankalarda yeterli olsa da yüksek miktarlarda ki araç kredilerinde, konut kredilerinde size sorun çıkartacaktır. Ancak ipotek gösterebileceğiniz bir mal varlığınız varsa yeni alacağınız ev için ipotekli kredi de almanız mümkün. Kredi geçmişi iyi bir kefilde 2 aylık sigortalının kredi almasında etkili olacaktır. Daha önce banka kredisi kullanmış ve ödemelerini düzenli yapmış, 2 aylık sigortalı işinde de geliri iyi bir de ipotek ve kefil varsa bir şansınız olabilir demektir. Kişilerin kredi notu ve geliri yükseldikçe bankalardan kredi limiti de artmaktadır. Reddedilen bir kredi başvurusu da ilerideki banka kredi talebinizi olumsuz etkileyecektir, bu yüzden sigortanız 4-6 ay olana kadar beklemeniz ve yüksek miktarlı konut kredinize başvuru yapmanız gerekmektedir.

2 Ay Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

2 Ay Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar var ki kişilerin sigortası 1 yada  2 ay olsa da bu bankalara kredi talebinde bulunduğunuzda onaylanmaktadır. Hatta sigortası olmayan kişilere bile kredi imkanı tanımaktadırlar. Bunun tabi ki geçerli bir açıklaması bulunmakta oda şu ki; kredi notunuz belirlenen seviyenin çok çok üstünde ise bir kaç bankadan 2 aylık sigortalı olsanız da kredi verilmektedir. Kredi almak için bankanın internet bankacılığını kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki kredi alacağınız miktar en fazla 30 bin lira civarında olacaktır. Bu bankalara bakarsak;

  • Akbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • Burgan Bank

Bankalara Göre Konut Kredisi Hesaplama Nasıldır?

Bankalara Göre Konut Kredisi Hesaplama Nasıldır

Kredi almak için bankaların şartlarına uygunsunuz ve bir araştırma yapmanız gerekiyor ki o da en uygun konut kredisini veren banka araştırması.

  • Garanti Bankasından 120 ay vadeli 100 bin liralık konut kredinize 1,69 faizle aylık 1.951,16 TL ödeyerek toplamda 234.139 TL ödemiş olacaksınız.
  • Akbank 120 ay vadeli 150 bin liralık konut kredisinde ise 1,75 faizle aylık 2.998,98 TL ödersiniz ve toplamda 359.877 TL ödemiş olursunuz.
  • İş Bankasından Ev Kredisi almak isteyenlere bir çok seçenek sunulurken 2 ayda bir ödeme seçeneğini seçip 2.962,77 TL ödeyerek alacağınız 100 bin liraya 1,72 faiz uygulanarak toplamda 355.532 TL geri ödemeyle 120 ay vade yapılabilmekte.
  • Burgan Bank konut kredisinde aylık %2,15’dan başlayan faiz oranı ile 120 ay vade yaptırabileceğiniz 100.000 TL kredinizin aylık ödemeleri 2.331,57 TL olmaktadır.

[table id=1 /]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.